Android Cihazınız Açılmıyor mu? Android’i Güvenli Mod ile Yeniden Başlatma (Reboot)

0 629

android-guvenli-modAndroid işletim sistemine sahip bir cihaza sahipseniz ve telefonunuz ona yüklediğiniz bir uygulama yüzünden veya bilmeden yaptığınız bir işlemden dolayı açılmaz hale geldiyse panik yapmanıza gerek yok yazımızın devamnda açılmayan android cihanızı nasıl reboot yani güvenli mod ile birlikte yeniden başlata bileceğinizi anlatacağım…

Android‘li ceplerin ve tabletlerin son derece kişiselleştirilebilir oluşu, aynı zamanda bir yan etkiyle geliyor. Cihazınızı kurcalarken onu açılmaz hale getirmeniz veya kendi kendine kapanma gibi çeşitli sorunlarla karşılaşmanız mümkün. Ancak bu gibi durumlarda Android’li cihazınızı kurtarmanız mümkün olabilir. Android, onun derinliklerine inerek kişiselleştirme yapmanıza izin verdiği gibi, çalışmayan cihazınızı tekrar hayata döndürecek müdahalelere de izin veriyor.

Güvenli mod

Not: Android, üreticiler tarafından kişiselleştirildiğinden aşağıdaki talimatlardan bazıları cebinizde çalışmayabilir.

Birçok işletim sistemi, onu üçüncü parti yazılımlar olmaksızın başlatabileceğiniz bir “güvenli mod“a sahiptirler (Windows’ta olduğu gibi). Güvenli mod, bir sorunun sistemden mi, yoksa bir uygulamadan mı kaynaklandığını bulmakta çok işinize yarayabilir.

Android 4.1 ve üzerinde güvenli modu başlatmak için

– Ekranda bir kutucuk belirene dek güç düğmesini basılı tutun.

– Menü açıldıktan sonra bir kutucuk daha çıkana dek Telefonu Kapat seçeneğini basılı tutun.

– Cihazınızı Güvenli Mod’da başlatmak için Tamam’a dokunun.

Android 4.0 ve öncesinde güvenli modda başlatmak için

– Cihazınızı kapatın.

– Güç düğmesini basılı tutun.

– Önyükleme ekranı logosu göründüğünde ses açma ve ses kapama düğmelerini basılı tutun.

– Cihazınız güvenli modda başlayacak.

Fabrika ayarlarına dönme

Cihazınızı sıfırlamadan önce tüm önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Standart olmayan ROM’larda fabrika ayarlarına dönmenin, bazı sorunlar meydana getirebileceğini aklınızda bulundurun.

Her şeye rağmen cihazınızı çalışır bir hale getiremediyseniz, son bir seçenek olarak onu sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Telefonunuz düzgün bir biçimde açılmıyorsa dahi onu sıfırlayabilirsiniz.

Telefonunuz açılıyorsa, onu işletim sistemi içerisinden sıfırlayabilirsiniz:

– Android ayarlarına gidin.

– Yedekleme ve Geri yükleme sayfasını açın (Android 2.3 ve daha eskisinde Gizlilik’e dokunun).

– Fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğine dokunun.

Telefonunuz açılmıyorsa, Kurtarma Modu’na geçmeniz gerekiyor (Recovery Modu). Bu mod, cihazdan cihaza farklılık gösterdiğinden onu açmak için farklı yöntemler denemeniz gerekebilir. Kurtarma Modu’na geçmek için aşağıdakileri deneyebilirsiniz.

– Sesi açma, sesi kısma ve güç düğmelerine aynı anda basın ve basılı tutun.

– Ses açma, giriş ve güç düğmelerini basılı tutun.

– Giriş ve güç düğmelerini basılı tutun.

Kurtarma Modu’na geçtiğinizde komut satırına benzer bir arayüzle karşılaşacaksınız. Bu arayüzde ses açma ve kapama düğmeleriyle dolaşabilir, genellikle güç düğmesine basarak seçeneklerietkinleştirebilirsiniz. Burada “Factory Reset” ibaresini arayın. Bazı durumlarda bu seçenek, “Wipe Data” olarak adlandırılmış olabilir.

Kaynak: chip.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.