15 Şubat Cuma Gökyüzüne İyi Bakın! Dev Meteor Dünya’ya Teğet Geçecek!

0 865

Nasa, yetkilileri tarafından Dünya’ya oldukça yakından oda büyüklüğünde bir meteor taşı geçecek. Bilim adamları tarafından yapılan açıklamaya göre Dünya’ya çarpması beklenmeyen bu dev gök taşının gezegenimize çok yakın geçeceği bildiriliyor. 15 Şubat 2013 Cuma günü bu dev göktaşı dünyamızı yakından ziyaret edecek…

meteorAğırlığı 130,000 ton olarak hesaplanan gök taşı dünyamıza korkutucu bir yakınlıktan geçecek. Konu hakkında konuşan, ESA’nın Uzay Hareketleri Takip ofisinin, dünyaya yakın objelerden sorumlu müdürü Detlef Koschny durumu şu şekilde özetledi. “Gök taşının geçeceği nokta, sabit şekilde duran birçok uyduya bir hayli yakın ki aralarında iletişimi sağlayan fazla sayıda uzay cihazı bulunuyor. Yine de hesaplamalarımıza göre korkulacak bir şey söz konusu değil zira gök taşı bu bölgenin hemen altından geçip gidecek.”

Gök taşı 22 Şubat 2012’de gerçekleştirilen “La Sagra Sky Survey” esnasında bulundu. Bu uzay cismi, ufak ebatları yüzünden ancak dünyamıza ayın bulunduğu mesafenin yedi katı kadar yaklaştığında fark edilebildi. Hertfordshire Üniversitesi’nden astronom Dr. Mark Gallaway ise durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Gallaway; “Her ne kadar bu küçük gök taşının dünyamıza çarpması gibi bir ihtimal olmasa bile, artık dünya yakınında bulunan objelerinne kadar tehlikeli olabileceğini anlamamız ve konu hakkında çok daha dikkatli olmamız gerekli”şeklideki konuşmasında, bizden milyonlarca ışık yılı uzaktaki cisimleri bir kenara bırakıp, daha yakın bölgeleri incelememiz gerektiğinin altını çizdi.

Cuma günü dünyamızın yanından geçmesi beklenen gök taşı, pek tabi çıplak gözle görülemeyecek ama Greenwich saatine göre 20:00 sularında bir dürbün ile az da olsa gözlemlenebilecek. Yapılan hesaplara göreyse onu en rahat Avustralya’da bulunanlar görebilecek..

Kaynak: chip.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.