Koah Nedir? Sigara ve Koah İlişkisi

0 404

Sigara içenlerin ilerleyen yaşlarda karşı karşıya geleceği kronik nefes darlığı olan koah hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler bu yazımızı mutlaka okumalısınız..

Kronik ObstrüktifAkciğer Hastalığı (KOAH) adı verilen ve bronşit hastalığının ilerlemiş hali nefes alıp verme de yaşanılan güçlük olarak kendisini gösteren KronikObstrüktif AkciğerHastalığı’nın baş harfleri ile kısaltılarak anılan bir çeşit akciğer hastalığıdır.

Halk dilinde “kronik bronşit”, “müzmin bronşit” gibi adlarla bilinen KOAH, akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile nitelenen süreğen (kronik) bir hastalıktır.

Sigara ve Koah İlişkisi?

koah-kronik-akciger-hastaligiGünümüzde sigara kullanımının oldukça ileri seviyede yaygınlaşması ile birlikte sigraya bağlı ölümler ve hastalıklarda da önemli oranda artış gözlenmektedir. İşte bunlardan birisi de günümüzün ciddi hastalıklarından birisi olan KOAH (ileri derece bronşit ve nefes darlığı hastalığıdır. Sigara kullanıcıları ilerki yaşantılarında eğer dikkat etmezlerse bu hastalık yüzünden çok zor ve sıkıntılı günler geçirecekler. İsterseniz sigara ve koah ilişkisine değinelim birazda..

Aktif sigara kullanımı KOAH için bilinen en önemli risk faktörüdür. Sigara içenlerde KOAH gelişme riski içmeyenlere göre 10-25 kat daha fazladır. Aktif sigara içenlerin sigarayı bıraktıklarında solunum fonksiyon testlerindeki yıllık kayıp hızı, sigara içmeye devam edenlere göre ileri derecede azalmaktadır. Sigarayı bırakma yaşı ne kadar erken olursa solunum fonksiyon testlerindeki bozulma hızı o derecede yavaşlamaktadır. Bugün sigara içenlerin yaklaşaık % 15-20 kadarında KOAH geliştiği bilinmektedir.

Amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir hastalık öbeğine giren Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın en önemli özelliği, akciğerlere giren ve çıkan havayı, soluk darlığına neden olacak kadar kısıtlayabilmesidir. KOAH nedeniyle dünyada her yıl yaklaşık 2.500.000 kişi yaşamını yitirmektedir. Dünya genelinde ölüm nedenleri arasında altıncı sırada yer alan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın artış oranı % 163 gibi yüksek bir sayıdır.

Kalıtsal özellikleri de görülen KOAH’ın yarattığı hava akımının engellenmesinin nedeni; akciğerlerde gelişen yangının (enflasmasyonun) yol açtığı asaldoku (parenkim) harabiyeti (amfizem) ve/ya da küçük hava yollarındaki daralma ve bronş çevresindeki liflenmedir (peribronşiyal fibrozis, küçük hava yolu hastalığı).

Nedenleri

 • Etkin biçimde sigara kullanımı
 • Hava kirliliği
 • Genetik (alfa-1-antitripsin enzim eksikliği)

Belirtiler

 • Öksürük
 • Balgam çıkarma
 • Kan tükürme
 • Soluk darlığı
 • Kanın oksijen doymuşluğunda azalma
 • Kalp yetmezliğine bağlı, ayaklarda şişme
 • Göğüste tıkanma
 • Hırıltılı solunum

Astımdan ayrımı

Astım, genellikle çocuk ve genç yaşlarda görülürken, KOAH, 50 yaşlarından sonra ortaya çıkar. KOAH sigara içenlerde görülmesine karşın, astımın sıgara ile ilgisi yoktur. Astımda iyileşme olanaklıyken, KOAH’ın sağaltımında (tedavisinde), akciğerde yaratılan hasarın geriye dönüşü yoktur.

Hastalığın tanısı, akciğer grafisi ve SFT (Solunum işlevi incelemesi)’nin yanı sıra EKG ve tam kan sayımı ile bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları sonucu konulur.Tanı

Türleri

 • A tipi (Amfizem)
 • B tipi (bronşit)
 • C tipi (karışık)

Tedavisi

Tanı konulduktan sonra KOAH’ın evrelendirilmesi sonucunda sigaranın bırakılmasının yanı sıra benzer risk etkenlerinin azaltılması yoluna gidilir. Kullanılacak ilaçlar astım tedavisinde olduğu gibi solunum yoluyla kullanılan püskürtülen ilaçlardır (spreyler). İlaç dışı sağaltımı için kanlarında Oksijen bölümsel basıncı hastalık nedeniyle belirli bir değerin altına düşmüş olgularda hekim kararıyla oksijen terapisi uygulanır. Öksürük ile balgam çıkarma olağandışı boyutlara varırsa (akut, iveğen atak), hastanın yatarak iyileştirilmesi söz konusudur. Fizyoterapi, solunum alıştırmaları, beslenme desteği ve psiko-sosyal desteklerle yardımcı unsurlar kullanılır. Cerrahi yöntemler de uygulanmaktadır.

Kaynak:

http://www.saglik-bilgisi.net/koah-nedir-belirtileri-ve-tedavisi-sigara-akciger-ve-koah-iliskisi-t1929.html

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.