Photoshopta Göz Rengini değiştirmek | CS5 ile göz rengini nasıl değiştirebilirim?

1 430

Photoshop kullanıcılarının en çok merak ettiği ve resim çalışmalarında mutlaka karşılarına çıkan bir düzenleme olan resimde renkleri değiştirmek veya göz rengini değiştirmek nasıl yapılır, photoshop sürümlerinde göz renigini değiştirme veya istenilen bir resmindeki rengi nasıl değiştirebilirsiniz bugün sizlere resimli olarak anlatmaya çalışıcağım.. Buradaki anlatım göz rengi değiştirme için yapılmıştır siz farklı resimlerinizde aynı yöntemi kullanarak resimlerinizde ki renkleri kolayca değiştirebilirsiniz..

Öncelikle photoshopumuzu açıoyoruz ve aşağıda adım adım anlatımı yapılmış olan uygulamaları kendi resminizde dikkatli bir biçimde uyguluyorsunuz..

Çalışmanızı başarılı bir biçimde yapmışsanız aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz sonuç gibi bir sonuç elde etmiş olacaksınız…

 

Yukarıdada gördüğümüz gibi istediğimiz fotoğraftaki göz rengini photoshop ile istediğimiz göz rengine çevirmemiz mümkündür.

Aşağıda anlattığımız adımları sırayla ve dikkatlice uyguladığınızda sizde photoshop ile kolayca göz renklerinin nasıl değiştiğini öğreneceksiniz.

 

Photoshop ile Göz Rengi Değiştirme – Adım 1


<a href="http://i43.tinypic.com/2wgure1.jpg" mce_href="http://i43.tinypic.com/2wgure1.jpg" target="_blank"/>View Raw Image</a>” width=”621″ height=”466″ /></address>
<address>(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)</address>
<p>Göz rengini değiştirmek istediğimiz fotoğrafı photoshop ile açın.</p>
<h2>Photoshop ile Göz Rengi Değiştirme – Adım 2</h2>
<address><a title=velohj Photoshop ile Göz Rengi Nasıl Değiştirilir?
(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

Resimdede görüldüğü gibi gözün renkli kısmını “pen” aracı ile seçin.

Photoshop ile Göz Rengi Değiştirme – Adım 3

21l7dkz Photoshop ile Göz Rengi Nasıl Değiştirilir?
(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

Seçme işlemimiz bittikten sonra “pen” aracımız seçili iken çalışma ekranına sağ tıklıyoruz. Açılan pencerede “Make Selection” seçeneğini seçiyoruz ve açılan pencerede hiç bir ayarı değiştirmeden “Ok” butonuna tıklıyoruz.

Photoshop ile Göz Rengi Değiştirme – Adım 4

33eucyv Photoshop ile Göz Rengi Nasıl Değiştirilir?
(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

Gözün çevresinde seçili alan oluşturduktan sonra “CTRL+C” ve hemen ardından “CTRL+V” yaparak seçili alandaki gözün renkli kısmını yeni bir layer yani katmana kopyalıyoruz.

Photoshop ile Göz Rengi Değiştirme – Adım 5

307um49 Photoshop ile Göz Rengi Nasıl Değiştirilir?
(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

Kopyalanan layer yani katman seçili iken “CTRL+U” tuşlarına basarak “Hue/Saturaion” renk panelini açıyoruz. Bu panel yardımı ile istediğimiz rengi seçiyoruz.

Photoshop ile Göz Rengi Değiştirme – Adım 6

1z1zi90 Photoshop ile Göz Rengi Nasıl Değiştirilir?
(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

İstediğimiz rengi verdikten sonra “Blur” aracını açıyoruz. Kopyaladığımız layer yani katmandaki gözümüzün dışa vuran hatlarına “Blur” etkisi veriyoruz. “Blur” aracının kalınlığını çalışmamıza göre değiştirip “strenght” değerini “50″ yapıyoruz. Layer yani katmanımızın “Blending” modunuda “Hue” olarak değiştiriyoruz.

Photoshop ile Göz Rengi Değiştirme – Adım 7

e6snpv Photoshop ile Göz Rengi Nasıl Değiştirilir?
(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

İstediğimiz renk ile renklendirdiğimiz gözümüzü “CTRL+T” yardımı ile “Free Transform” moduna getirerek resimdeki gibi yanlara genişleterek orjinal fotoğraftaki gözün belirgin olan kısımlarını kapatıyoruz. Yeni renkli göz kısmı eski gözü kapatıcak şekilde büyüklüğünü ayarlıyoruz.

Photoshop ile Göz Rengi Değiştirme – Sonuç

2rdw3df Photoshop ile Göz Rengi Nasıl Değiştirilir?

Tüm adımları atlamadan dikkatlice uyguladığımızda yukarıdaki fotoğrafın ortaya çıktığını görüyoruz. Sizde adımları anlayarak kendinizi geliştirdiğinizde kendi renginizi veya ilginç renkleri göz rengi yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.