Astım Nedir, Belirtileri Sebepleri Tedavi Yöntemi, Nefes Darlığı

0 319

Astım, nefes yani hava yollarını etkileyen, nefes almayı güçleştiren solunum yolunu olumsuz etkileyen bir çeşit hastalıktır. Hastalığın müdahale edilmemiş olması durumunda kişide atak şeklinde oluşan nefes darlıkları, hırıltılı nefes, şiddetli öksürme ve göğüs kafesinde sıkışma  gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Hastalık genetik yada alerjik olabilir.

Astımın Görülme Sıklığı Nedir, Astım Kimlerde Görülür ?

Dünya sağlık örğütündeki bilgilere göre dünyada ortama 300 milyon kişide görülen bir hastalıktır. En çok çocukları etkilemekte olan bir rahatsızlıktır. Türkiye’de ise ülke nüfusunun yaklaşık % 5’lik bir kısmı astım hastasıdır.

Astımda Risk  Faktörleri Nelerdir ?

1- Sigara astımı tetikleyen en büyük etkendir.
2- Alerjenler astıma neden olur.
3- Solunum yolu enfeksiyonları astım riski taşımaktadır.
4- İnsanın alerjik bozukluk geliştirmesine neden olan kalıtımsal ve yapısal özellikler

Farklı uyarıcılar sebebiyle solunum  yollarını oluştan bronşların kasılarak daralması, bronş zararının şişmesi veya  balgama benzeyen yapışkan sıvıların hava yolunu tıkaması ve fazla duyarlılık sonunda solunumda güçlük çekmeye sebep olan bir hastalıktır.

Astım Nedenleri Nelerdir

Astımın nedeni tam  olarak bilinmemektedir. Astımda kalıtımsal etkenlerin önem taşımış olduğu bilinmektedir. Aynı ailede astıma yakalanma riski artmaktadır. Astımın bulaşıcı bir özelliği yoktur. Bir insan her yaşta astım hastalığına yakalabilir. Çocukluk döneminde astıma yakalananların iyileşme oranı yüzde 50 civarındadır. İlerleyen yaşlarda iyileşme ihtimali düşmektedir.

Astım Belirtileri Nelerdir

Astımda hasta arada  hırıltılı nefes alıp verir, nefes darlığı çeker ve öksürür. Astım belirtilerinin ani bir şekilde oluşmasına astım krizi adı verilmektedir. Bu durumda kişide ağır bir şekilde nefes darlığı oluşur. Soğuk hava, sigaranın dumanı ve kirli  hava, mikrobik hastalıklar, yorgunluk, ağaç ve çiçek poleni, hayvan  tüyü gibi alerji  yapan maddeler ve psikolojik sorunlar astım şikayetini artıran ve astım atağının tetikleyen nedenlerdir.

Astım Nasıl Tedavi Edilir

Astımın tedavi aşamasında astım atağını durdurmak için çabuk açıcılar ismi  verilen rahatlatan ilaçlara ve akciğerleri koruyabilmek ve astım ataklarının başlamasını önlemek için astımın temel sorunu olan hava yolundaki iltihabın azalabilmesine yönemlik koruyucu ilaçlara gerek  vardır. Korunma yöntemleri ve ilaçlar yeterli olmadığı zamanlarda aşı tedaviside yapılmaktadır.

Astımın tedavisinde dikkat edilmesi gereken önemli nokta  doktorun tavsiyelerine harfiyen uymak ve düzenli kontrollere gitmektir.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.