Google Hizmetlerindeki Ulaşım Erişim Sorununun Nedeni Belli oldu

0 351

Ulaştırma Bakanı tarafından son günlerde internet’in en büyük arama motoru ve servis ağŸına sahip olan google’ın neden yavaşladığŸı, neden google hizmetlerinie erişimlerde sorunlar yaşandığŸını google’ın Türkiye’ye olan 30 milyon TL’lik vergi borcundan dolayı yaşandığŸını belirtti..

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım,  erişimiengellenen ”Youtube”  internet  sitesine ilişkin, ”Maliye BakanlığŸı, bu konuda bir takibata girişmiş ve  firmaya  mükellef olmamasına rağŸmen 30 milyon TL’lik bir vergi tahakkuku yapmıştır” dedi.

Yıldırım, Rixos Otel’de TCDD Bandırma Limanıişletme  hakkı devrine ilişkin imtiyaz sözleşmesinin imza töreninin ardındangazetecilerin  sorularını yanıtladı.

Bakan Yıldırım, ”Youtube”  internet  sitesineerişimin  engellendiğŸinin hatırlatılarak, ”Buna yönelik Ulaştırma BakanlığŸı ne tür çalışmalar yapıyor? Sayın Cumhurbaşkanının da bir açıklaması oldu” ifadeleri üzerine, ”Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın dediğŸi gibi sitelerin yasak olmamasını diliyoruz. Ama bu, tamamen yargıyla ilgili bir konudur. BakanlığŸımızın bu yasakla doğŸrudan, dolaylı hiçbir dahli yoktur” dedi.

Ulaştırma Bakanı olarak  erişimi  engelleyen ”youtube”  internet  sitesinin yetkilileriyle 3 kez görüşme yaptığŸını aktaran Yıldırım, sitenin engellenmesine neden olan ”Atatürk’e hakaret” konusunun ortadan kaldırılması için çaba gösterdiklerini söyledi. Bu siteye ilişkin  erişimi  engellemeye yönelik yargı kararlarının bir kısmının kaldırıldığŸını belirten Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Firmaya önerimiz, gelin bu yargı kararına bir üst mahkemede bir itiraz edin. ֜st mahkeme sizin talebinizi değŸerlendirsin. Hukuk yollarını devam ettirelim, hukukun verdiğŸi bir kararı yine hukuk yoluyla kaldırmamız mümkün. Bu, evrensel, herkesin bildiğŸi bir kuraldır. Türkiye, bir hukuk devletidir, bu firma, ne kadar büyük olursa olsun, ne kadar çok ülkede yayın yaparsa yapsın bizi ilgilendirmez. Türk vatandaşı nasıl yargıya, hukuka saygılıysa, bunların da aynı şekilde yargıya ve hukuka saygılı olmaları lazım, haklarını yine yargıda aramaları lazım.”

Bakan Yıldırım, görüşmede bunun yanı sıra, Türkiye’de bir irtibat bürosu açmaları yönünde söz konusu internet sitesi yöneticilerine talepte bulunduklarını kaydetti. Yıldırım, ”Türkiye’de faaliyet gösterip, reklam geliri elde edip de Türkiye’ye bir katkısı olmayan sitenin bu tutumunu devam ettirmesi, bu ülkenin geleceğŸi için yemeyip içmeyip biriktirip vergi veren vatandaşlarımızı da fevkalade rahatsız etmektedir. Bunu da bu sitenin bilmesi lazım. Maliye BakanlığŸı, bu konuda bir takibata girişmiş ve firmaya mükellef olmamasına rağŸmen 30 milyon TL’lik bir vergi tahakkuku yapmıştır” diye konuştu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısının, uluslararası sularda,  İsrail’in hükümranlık alanının dışında  meydana gelmiş bir ”deniz haydutluğŸu” olayı olduğŸunu belirterek, ”Şimdi bütün bunları bırakıp işi bayrak tartışmasına getirmek çok inandırıcı değŸildir” dedi.

Yıldırım, Rixos Otel’de düzenlenen TCDD Bandırma Limanı işletme hakkı devrine ilişkin imtiyaz sözleşmesinin imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Yıldırım, Gazze’ye yardım götürürken İsrail’in saldırısına uğŸrayan ”Mavi Marmara” gemisinin Komor Adaları bayrağŸı taşıdığŸının hatırlatılarak, ”Gemiye ilişkin Türkiye’nin İsrail’e uluslararası hukuk alanında dava açmasının söz konusu olmayacağŸı doğŸru mu” sorusunu şöyle yanıtladı:

”Bunlar tamamen konuyu amacından saptırmaya yönelik gayretlerdir. Burada uyanık olmamız lazım. Her ne kadar gemi Komor Adaları bayraklı olsa bile gemi üzerindeki 600’e yakın yolcu, 29 mürettebatın büyük bir kısmı Türk vatandaşı. Hayatını kaybedenlerin tamamı, yaralıların büyük bir kısmı Türk vatandaşı. Bunun dışında 32 milletten de insan var o gemide. Şu asla ve asla unutulmamalıdır; bu olay, uluslararası sularda,  İsrail’in hükümranlık alanının dışında meydana gelmiş bir deniz haydutluğŸu olayıdır. Bu olayı kimse saklayamaz, başka bir amaca yönlendiremez, olay bu kadar açıktır. Şimdi bütün bunları bırakıp işi bayrak tartışmasına getirmek çok inandırıcı değŸildir.”

İsrail’in gemileri ne zaman teslim edeceğŸinin sorulması üzerine de Yıldırım, İsrail’in 6 gemiyi alıkoyduğŸunu ve bununla ilgili bayrak devletinin (Komor) gerekli girişimleri yerine getirdiğŸini bildirdi. Yıldırım, ”Uluslararası sularda, uluslararası deniz hukuku ihlal edilmiştir. Gemide bulunan vatandaşlarımız şehit edilmiştir, yaralanan vatandaşlarımız var. Bu tamamen uluslararası deniz hukukuna aykırı bir deniz haydutluğŸu faaliyetidir. Bu yönüyle biz ilgileniyoruz ve bu konuda da uluslararası işbirliğŸini önemsiyoruz” dedi.

Gemilerin tümü için girişimlerde bulunduklarını belirten Yıldırım, öncelikli konularının orada hayatını kaybeden ve yaralananların durumu olduğŸunu ifade ederek ”֖nce can sonra mal” ifadesini kullandı.
”GOOGLE’A ERİŞİMİN YAVAŞLAMA NEDENİ, YOUTUBE”

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, son günlerde ”google” arama motorundaki yavaşlamaya ilişkin de bu sitenin erişimindeki yavaşlamanın Türkiye ile ilgili bir konu olmadığŸını söyledi. ”Burada da maalesef bir saptırma yapılıyor” diyen  Yıldırım, şunları kaydetti:

”Youtube’un belirli IP’lerden girişlerinin mahkeme kararıyla yasaklanması neticesinde, Youtube’u da devralan Google paylaşım sitesi, bu sefer Youtube’a girişlerde kullandığŸı bazı IP numaralarını, Google’ın IP numaralarıyla birleştirmek suretiyle buradan girişleri de zorlaştırmakta ve Youtube yasağŸını tekrar gündeme getirmek için böyle özel bir gayret göstermektedir. Bunun mahkeme kararıyla da uzaktan yakından bir ilişkisi yoktur.”

Bütün bunlara rağŸmen söz konusu internet sitesinin olumlu adım atmasını talep ettiklerini belirten Yıldırım, ”(Ben bunları kabul etmem, Türkiye Cumhuriyeti benim işlerime karışmasın, ben küresel bir firmayım, bana kimse bir şey yapamaz) anlayışını devam ettirirseniz kusura bakmayın Türkiye Cumhuriyeti yasalardan aldığŸı güçle hukuk devleti olmanın gereğŸini yapmaya devam edecek” dedi.

Bu sitenin 20’den fazla ülkede bürosu bulunduğŸunu, o ülkelerde vergi mükellefi olduğŸunu ve kanunlarına harfiyen riayet ettiğŸini ifade eden Yıldırım, ”Bizim de istediğŸimiz diğŸer ülkelerde yaptığŸı işi burada da yapsın.  Bunun neresi yanlış” diye konuştu.

Google’a erişimin hızlandırılması konusunda bir girişimde bulunup bulunmadıklarının sorulması üzerine de Yıldırım, bu tür teknik konuları Telekomünikasyon İletişim  BaşkanlığŸının yürüttüğŸünü söyledi.

Bakan Yıldırım, şöyle devam etti:

”Türkiye’de vergi mükellefi olmaları şarttır, Türkiye’de para kazanacaklarsa, sorunsuz faaliyet yapacaklarsa bunları yerine getirmeleri lazım. Bunu bir kenara bırakıp, vatandaşı maniple ederek, kullanıcıları ajite ederek hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklardır. Hele hele bunu ilkesiz bir şekilde ‘interneti karartıyorlar”, ‘Youtube’u, Google’ı kapatıyorlar’ gibi bir anlayışla yapmasını da şiddetle kınıyorum.  Vatandaşlarıma diyorum ki böyle bir paylaşım sitesinin bu tip yasa dışı, kendi kafasındaki projesine kimse boyun eğŸmesin.”

Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşmesi için büyük başarılara imza atıldığŸını belirten Yıldırım, ”Bilgi toplumuna yönelik projeler ortadayken hiç kimsenin, bilgi çağŸının en büyük buluşu interneti karartmak, engellemek gibi komik bir isnatla bizi itham etmesine asla müsaade edemeyiz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.