Facebook’ta Oyun Oynayanlar Dikkat | Poker Oyunu Hesabınızı Çalabilir

0 232

Günümüzde neredeyse bir yaşam biçimi haline gelen facebook, bugünlerde Eset Güvenlik firmasından gelen haberler sarsılıyor. Eset yetkililerinden yapılan bilgiye göre facebook oyunlarından birisi olan poker oyununa 800 tane virüslü bilgisayardan oluşan botnet ağı oluşturulmuş ve bu ağ sayesinde poker oyunu oynayan kullanıcıların ağ üzerinden yapılan komutlarla  kullanıcıların facebook bilgilerine ve kredi bilgilerine ulaşıldığını bildirdi.. Poker ajanı verdikleri bu zararlı yazılım yaklaşık 16 bin facebook kullanıcısını ele geçirmiş durumda..

poker-facebook-ajaniPoker ajanı, 16 bin Facebook kullanıcısının bilgilerini çaldı.ESET, Facebook üzerinden poker oynayan kişilerin giriş bilgilerini çalan bir truva atını tespit etti. “Poker Agent-Poker Ajanı” adı verilen truva atı ile 16 bin kişinin Facebook hesaplarına erişildiğini bildiren ESET, bu amaça ulaşmak için 800 virüslü bilgisayardan oluşan geniş bir botnet ağı oluşturulduğunu tespit etti.

Doğrudan Facebook giriş bilgilerini elde etmeye odaklanan “Poker Ajanı”, bu hesaplar üzerinden popüler poker sitesi “Texas Holdem Poker”deki kullanıcıların oyun skorlarına ulaşmaya çalıştı. Saldırganlar, poker oyunundaki kredilerini arttırabilmenin yanı sıra bazı kişilerin Facebook hesap ayarlarında bulunan kredi kartı bilgilerine de ulaşmayı hedeflediler. Oyunun, PayPal hesabını kullanarak kredi kartından gerçek para kullanma özelliği de bulunuyor.

Saldırı nasıl gerçekleşiyor?

ESET’in tespitlerine göre kullanıcıların giriş bilgilerine ulaşmak için, hepsi virüslü ve saldırganlar tarafından kontrol edilen 800 bilgisayar kullanıldı. Bu botnetdeki virüslü bilgisayarlar, kullanıcının Facebook hesabına giriş yapmak ve Texas Holdem skorlarına ulaşmak için komut alıyorlar. Kredi kartı bulunan ya da düşük skorları olan kullanıcıları bulan virüslü bilgisayarlar, alınan talimatlar doğrultusunda, kullanıcıların Facebook hesabına yemleme sitesi bağlantısı ile virüs bulaştırırlar. Bu site doğrudan ya da dolaylı olarak Facebook oyuncularını cezbetmek için hareket eder. Bu durumda Facebook ana sayfası olarak görünen bu sayfaya giriş bilgileri bildirildiğinde, saldırganlar bilgileri elde etmiş oluyor. Bu botnetin analizi yapılırken ESET, toplamda 16 bin 194 kullanıcının giriş bilgilerine ulaşılabilmiş olacağını tespit etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.