Sponsor BağlantılarDekar, Hektar, Dönüm Nedir, Kaç Metrekaredir? Nasıl Hesaplanır?

2

Arazi, toprak ve ormancılık işlemlerinde ölçü birimi olarak kullanılan dekar, hektar ile bilgilere konumuzun devamında ulaşabilirsiniz..

Kelimenin (veya birimin) kökü “AR”dan gelmektedir.

Ar; 100 m2‘dir.

Dekar; Ar’ ın 10 katı olup 1,000 m2‘dir. Halk dilinde “DÖNÜM” olarak da söylenir. Ancak dönüm ile dekar birbirine tam eşit olmayıp dönümün metrekare karşılığı yöresel olarak değişebilmekteyse de genel olarak 918.393 m2 lik alan ölçüsüdür.

Dekar ayrıca “HEKTAR“ın onda (1÷10) biridir. 1 Hektar 10.000 m2‘dir. Yani 1 Hektar 10 Dekardır.

Örneğin; Bir kişi benim bir dekar veya bir dönüm arsam var diyorsa, bu kişi bin metre kare bir alana sahiptir.  Bu üç birim de tarımcılıkta kullanılsa da, Hektar daha ziyade ormancılıkta kullanılır.

Formülize Ederek Söylemek Gerekirse;

AR= 100 metre kare,
DEKAR= 1.000 m2 (= 1 Dönüm), ve 
HEKTAR= 10,000 m2‘dir.

 

Anahtar Kelimeler;

1 hektar ne kadar, alan ölçümü, dekar nedir, 1 dekar kaç dönüm, dönüm nedir, dekar kaç dönüm


Arama sonuçları: 1 dekar kaç dönüm,  1 hektar kaç metrekare,  1 dekar kaç metrekaredir,  1 hektar kaç m2,  1 hektar kaç metre,  1 dekar kaç metrekare,  dekar nedir,  1 hektar kaç metrekaredir,  1 dönüm kaç metrekare,  1 dekar kaç m2, 
Share.

About Author

BİLGİHANESİ KİMDİR? "Türkiye'nin Bilgi Sitesi" sloganıyla 2008 yılında yayın hayatına başlayan Bilgihanesi; bilim ve teknoloji konuları başta olmak üzere bir çok farklı alanda özgün içeriğe sahip olan ve ziyaretçilerine kaliteli hizmet vermeyi amaç edinmiş bir bilgi paylaşım sitesidir. Bu noktada asıl amacımız; kaliteli Türkçe içerik oluşturmak adına gayret göstererek Türk internet mecrasına katkıda bulunmaktır. Saygı ve sevgilerimizle...

2 Yorum

Leave A Reply

Sağlık Bilgisi | HukukBH