Bu Numaraya Dikkat ! +359 ve +393 ile Başlayan Cevapsız Çağrılara Geri Dönüş Yapmayın

0 605

Merhabalar değerli ziyaretçilerimiz, son günlerde oldukça fazla şikayet aldığımız ve kontor tuzağı olan +359 ile başlayan numaralar hakkında sizlere bilgiler vereceğiz..

Öncelikle bu tür numaralardan gelen özellikle +359 ve +393 ile başlayan numaralar, 1 saniyelik çağrı bırakarak telefon sahiplerinin geri dönüş yapmalarını ve bu sayede de kontör (TL) harcaması yaptırıp bunun üzerinden kişileri zarara uğratmaktadırlar.

Bilinen Başlıca Kontör (TL Çalma Harcama) Tuzakları;

Senaryo 1-) Tatil veya Yardıma muhtaç bir kız numarası ile Para tuzağına çekme;

Sizleri +359 veya +393 ile başlayan numaralardan çağrı yaparak arıyorlar ve sizde kim bu diye merak edip geri dönüş yapıyorsunuz, bunun üzerine size çat pat Türkçe konuşan bir kız Türkiye’ye sizin bulunduğunuz bölgeye tatile geleceğini ancak fazla bilgisi olmadığı ve yeterli yol parası olmadığı gibi bilgilerle para ya da kontör tuzağına çekiyor.

Senaryo 2-) ‘Beni Kurtarın’ veya ‘Polis’ gibi Yöntemlere Başvurma;

Sizi arayıp polismiş gibi konuşmlar yapıp telefon numaralarına kontör (TL) yükletebilirler veya yardıma ihtiyacı olan bir kız gibi konuşmalar yapıp sizden para kopartmaya çalışabilirler.

Bu tür oyunlara karşı uyanık olun ve kimseye inanmayın..

Peki +359 Nerenin Numarası diye soracak olursanız?

Not: +359 ile başlayan numaralar Bulgaristan numarası olup, Türkiye sınırındaki bulgar merkezlerinde Türk GSM şebeklerinin çalıştığını ve GSM şirketleri tarafından orda yaşayanlara bir takım menfaatleri karşılığında bugibi aramalar yapmaları telkinlerinin verildiği duyumlarını aldım.Bu nasıl bir tezgahtır arkadaşlar. inanın üzülerek insanlıkdan utandım artık. Yani koskoca GSM şirketleri artık bukadar alçakca soygunculuğa kadar mı düştü diye sorularda gelmiyor değil insanın aklına..

Sizlerden ricamız tanımadığınız numaraları önce internetten veya numara sorgulama telefonları 118 80 gibi numaralardan sorgulatın ve güvenmediğiniz bilmediğiniz numaralara hiçbir şekilde cevap vermeyin ve geri dönüş yapmayın.

Yoksa paralarınıza yazık olur.. Umarım faydalı olmuştur.

Anahtar Kelimeler;

+35 neresi, +359 nerenin kodu, +359 hangi ülke, ülke telefon kodları, +3598 neresi, kontör hırsızları numaraları, para tuzağı numaraları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.