Selülit Nedir ve Kurtulma Yolları Nelerdir, Selülitten Nasıl Kurtulabilirim

0 376

Özellikle kadınların korkulu rüyası olan selülit aslında bir çeşit deri altı iltihabıdır ve çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Birçok bayanın korkulu rüyası olan bu durumdan kurtalmak için neler yapılmalıdır, selülit ile nasıl savaşılır, tedavisi nedir gibi soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz. Şimdi selülitin tanımını yaparak yazımıza başlayalım;

Selülit Nedir ?

– Selülit, adiposit adı verilen ve deri altı yağ hücre kümlerinde ki kan ve lenfatik dolaşımının bozmasıyla ortaya çıkan mandalina kabuğu görünümünde olan bir şekilsel bozukluktur. Kan ve lenfatik dolaşımının etkilendiği bölgelerde belirli zaman sonra yağ hücre kümelerinde oluşan fibrotik bantlar deride çöküntülere sebep olur ve bunun sonucunda selülit adı verilen şekilsel bozukluk ortaya çıkar.

Selülit ile savaşma da önemli adımlardan birisi yani (bağ dokusu iltihabı = selülit) korunmak için doğru beslenilmesi gerekmektedir. Uzmanlar, selülit sorunu olan kadınlara, bol sebze ve meyve yiyerek doğal gıdalar tüketmeyi öneriyor.
Bununla birlikte selüliti olanlara da bol su içilmesi, alkol ve kahveden uzak durulması tavsiye ediliyor. Derlenen bilgilere göre, selülit vücutta bir dolaşım problemi ortaya çıktığında oluşuyor. Uzmanlara göre, eğer vücudunuzda selülit varsa, bunun anlamı vücudu temizleyen lenfatik sistemin tıkanıklık sebebiyle işlevini tam olarak yerine getiremiyor olmasıdır.

Selülit Nedenleri Nelerdir? Neler Selülite Yol Açar, Neden olur?
Selülit, yağ hücre dokularının fazla yağı depolamasına bağlı olarak ve östrojen hormonunun da etkisiyle bu hücreler genişler. Kan dolaşımı giderek yetersizleşmeye başlar. Yağ hücrelerinin genişlemesi ise yağ dokusunun aşırı yayılması demektir. Bu yayılma deri altı bağ dokusunu da etkileyerek vücudun normalden daha fazla su tutmasına ve dolayısıyla da kan dolaşımının zayıflamasına neden olur. Vücut kan dolaşımındaki zayıflamayla birlikte, dokulara eskisinden daha az oksijen ulaşmayla başlar. Bunun sonucu dokular elastikiyetini kaybeder ve cilt yüzeyi pürüzlü bir görünüm almaya başlar.
Selülite neden olan, yol açan etkenleri aşağıda sıralayacak olursak;
» Aktivite yetersizlikleri
» Fazla alkol tüketimi,sigara ( kan akımını azaltarak)
» Hormonol nedenler
» Kalıtımsal nedenler
» Geçirilmiş ameliyatlar
» Yanlış beslenme:alkol ,kafein,baharatlı gıdalar
» Dolaşım bozuklukları:Bacakları sıkı sıkıya saran kıyafetler
» Hipotroidi
» Kronik kabızlık
» Dogum kontrol hapı kullanimi:Östrojen nedeniyle vücutta su tutulmasına neden olur.
» Karaciğer disfonksiyonu
» Ruhsal problemler
» Hamilelik
Selülit Kadınlarda Hangi Bölgelere, Nerede Oluşur? En Sık Görülen selülit bölgeleri nerelerdir?
Selülit kadınlarda en sık,   uyluğun üst kısmı, dizin ve bileğin iç kısımları, kaba et ve baldırların arkası ve üst bacaklara ve özellikle popo kısmında görülür.

Selülit’ten Kurtulmak için Neler Yapılmalı, Nasıl Selilütten Kurtulabilirim, Selülitten Kurtulma Yolları Nelerdir?

Selülit ile savaşta selülitten korunmak için ve kurtulmak için aşağıda sayılan önerileri kesinlikle doğru ve sürekli bir biçimde uygulanması gerekmektedir.

 • Doymuş yağ ve karbonhidrat alımını en aza indirin. Su açısından zengin, tuz açısından zayıf beslenin. Protein zengini gıdalar (balık, kabuklu deniz ürünleri, kümes hayvanı ve yumurta) ödemi önler.
 • Tuz ve tuzlu gıdaları kısıtlayın. Günlük 0,5 gramdan daha fazla tuz almayın, diyet tuzunu tercih edin. Yiyeceklerinizde tuz yerine baharat, limonla tatlandırmalısınız.
 • Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızı turp, maydanoz, kereviz, çilek yiyin.
 • Alkol ve nikotinden kesinlikle uzak durmalısınız.
 • Günde en az iki litre su içmelisiniz. Sabah kahvaltıdan önce, gece yatarken iki bardak su için.
 • Sıvı ihtiyacınızı kahve, çay, kola gibi selülit yapan içeceklerle karşılamak yerine su ya da ayran için.
 • Vitamin ve mineral alın. A ve E vitaminleri deriyi düzgünleştirir, magnezyum metabolizmayı harekete geçirir, fosfor ve silisyum dokuları kuvvetlendirir.
 • Yapay tatlandırıcılardan, renklendiricilerden ve besin desteklerinden uzak durun.
 • Bol bol sebze ve meyve yiyin. Özellikle koyu renkli olanlarını tüketin. Koyu kırmızı (karpuz, domates, elma ve kırmızı greyfurt-portakal, siyah üzüm), koyu yeşil (elma, ıspanak, brokoli, biber), koyu sarı (mango) sebze ve meyvelere öncelik verin. Meyveleri yemekten en az iki saat sonra tüketin.
 • Şekeri kesin. Şekerlemelerden, tatlılardan uzak durun.
 • Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızıturp, maydanoz, kereviz, çilek ve pilav yiyin.
 • Patates, pirinç, elma, havuç su tutucu gıdalardır. Bunlardan tüketmemeye gayret edin.
 • Günlük gıdanın yüzde 75’ini sebze, meyve, baklagillerden, geri kalanını ise hayvansal gıdalardan olacak şekilde düzenleyin.
 • Dil peyniri hariç diğer peynirleri suda bekleterek yiyin.
 • Rezene, elma kabukları ve yeşil çayı karıştırarak hazırladığınız bitki çayını günde en az dört kere içemeye çalışın.
 • Haftada iki kez balık tüketmeye çalışın çünkü balıkta bulunan fosforun dokuları kuvvetlendirici etkisi vardır.
 • Mümkünse her gün bir demet maydanoz, kereviz, lahana ve enginar yiyin.
 • Yemeklerde kızartma yerine haşlama ya da buğulamayı tercih edin.
 • Birçok antiselülit kremleri deriye hemen girmeyi ve doğrudan doğruya yağ hücrelerini etkilemeyi amaçlıyor. Selülit tamamen kaybolmasa da bu ürünlerden bazıları sayesinde azalabiliyor.
 • Selülitin yok edilmesi için masaj en etkili yöntemlerden biridir. Evde kendi kendinize masaj yapabilirsiniz. Antiselülit kremlerinin dokulara etkisi, daha önce masaj yapıldığı takdirde iki kat daha fazla olur. Nedeni, lenf ve kanın harekete geçmesidir.
 • Sürekli yüksek topuklu ayakkabılar giyinmek, yanlış şekilde yürümek ya da kambur şekilde oturmak da selülitin oluşma nedenleri arasındadır. Çünkü bunlar toplardamarlarda ve lenf damarlarında kanın geriye doğru akışını olumsuz yönde etkilerler.
 • Fazla güneşte kalmak selüliti artırıyor bu nedenle çok fazla güneşe maruz kalmamalı ve güneş koruyucu kremlerde yüksek faktörlüleri tercih etmelisiniz.
 • Selüliti azaltabilecek en iyi yol egzersiz yapmaktır. Özellikle haftada en az 3 kez 35 dakika sürecek aerobik aktivite yapın. Yürüyün, bisiklete binin, yüzün, dans edin.

Bu yukarıda sayıların dışında selülitten korunmak için doğru beslenmeyi öneren uzmanlar, “Selülit, günümüz kadınının ciddi sorunlarındandırve işin tatsız yanı, selülitin baş edilmesi kolay bir problem olmayışı ve fazla kiloyla doğrudan ilişkisinin bulunmayışıdır” dediler. Doğal besinlerin sistemi temizleyip, toksinlerin atılmasına yardımcı olduğunu, böylece oluşması muhtemel selülitin önüne geçebildiğini ifade eden uzmanlar, “Ne kadar çok doğal besin tüketirseniz, sindirim sisteminiz de bunları o kadar çabuk parçalar. Buna karşılık işlenmiş besinlerin parçalanması daha uzun zaman alır ve karaciğerin vücuttan atamadığı bazı atıklar, vücut tarafından tekrar emilip zararlı olmaya
başlayabilirler. Fazla miktarda atık birikmeye başladığında, selülit belirtileri de ortaya çıkar” diye konuştu.

UZMANLARCA SELÜLİT’TE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR :

 • Bol Su Tüketimi

– Vücudun yüzde 70’den fazlasının su olduğunu hatırlatan uzmanlar, bu nedenle günde en az 2 litre su içilmesi gerektiğini bildiriyor. Yeterince su içilmediği zaman vücudun susuzluk çektiğini ve bunun da selülit birikimine sebep olan etmenler arasında bulunduğunu ifade eden uzmanlar, suyun, aynı zamanda sistemi de temizlediğini kaydediyor.

 • Alkolden Uzak Durulmalı

– Uzmanlar, alkolün kana çabuk karışıp kanın kimyasını değiştirdiğini, aynı zamanda karaciğer ve böbreklerin fazladan çalışmasına da sebep olduğundan, bunların atık maddeleri vücuttan atmak için yeterince etkili şekilde çalışamadıklarını vurguladı. Uzmanlar selülitten kurtulmak için alkolün kesinlikle bırakması gerektiğini belirtiyor.

 • Nikotin ve Sigaradan Uzak Durulmalı

– Nikotinin oksijeni tükettiğini, vücutta oksijenin azaldığı bölgelerde, hücrelerin işlevlerinin zarar gördüğünü ve dolaşımın bundan olumsuz olarak etkilendiğini ifade eden uzmanlar, “Nikotin hem kirliliğe sebep olur, hem de besleyici maddelerin işlevlerini kaybetmesine yol açar. Sigara kullanımı, vücuda giren C vitamini ve çinkoyu etkisiz kılar” uyarısında bulunuyor.

 • Fazla kahve tüketiminden kaçınılmalı

– Uzmanlar, kahvenin, besinlerle alınan çeşitli mineralleri, özellikle de demir emilimini engellediğini, ayrıca böbrek üstü bezlerinin daha fazla çalışmasına sebep olduğunu kaydediyor. Böylece, vücudun aslında günlük işleyişi içinde ihtiyacı olmayan adrenalin salgılandığını belirten uzmanlar, bu sebeple bitkisel çayları tercih etmekte fayda bulunduğunu bildiriyor.

 • Selülitli Bölgeye Lemfatik Masaj Yaptırılmalı

– Uzmanlar, masajın tek başına selüliti yok etmediğini, ama selülit oluşumunu engellemede etkili olduğunu hatırlatarak, “Bunun için uzman bir lemfatik masaj masörünün, lenf düğümlerini harekete geçirecek şekilde masaj uygulaması gerekir. Ancak böyle bir programı uygulamaya başlamadan önce doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır” önerisinde bulunuyor.

 • Egzersiz yapılmalı

– Yapılacak egzersizlerin de selülit üzerindeki etkisini göstermeye başladığını vurgulayan uzmanlar, egzersizin, stres atılmasına, vücudun sıkılaşmasına ve şekillenmesine yardımcı olduğunu kaydetti.

 • Doğal   Kıllı Vücut Fırçası Kullanılmalı

– Uzmanlar, doğal kıllı bir vücut fırçası kullanılarak, selülitin olduğu bölgelerin, cilt kuruyken fırçalanıp uyarılabileceğini belirterek, “Nazikçe fırçalayarak başlayın. Vücudunuz alıştıkça biraz daha güçlü şekilde ovabilirsiniz. Ancak cildi harap etmemeye de özen gösterin” uyarısı yaptı.

Ayrıca özel tedavilerde selülit ile başa çıkmada kullanılan yöntemler arasındadır bunlardan en çok yaygın olan tedavi türü Therma Shape ile çok büyük başarı kazanmıştır. Bunun haricinde LPG, Starvac, karboksiterapi, mezoterapi, pressoterapi selülit tedavisinde kullanılabilmektadir.

Therma-Shape Nedir ?
Therma-Shape selülit, lokal yağlanma tedavisi ve vücudun yeniden şekillendirilmesini radyo dalgaları, fototerapi ve ultrasound arasında sinerji sağlayarak tedavi etmek üzere özel olarak dizayn edilmiş bir cihazdır. Bu yeni ve etkili teknoloji sayesinde cilt daha genç, kadifemsi ve sıkı bir görünüm kazanır.

Selülit günümüzde bayanlarda en çok rastlanan sorunlardan biridir. Bu nedenle sürekli bu problemi çözmeye yönelik tedaviler ve teknolojiler geliştirilmektedir. Therma-Shape bu konuda üçlü sinerjisi ile en ileri ve en etkili sistemdir.

Radyo dalgaları (radyofrekans) ve ultrason arasındaki sinerjiyi temel alan çalışma prensibi ile mükemmel sonuçlar alınmasını sağlar:
» Radyo dalgaları yüzeyde yer alan dokuları ısıtıp onlara sıkı ve kadifemsi bir görünüm kazandırır
» Ultrason dalgaları derinlere etki etme özelliği ile selülitin oluştuğu bölgeye nüfuz ederek termik etkiyi güçlendirerek yağların yakılmasını ve drenajı kolaylaştırır.
» Fotodinamik enerji kullanılan ışığın dalgaboyuna göre sıkılığı ve esnekliği arttırma, selülit tedavisi ve dokuyu rahatlatma etkisi sağlar.

Çift yönlü ve çift etkili bu hareket, vücudun gerçek anlamda yeniden şekillendirilmesi için ideal formüldür.
Ve sonuçlar daha ilk uygulamadan itibaren görülür!

Çalışma tekniği
Therma-Shape ultrasound teknolojisi ile bipolar radyofrekansın kombine edilmesi ile hareket eder. Radyofrekans ile ısı formunda gönderilen enerji hücrelerde oksijen yayılımını sağlar ve 5-15 mm derinliğe kadar adipoz (yağ dokusu) dokuyu uyarır. Tedavi gayet basit, acısız, non-invaziv (cerrahisiz) olup kişinin günlük aktif yaşantısını engellemez. Cilt kusurları ile savaşmasının yanında, Therma-Shape adipoz doku, lenf ve vasküler sistemler üzerinde pozitif etkisi vardır.
Radyofrekans ve Kavitasyon şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar sağlar. Radyofrekans dokuları ısıtırken, ultrasonik dalgalar termal etkiyi güçlendirir ve yağların atılmasını sağlar.

Tedaviden Önce Tedavi Sırasında Tedaviden Sonra

Uygulama, her biri özel fonksiyonlara sahip üç aparatın kullanılmasını temel alır:
1. Radyo ve ultrason dalgalarının hareketini fotodinamik uyarılarla birleştirir.
2. Orta büyüklükteki ikinci aparat radyo ve ultrason dalgalarına ‘detoksik’ etkili fotodinamik hareketi ekler.
3. Işıklı-termik gevşetici, bir biyolojik uyarı sağlar.

Hemen Hissedilen Etkiler Uzun Dönem Etkileri
» Deri Altında Isı Artışı » Fibroblast aktivasyonunda artış
» Kollajen & elastin liflerin rejuvenasyonu » Kollajen üretimini sağlar
» Metabolik aktivitede artma » Kollajen lif kalınlığını artış
» Detoks etkisi » Esneklikte artış
» Cilt nemlenmesinde artış
» Sıkılaşma etkisi
Therma-Shape’ in Selülit üzerindeki Kavitasyon Etkisi
Önce Sonra

Radyo Frekans

Tıpta uzun yıllardır kullanılan radyo dalgaları, Therma-Shape cihazında cilt üzerinde artık etki bırakmadan deri altına enerji ve ısı taşımak amacıyla uygulanır. Uygulanan radyo dalgaları işlem gören dokular üzerinde iyileştirici biyolojik etkiler yaratarak yavaşlamış olan fizyolojik süreçlerin normal fonksiyonlarına kavuşmasını sağlar.

Uygulandığı doku üzerinde, lenf ve damar sisteminde, yağ ve bağ dokusu üzerinde endotermik haraket meydana getirir. Bu hareket ile:
» Damar ve lenf dolaşımındaki yavaşlama olgularında azalma
» Drenajda düzelme
» Yağ metabolizmasında hızlanma
» Kas sıkılığının artması
» Fibroblast hücrelerinin uyarılması ile ortaya çıkan sıkılaşma etkisi sağlanır.

Ultrasound
Ultrason, çok yüksek frekanstaki ses dalgalarının cilde uygulanmasıdır. Ultrasonun yağ yakıcı etkisi, yağ hücreleri seviyesinde bir mikro masaj meydana getirerek yağların erimesini sağlar. Uygulanan ultrason ile:
» Yağların harekete geçirilmesi ve selülitli dokulardaki şekil bozukluklarının giderilmesi
» Doku metabolizmasının eski haline getirilmesi
» Yağların azalması
» Fibrolitik etkiye sahip kollajen liflerin ayrışması
» Dokuya taşınan oksijen ve besin miktarının artması

Fotodinamik Enerji

Tıpta çok eskiden beri kullanılmakta olan ışık uyarımı işlemi, lenf ve damar dolaşımındaki yavaşlamaya bağlı olarak zarar görmüş cildin yeniden eski sağlığına kavuşturulmasına yardımcı olur. Fotodinamik enerji verilen ışığın dalgaboyuna göre farklı etkiler yaratır:
» Kırmızı renk – Işıklı uyarım: Fibroblast hücrelerini uyararak cildin güçlenmesi ve yeniden yapılanmasını sağlar. Radyo ve ultrason dalgalarıyla eş zamanlı olarak verildiğinde dokuların sıkılığını ve esnekliğini artırır.
» Sarı renk – Işıklı detoksifikasyon: Dokular üzerine toksinlerin ve suyun atılmasını sağlayan bir hareket uygulayarak selülit tedavisine yardımcı olur.
» Mavi renk – Işıklı gevşetme: Dokuyu sakinleştirerek normal haline dönmesini sağlar.

Yukarıdaki bilgiler ışığında selülitlerinizden kurtulabilir, selülitten korunabilirsiniz. Umarım selülit problemi olan tüm herkes en kısa sürede bu büyük dertten kurtulursunuz. Hepinize selülitsiz sağlıklı günler.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.