Aşırı İnternet ve Bilgisayar Kullanımı ve insan Sağlığı, İnternet ve Sağlık

0 781

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak biz inssanlarda internet, bilgisayar ve sanal alemin birer bağımlısı olmuş durumdayız. Ancak dikkat etmediğimiz sağlığımızı ciddi bir biçimde etkileyen bir takım olgulardan da bahsetmek gerekir. Aşırı bilgisayar kullanımı ile birlikte kilo artışları ve vücudun gerektiği kadar haraket etmemesine bağlı sağlık bozuklukları da bizlerin gizli düşmanı oluyor bir vakit sonra kendimizi bambaşka bir biçime dönüşmüş bulmamız kaçınılmaz hale geliyor.   Özellikle  bilgisayar  başında saatlerini  harcayan insanlar için bu konu daha da önem taşımaktadır.

Website sahipleri ve diğer parametrelerle ilgilendikleri kadar  sağlıkları  ile ilgilenmeyerekbilgisayar  başında  saatlerini  geçiren blog sahipleri, çeşitli  sağlık  problemleri ile karşı karşıya kalanbilgisayar  kullanıcılarının önemli bir kısmını oluşturmaktadır.Unutmamalıyız ki eğer sağlımıza gereken önemi göstermezsek  çalışma  performansımız düşecek ve bu da işimizdeki başarıyı olumsuz yönde etkileyecektir.

aşırı bilgisayar ve internet kullanımı , bilgisayar ve sağlık , bilgisayar bağımlılığı ,bilgisayar başında çok vakit geçirmek , çok bilgisayar kullanımı ile ortaya çıkan sağlık problemleri

Arkadaşlarım arasında bu problemi yaşayan çok arkadaşım var ve doğrusunu söylemek gerekirse birinternet  kullanıcısı olarak sanırım ben de onlardan biriyim.Bu yüzden başta kendime olmak üzere  sağlığımızın daha iyi olmasını sağlayacak bazı bilgiler sunmak istiyorum.

Website Sahipleri ve internet bağımlıları için En Yaygın Görülen Sağlık  Problemleri

İnternet bağımlılarının yaşadığı bazı problemler:

 • boyun ağrısı
 • sırt ağrısı
 • göz problemleri
 • baş ağrısı yada migren
 • ellerdeki ağrı
 • aşırı kilo
 • stress ve depresyon
 • alkol ve sigara problemleri

Şimdi bu problemler için neler yapabiliriz ona bakalım:

1.Boyun Ağrısı

 1. Bilgisayar başında  saatler  boyunca oturmaktan kaçının.Küçük molalar vererek kısa  yürüyüşleryapmak  faydalı  olacaktır.
 2. Konuşurken boynunuzu bir yana yaslamak ağrıya sebep olur.Bunun yerine kulaklık veya telefonunuzun ‘hands free’ özelliğini kullanmaya çalışın.
 3. Kısa aralarla boynunuzu gevşetici egzersizler yapın.

rhu8ol.jpg

2.Sırt Ağrısı

 1. Bilgisayar başından otururken sürekli yapılan aynı düzendeki işler sırtınızda ağrı oluşturacaktır.Bu yüzden otururken dizlerinizi hafiften yukarıya, bel hizasının üzerine doğru  hareket  ettirin ve tüm vücüdunuzun  hareket  etmesini sağlayın.
 2. Fazla eğilemeden, bükülmeden oturmaya çalışın ve masa-sandalye duruşunu iyi ayarlayın.

 

3.Göz Problemleri

 1. Bazı göz egzersizleri yapın.Bunun için size basit ve  kolay  bir yöntem önereceğim.İlk olarak gözlerinizi birkaç kere kırpın.Gözlerinizi  saat  yönünde ve  saat  yönünün tersine  hareket  ettirin.Bu egzersiz boyunca derin derin nefes alıp verin ve yavaşça gözleriniz açın.Bu egzerisi molalarınız arasında yaklaşık 2  dakika  boyunca yapın.
 2. Lütfen gözlerinizi ovmayın.Ayrıca bazı doktorların önereceği gözlükler  faydalı  olabilir.
  Ayrıca   göz egzersizi hakkındaki  bu videoyu izleyebilirsiniz.

4.Baş Ağrısı veya Migren

 1. Baş ağrısına,  bilgisayarın  başına ekrana  saatlerce  bakma sebebiyle ağrıyan gözleriniz sebep olabilir.Bu yüzden gözleriniz doktor kontrolünden geçirmeniz  faydanıza  olacaktır.
 2. Eğer baş ağrınız dayanılmaz hale gelmiş ve sık sık tekrarlıyorsa büyük ihtimalle bir migren hastalığınız olabilir.Bunun için bir doktora görünmeniz iyi olacaktır.Ayrıca kendinizi stresden uzak tutmanız  faydanıza  olacaktır.

el

 

5.Ellerdeki Ağrı

 1. Sürekli yazı yazmanız haliyle ellerde ağrıya sebep olacaktır ve işine başlamadan önce ve aralarda bazı parmak egzersizleri yapın.
 2. Kollarınızı uzatın ve parmaklarınızın gevşemesin sağlayın.

6.Aşırı Kilo Alma

 1. Bu en sık karşılaşılan ve  bilgisayar  başında  saatlerce  oturarak vakit geçirmenin getirdiği  sağlık  problemidir.
 2. Bunun için güne başlamadan önce kendinize bir program yapın.Bu basit şeyi yapmayan insanlar obezite problemi ile karşı karşıya kalmaktadır.Kendinize basit egzersizler bulun. Bunun için bulunduğunuz ortamda eğilip kalkıp çeşitli gevşeme  hareketleri  yapabilirsiniz.

egzersiz

7.Stres ve Depresyon

 1. Stres ve depresyon, blog trafiği ve  para  kazanmakonusunda  endişelenen insanların sık sık yaşadığı bir problemdir.Olumlu düşünceler sizi stresten uzak kalmanızı sağlayabilir.
 2. Bilgisayardan biraz uzak kalarak kendinizi  rahathissettirecek davranışlarda bulunun.Kitap  okumak  gibi,birdostla  muhabbet  etmek gibi.
 3. Uykunuzu ihmal etmeyin.Vucudunuzun  dinlemesi  için uyku önemlidir.Zamanınızı  etkili bir şekilde kullanın ve emin olun ki strese bağlı problemlerin en başında  zamanı  etkili bir şekilde kullanamamak geliyor.

 

8.Alkol ve Sigara Problemleri

 1. Bütün gün boyunca internette kalan sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olan insanlar bu alışkanlıklarını kontrol etmeliler.
 2. Çalışma ortmınızda partilerden uzak durun ve asla sigara içmeyin.Sigara alışkanlığınızı kontrol altında tutacak hatta bu alışkanığınıza son verecek yararlı bilgileri öğrenmeye çalışın.

Umarım bu yazı sağlığınıza önem göstermeniz konusunda faydalı olmuştur.Unutmayın para kazanmak küçük bir hedefiniz olabilir ama hayatınızı süredürebilmeniz ve işinizde başarılı olabilmeniz için sağlığınızın yerinde olması gerekir.

Arkadaşlar unutmayalım ki hiçbirşey sağlığımızdan daha kıymetli değil onun için işlerimizden dolayıda olsa bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmemiz gerekiyorsa yukarıdaki egzersizleri uygulamayı unutmayalım.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.