Çocuklarda Bebeklerde Göz Hastalıkları Görme Bozuklukları, Göz Kayması

0 244

Küçük çocukaların veya bebeklerin çok sık karşılaşılmamakla birlikte dikkat edilmesi gereken göz sağlığı, göz hastalıkları konusunda özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda göz yaşı kanal tıkanıklığı, göz tembelliği, göz kayması, görme bozuklukları ve doğuştan gelen katarakt gibi göz hastalıkları oluşabilmektedir. Şimdi bu hastalıklar hakkında bilgi verecek olursak.

Bebeklerde, küçük çocuklarda Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı;

Bir bebeğin veya küçük çocuğun bir veya iki gözünde daima sulanma ve çapaklama görülebilmektedir. Bu durumda gözyaşı kanalı tıkalı olabilir bu yüzden bir göz hekimine götmenizde fayda vardır. Gözyaşı kanal tıkanıklığı enfeksiyon kontrol altında tutularak masaj yapılarak 1 yaşına kadar açılabilmektedir. Eğer açılmazsa bir yaşından sonra narkoz verilerek prob yardımıyla gözyaşı kanalı açılmaktadır.

Göz Tembelliği Nedir Ve  Göz Kayması Tedavisi Nasıl olur, oluşur ?

Çocuklarda göz tembelliğinin nedeni gözde kayma kırma sorunu, konjenital katarakt, göz kapağının düşük olması gibi  nedenlerden dolayı tembel olan gözde bulanık görme olabilmektedir. İnsan beyni bulanık görüntüyü supremen ederek net gelen  gözün görüntülerini daha  çok önemsemekte yada şaşılık durumunda çift görmeye sebep olan gözden gelen  görüntüyü yine aynı şekilde supreme etmektedir.

O gözde görme hücrenlerinin görme görevlerini unutmasıyla göz tembelliği ortaya çıkmaktadır. Gözde eğer herhangi bir görme sorunu varsa sağlam göz kapatılır ve tembel göz çalıştırılır. Eğer şaşılık söz konusu ise kayma düzeltilir. Daha  sonra tembel göz çalıştırılır. Buda gören gözün kapatılmasıyla sağlanır. 8 ila 9 Yaşına kadar tedavisi mümkün olan bu rahatsızlığın ilerleyen yaşlarda tedavisi oldukça zordur.

Bebeklerde Görme Bozuklukları Belirtileri

Bir bebekte işçe kayma söz konusu ise genelde hipermetropi göz tembelliği birlikte görülmektedir. Bebek ve çocuk televizyonu yakın mesafeden izliyorsa, kitabı veya defteri yakın mesafeden okuyorsa gözünü sürekli açıp kapatıyorsa sabit  bir pozisyonda görmeye çalışıyorsa, gözlerini kısarak görmeye çalışıyorsa bir göz doktoruna muayene olması gerekmektedir.

bebek ve küçük çocuk hastalıkları, göz hastalıkları

Doğuştan Katarakt Ve Göz Tansiyonu Nedir

Yeni doğmuş bir bebeğin göz bebeğinin rengi beyazsa bir doktora  göstermelisiniz. Bu genel  kataraktın bir belirtisidir. Nadirde olsa göz tümörünün ya da   konjenital virens persitant hiperplazide bu görüntüye neden olabilmektedir. Katarakt tedavisi bir an önce yapılmalıdır. Yapılmazsa göz tembelliği oluşabilir.

Yukarıda anlatılanlar ışında sezgisi olanlar hemen bir uzman hekime giderek çocuklarını bebekleri kontrol ettirmelidirler, aksi takdir çok daha üzücü kalıcı rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.