Volkanik Kül Bulutları, Kül Bulutu Nedir ve Nasıl Oluşur ?

0 725

Volkanik hareketler sonucu oluşan aktif bir volkanın harekete geçmesi sonucunda yeryüzüne fırlattığŸı patlamarın lavların ve alevlerin oluşturduğŸu kül bulutuna verilen isimdir. DiğŸer bir tabirle;

Kül bulutları: Volkanik patlama sonucu oluşan tozlar ve maddelerden oluşan bulut türüne kül bulutu denir. Kül bulutları beraberinde asit yağŸmurlarını da getirir. Karbon dioksit kül bulutlarının içinde çokça bulunan maddelerden birtanesidir. Kül bulutlarının ülkemizde olduğŸu dönemde mümkün olduğŸunca dışarı çıkmamak gerekir. Aynı zamanda kül bulutlarından korunmak için, eğŸer dışarı çıkmamız mecburi ise maske takılması tavsiye edilir. Kül bulutları, Yurdumuzda Trakya ve Orta Anadolu’yu etkileyecek.

Bu volkanik olay, bazı bilim adamlarını da en kötü ihtimalleri düşündürmeye yöneltti. Söylentilerden bir tanesi ve en kötü ihtimal ise, kül bulutlarının iklim üzerinde değŸişiklik yapacağŸı ve buzul çağŸına dönüşün olacağŸı yönündedir. Avrupa’da volkanik patlama sonucu eriyen buzulların sel tehlikesi oluşturduğŸu şu an için tespit edilen somut olaylardandır.
Uçak motorların çalışması için gereken kerosinin (uçak yakıtı) yanması esnasında oksijene ihtiyaç duyulduğŸu ve kül bulutlarındaki oksijen miktarının motorların çalışabilmesi için yeterli olmamaktadır
Atmosferde kükürt parçacıkları sülfürik asit damlacıklarına dönüşerek yeryüzüne vuran güneş ışınlarında saçılmaya ve ışınların yeniden uzaya geri yansımasına neden oluyor. Bunun sonucu da yerkürenin ortalama sıcaklığŸında düşüş meydana geliyor. Uzmanlara göre, bu güçlü sülfürik asit parçacıkları stratosferde asılı kalıyor ve yol açtığŸı iklim değŸişikliğŸi de kısa sürede aşılamıyor.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.