Kış Meyveleri Nelerdir ve Faydaları, Yararları Hakkında Bilgi

0 374
Kış Meyveleri Nelerdir, Faydaları Yararları
Kış Meyveleri Nelerdir, Faydaları Yararları

Kış aylarının gelmesiyle birlikte vücudumuz hastalıklara karşı daha dirençli ve sağlıklı bir yaşam için kış meyvelerini bol bol tüketmemiz gerekir. Çünkü kış sebzeleri içerikleri besin değerleri açısından vücut direncini arttıran hastalıklara karşı koruyucu ve vücutta biriken toksit maddeleri içerdikleri antioksidan maddeler sadeyesinde attıran özelliklere sahip oldukları için sağlığımız için son derece önemlidir.

Bu yazımızda sizlere kışın mutfağımızdan eksik etmememiz gereken kış meyveleri ve insan sağlığı için önemi faydaları hakkında bilgiler vereceğiz..

A’DAN Z’YE KIŞ MEYVELERİ

– Armut: Sulu ve tatlı bir meyve olan armut yemeklerden önce tüketilmelidir. Zengin karoten içeriği nedeniyle sarı, yeşil renge sahiptir. A, B1,B2,B3,B6 ve C vitamininden zengindir. Kabuklu olarak tüketilmesi, bağırsak sağlığı açısından çok faydalıdır. Kabızlığı tedavi etmek için sık sık tüketilebilir. Kandaki üre asidi ve üre tuzlarını dışarı atarak böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.

 

– Ayva: Altın sarısı renginde hoş kokulu bir meyve olan ayva A ve B vitaminleri, yüksek miktarda potasyum ile tanin ve kireçli tuzlar içerir. Zindelik verir. Çekirdekleri yoğun pektin içerdiği için ishal önleyici olarak kaynatılıp suyu içilebilir. Bronşit, müzmin öksürük ve verem tedavisinde kullanılır.

 

– Elma: A ve C vitamini içeriği yoğundur. Ayrıca çözünen ve çözünmeyen lifler içermesi nedeniyle hem ishal hem de kabızlık tedavisinde kullanılır. Yine kolon kanserlerinden korunmak adına sıklıkla tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir; sindirimi kolaylaştırır. Kolesterole iyi gelir. Kokusu rahatlatır ve kan basıncını düşürür. Artrit, romatizma ve gut hastalıklarına karşı da yararlıdır.

 

– Greyfurt: C Vitamini açısından zengin olan greyfurt bağışıklık sistemi için yararlıdır. Ancak ilaç kullanıyorsanız dikkatli olmanızda fayda var.

 

– Kivi: C vitamini deposu olan kivi enfeksiyonlarla mücadele etmek ve cilt kusurlarını engellemek için faydalıdır.

 

– Mandalina: Zengin C vitamini içeriğiyle, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, nezle ve gribe karşı savunma mekanizmamızı güçlendirir. Yüksek orandaki potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürür.

 

– Nar: Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için sıklıkla tüketilmelidir. Folik asit, A ve C vitaminleri içerir. Ayrıca selenyum, magnezyum, fosfor gibi mineralleri çok fazla içermesi nedeniyle, halsizlik durumlarında da kullanılabilir.

 

– Portakal: C vitamini ve folik asit kaynağı olan portakal bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansızlığa iyi gelir.


 

Kış Sebzeleri konusuna gitmek için TIKLAYIN


 

kış meyveleri ve sebzeleri, kış meyveleri ve sebzeleri nelerdir, kış meyveleri neler, sonbahar meyveleri,
kış meyveleri ve sebzeleri resimleri, kış sebzeleri, sonbahar meyveleri nelerdir, narın faydaları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.