Sponsor BağlantılarAtmosfer Nedir ? Atmosferin Katmanları ve Özellikleri Nelerdir ?

4

Coğrafyanın ineceleme alanına giren atmosfer yer yüzündeki olşumların ana temel nedenlerinin oluşturan coğrafik olayların birleşimidir.

Atmosfer nedir:

Dünya üzerindeki canlıların hayatlarını düzgün bir biçimde devam ettirebilmeleri için gerek duyduğu ve içinde  çeşitli gazların ,su buharının ,toz zerreciklerinin bulunduğu ve yaklaşıkolarak 10.000 km kalınlığa sahip olan gaz kütlelerinin tamamına atmosfer adı verilir.

Atmosfer, %78  oranında Azot%21 oranında oksijen ve %1 oranında asal gazlardan oluşur. Bu gazların oranı İnsanlar ve tüm canlılar açısından hayati önem taşımaktadır. Bu gazların miktarlarında bir değişme olmaz.

Atmosferin Özellikeri;

Atmosferin sahip olduğu genel özellikler,

1.Atmosferin en önemli özelliği insan yaşamının devamının sağlanması için önemli bir yeri olan Oksijeni bulundurmasıdır.

2.Su buharının bulunması.(Bundan dolayı iklim olayları görülür.)

3.Bizim açık bir günde gökyüzüne baktığımızda kayan yıldızları görürüz. Ama bu kayan bir yıldız değil atmosferin özelliğinden dolayı meteor taşlarının yanması olayıdır.(Burada meteor atmosfere girdiğinde sürtünmede dolayı sıcaklığı artar ve yanmaya başlar. Bu yanmayı biz yıldız kayması olarak nitelendirir ve dilek tutarız.

4.Yeryüzünün fazla ısınmasını ve fazla soğumasını engeller.(Burada önemli olan Atmosfere gelen güneş ışınlarının ortalama %33 ü geri yansıtılır. Bu şekilde fazla ısınma engellenmiş olur. Ayrıca yere değip yansıyan güneş enerjisini ise geri atmosferden çıkmasına izin verilmeyerek ısı kaybını da önlenmiş olur.

5.Dünya ile birlikte dönerek ısınmadan kaynaklanacak olan yanmaları engeller

6.Güneşten gelen zararlı ışınları süzer.

7.Güneş almayan yerlerinde aydınlık olmasını, ısınmasını sağlar.(Bundan dolayı akşam güneş battığı halde hava hala aydınlık olur. Bu olayı güneş doğduğunda da görebiliriz.)

8.Yer şekillerinin aşınmasına ve düzleşmesine sebep olan dış kuvvetleri oluşturur.

Bunlara ek olarak atmosferi dünyanın yorganı olarak nitelendirebiliriz.

Atmosferin Katmanları, Atmosferi Oluşturan Katmanlar;

Atmosfer özellikleri birbirinden farlı olan 5 katmandan oluşmaktadır.

Not: Bazı kaynaklarda bu katman sayısı ve isimleri farklılık göstermektedir. Fakat ben burada en sade şeklini vereceğim.

A-) Troposfer:

1.Atmosferin yere en yakın katmanıdır.

2.Ortalama kalınlığı 12 km dir.

3.Bu kalınlık ekvatorda fazla iken Kutuplara doğru gidildikçe kalınlık azalır.

Bunun en Önemli sebepleri:

a)Ekvatorda sıcaklığın fazla olmasından dolayı gazlar yükselmektedir.

b)Dünyanın şeklinden dolayı yerçekiminin ekvatorda az olmasından dolayı gazlar tutulamamaktadır.

c)Yine dünyanın şeklinden dolayı savrulmanın en fazla olduğu yer ekvatordur.Savrulan gazlar kalınlığı arttırmıştır.

4.En yoğun tabakadır. Bunda su buharının %100’nün ve Atmosferi oluşturan gazların %75 ‘inin burada olmasının etkisi vardır.

5.Yatay ve dikey hava hareketleri vardır.

6.Su buharının %100’ün burada bulunmasında dolayı iklim olayları sadece bu katmanda görülür. Bu olay Troposferin 3-4 km kadar olan kısımda görülür. Çünkü buradan sonra su buharı azalır.

7.Isı değişkenliğinin en fazla olduğu katmandır.

B-) Stratosfer:

1.Troposferden sonra gelen katmandır.

2.Sıcaklık her yerde aynıdır.(Dikey hava hareketi görülmediği için)

3.Dikey hava hareketi görülmez. Sadece yatay hava hareketi görülür.

4.Su buharı olmadığı için nemsiz hava tabakasıdır.

C-) Ozonosfer:

1.Bilinmesi gereken en önemli özelliği Güneşten gelen zararlı ışınları süzmesidir.

2.Ozon tabakasına Kloroflorokarbon adı verilen ve genelde parfümlerde bulunan gaz incelmesine sebep olmaktadır. Bunun sonucunda Dünyada sıcaklık artacak ve buzlar erimeye ve etraftaki kuraklık artmaya başlayacaktır.

D-) İyonosfer:

1.En önemli özelliği Radyo ve Televizyon dalgalarının yansıtıldığı katmandır.

E-) Ekzosfer:

1.Atmosferin en üst katmanıdır.

2.Bu katmandan sonra uzay boşluğuna geçilir.


Arama sonuçları: atmosfer nedir,  atmosfer,  atmosferin katmanları,  atmosferin özellikleri,  atmosfer tabakaları,  atmosfer nedir özellikleri nelerdir,  yerçekimi nedir,  atmosferin katmanları türkçe,  atmosfer ve özellikleri,  dünyanın katmanları, 
Share.

About Author

BİLGİHANESİ KİMDİR? "Türkiye'nin Bilgi Sitesi" sloganıyla 2008 yılında yayın hayatına başlayan Bilgihanesi; bilim ve teknoloji konuları başta olmak üzere bir çok farklı alanda özgün içeriğe sahip olan ve ziyaretçilerine kaliteli hizmet vermeyi amaç edinmiş bir bilgi paylaşım sitesidir. Bu noktada asıl amacımız; kaliteli Türkçe içerik oluşturmak adına gayret göstererek Türk internet mecrasına katkıda bulunmaktır. Saygı ve sevgilerimizle...

4 Yorum

  1. yabi en onemli olan bilgileri vermiyor ama o da yeter. cunku bazilari bunlari bile bilmiyor e hazir sanslari da olmusken ogrensinler yani…biraz bilinclenelim…Tesekkurler sitee!!!…

    • Bilgihanesi on

      Rica ederiz faydalı olabildikse çalışmalarınıza ancak önemli olan bilgileri vermiyor ile ne kastetteğinizi anlamadım.. Açıklarsanız eksik olan bilgieleride ekleriz.

Leave A Reply

Sağlık Bilgisi | HukukBH