Sigaranın Zararları, Sağlığa Olumsuz Etkileri | Sigara ve Kanser

0 598

Sigara, kullanımı bilinen tüm zararlarına rağmen malesefki ülkemizde ve tüm dünyada gittikçe yaygınlaşmaktadır. Buna bağlı olarakta sigaradan ölüm hızı ve sigaraya bağlı kanser miktarlarında da çok ciddi artışlar yaşanmaktadır..

Ülkemizde her gün en az 300 kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir. Sigaraya bağlı olarak ortaya çıkan ve insanı acı çekerek ölüme götüren hastalıkların başında, koah, burger hastalığı, akciğer ve gırtlak kanseri gibi insanı ölüme götüren hastalıklara yakalanmaktadırlar.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Leyla Sağlam, Türkiye’de hergün 300 kişinin sigaradan öldüğünü söyledi.

sigara_öldürürAtatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Leyla Sağlam, ”Türkiye’de yılda 12 bin ölüm, ayda 100 bin ölüm, günde ise 300 ölüm var. Bu her gün bir uçağın düşüp, hiçbirinin kurtulamaması demek. 5 yolcu otobüsünün uçuruma yuvarlanıp, yolculardan hiçbirinin kurtulamaması demek” dedi.

Prof. Dr. Leyla Sağlam, Erzurum Sağlık Müdürlüğü Çok Amaçlı Salon’da verdiği konferansta, sigaranın gizli bir ölüm olduğunu anımsatarak, gelişmemiş ülkelerde sigaradan kaynaklanan ölümlerin arttığını, gelişmiş ülkelerde ise daha az seyrettiğini söyledi.

Gelişmiş ülkelerin sigara konusunda önlemlerini aldığını ancak gelişmemiş veya düşük gelirli ülkelerdeki bu sorunun hala devam ettiğini vurgulayan Sağlam, ”Yıllar öncesinde gelişmekte olan ülkeler tütün üretirlerdi, gelişmiş ülkelere satarlardı. Ama artık bu tersine döndü. Gelişmemiş ülkelerde tütün üretimi azılırken, tütün kullanımı artıyor” dedi.

Sigarayla ilgili bilinen gerçeklerin olduğunu vurgulayan Sağlam, şunları kaydetti:

”Sigara bugüne kadar dünyanın karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehdididir. 6 saniyede bir kişi sigaranın neden olduğu hastalıktan hayatını kaybetmekte. Kullanıcıların yarısını erken öldürmekte. Her yıl sigara nedeniyle dünyada yaklaşık 6 milyon ölüm görülmekte. Bu 6 milyon ölümün yüzde 10’u pasif içici dediğimiz insanlardan oluşmakta, yüzde 5’ini ise çocuklar oluşturmakta. Tamamen suçsuz, masum çocuklar.”

Sigara içenlerin yüzde 80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşadığını anlatan Sağlam, gelişmiş ülkelerde sigara tüketimi azalırken, gelişmekte olan ülkelerde arttığına dikkati çekti.

Sigaranın Zararları, Sağlığa Olumsuz Etkisini Bu Videoyu İzleeyerek daha iyi anlayabilirsiniz..

[jwplayer mediaid=”4387″]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.