Telefon Nasıl Çalışır, Telefonun Çalışma Mantığı

1 910

İlk telefonun 1876 yılında Graham Bell tarafından icadından bu yana yıllarca zaman geçmesine rağmen günümüzde en çok tercih edilen ve kullanılan iletişim araçlarından birsidir telefon. Peki bu kadar sık kullandığımız ve hayatımızın bir parçası haline getirdiğimiz telefon nasıl çalışır, çalışma mantığı nedir hiç merak ettiniz mi? Bugün sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğim.

İlk olarak telefon kaç kısımdan oluşur onu tanıyalım.

Telefon,

  • mikrofon (verici),
  • kulaklık (alıcı),
  • üreteçten oluşur.

Telefonun ahizesindeki mikrofona konuşulunca ses dalgalarının şiddetine göre mikrofondaki diyafram (ince zar) titreşir. Diyafram titreşince mikrofonun (önündeki) içindeki kömür tozlarını titreştirir. Kömür tozları titreşince yani ses dalgalarının şiddetine göre sıkışıp gevşeyince, kömür tozlarının içinde bulunan iletken telin direncini (uzunluğunun arttırılıp azaltılması sayesinde) değiştirir. İletken telin direnci değişince de devreden geçen elektrik akımının şiddeti değişir.

Elektrik akımı telefon hatları sayesinde karşı taraftaki telefonun kulaklığına gelir ve elektromıknatısa mıknatıslık özelliği kazandırır. Kulaklıktaki elektromıknatıs, elektrik akımının şiddetine göre önündeki diyaframı (ince metal zarı) titreştirir. Diyafram titreşince oluşan ses dalgaları havanın titreştirilmesi sayesinde kulağa gelir ve ses titreşimleri uyulmuş olur.

İlk telefon 1876 yılında Amerikalı bilim adamı Alexander Graham Bell tarafından icat edilmiştir.

Türkiye’de ilk telefon 1908 senesinde uygulanmaya başlandı. Kadıköy ve Beyoğlu santralleri 1911 senesinde hizmete açıldı.

İlk otomatik telefon santrali 1926 senesinde Ankara’da kuruldu. Ardından diğer il merkezlerinde de telefon santralleri kurulmaya başlandı.

Kısa bir süre sonra kurulan santraller aracılığıyla bütün iller arası telefon haberleşmesi başlamış oldu. PTT’nin 1970’lerden sonra yaptığı çalışmalarla telefon, Türkiye’de geç olmakla beraber, süratle yayılmaya başladı.

NOT : 1- Bir elektrik devresi üzerinden bir telefon konuşmasının yapılması sırasında meydana
gelen olaylar şöylece sıralanabilir:

1- Ses enerjisi mekanik enerjiye dönüşür.
2- Mekanik enerji elektrik enerjisine dönüşür.
3- Elektrik enerjisi nakledilir.
4- Karşı tarafta elektrik enerjisi manyetik enerjiye dönüşür.
5- Manyetik enerji mekanik enerjiye dönüşür.
6- Mekanik enerji ses enerjisine dönüşür.

Elektrik titreşimlerinin iletkenlerdeki yayılma hızı esas titreşimlerinin havadaki yayılma hızından birkaç yüz bin kere daha fazla olduğundan (200–300 bin km/sn mertebesinde) telefon ile konuşanlar, aradaki uzaklığa rağmen, karşı karşıya bulunuyorlarmış hissine sahiptirler. Telefon sistemi üç ana görev yapar. İki abone arasında konuşma irtibatını sağlar ve aboneler arasında çağırma, meşgul çevirme, ses sinyalleri üretir. Otomatik olmayan manyetolu telefonlarda bu işlemler elle yapılır.
2- Bir telefon aletinde bulunan belli başlı parçalar şunlardır:

1- Ses alıcı (mikrofon),
2- Mikrofon akım kaynağı,
3- Ses verici (kulaklık),
4- Çağırma ve çağrılma düzenleri,
5- Devre açıp kapayıcılar, anahtarlar,
6- Çağırma kadranı.
3- Manuel ve otomatik santrallere bağlı telefon aletleri birbirinden farklıdır.

Telefonun ahizesi sesi elektrik enerjisine ve elektrik enerjisini de sese çevirir. Otomatik telefon cihazında ahize kaldırıldığında devreyi açan bir anahtar ve ön tarafta numaratörü mevcuttur. Telefon ahizesi kaldırılınca telefonla santral arasında elektrik devresi kurulur. Ahizeden ton sesi duyulur. Numaratörden, mesela 6 rakamı çevrilince elektrik devresi altı defa açılıp kapanmış olur.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

1 yorum
  1. deniz diyor

    Peki bu elektrik sinyalleri nasıl karışmıyor ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.