Görünmezlik Deneyi Başarılı Oldu: Demir Silindir Yüksek ısıda yok edildi

0 311

Bilimadamlarının gelişen teknolojiyle birlikte yeni buluşlar ve imkansızlığın sınırlarını zorlama senaryolarından birisi daha gerçekleştirildi.. Bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz herhangi bişeyi yok edebilme olayı  Duke Üniversitesi uzmanları tarafından bakır bir silindiri ‘yok etmeyi’ başardı. Yüksek ısıda, ışığı bükünce madde de ortadan ‘kayboluyor’. İdeal bir görünmezlik halinde, gözlemcinin görünmezliğe maruz kalan nesnenin arkasındakileri görebilmesi gerekiyor. Duke Üniversitesi’nde yapılan deneyde ise arka plandaki nesneler biraz da olsa karartı içinde görünüyordu.

demir silindir yok edildi

Araştırmayı yürüten Duke Üniversitesi’nden David Schurig, bir maddeyi gözlemcinin gözünün görmesini engelleyemeye yetecek bir ışık bükülm
Işık veya mikrodalgalar, normal şartlarda nesnelere çarparak geri dönüyor ve bu sayede nesne görünür oluyor. Ancak radar veya ışığın bir nesnenin etrafından dolaştırılması sağlanarak nesne görüntüden kaçırılabiliyor. Schurig bunu suyu derenin ortasındaki bir kayanın etrafından akmasına benzetiyor. Mikrodalgalar nesneyi geçtikten sonra yeniden birleştiriliyor. Aksi takdirde nesnenin arka planındakiler de gözükmeyebiliyor. İlk denemede mikrodalganın nesneyle reaksiyona girmesi önlendi.

Bakalım biz insanları yakın gelecekte hangi şaşırtıcı buluşlar bekliyor..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.