Yeni iPhone 5 Apple Tarafından Resmen Tanıtıldı, İşte Yeni iPhone 5 Özellikleri ve Fiyatı

1 270

Aylardır, iphone kullanıcılarının beklemekte olduğu yeni iphone versiyone iphone 5, apple tarafından 12 eylül akşamı resmen dünyaya tanıtıldı.. Bir kaç gün önce Çin’de piyasaya sürülen iphone ile aynı görünüme sahip yenil iphone inceliği ve işlemci işlevselliği ile göz kamaştıracağa benziyor.. İşte size apple’ın yeni gözdesi iphone 5’e ilişkin detaylı bilgiler…

Yeni iPhone’un özellikleri daha önce ortada dolaşan dedikoduların neredeyse birebir aynısı çıktı. Steve Jobs zamanında sır gibi saklanan Apple cihazları, iPhone 5’te ise piyasaya çıkmadan ortaya dökülmüş oldu.

iPhone 5, geliştirilmiş A6 işlemcisini kullanacak. Apple sunumda bu işlemcinin iPhone 4S üzerindeki işlemciden 2 kat daha fazla işlem gücü ve 2 kat daha hızlı grafiklere sahip olduğunu belirtti. Boyut olarak da A6 önceki işlemciden yüzde 22 daha küçük, bu da az güç tüketimi anlamına geliyor. iPhone 5 bataryasıyla 10 saat film izleme ve 40 saat müzik dinleme şansı sunuyor.

İşte Yeni iPhone 5’in Özellikleri

-A6 işlemci kullanan yeni iPhone, eski modeline göre grafikleri iki kat daha hızlı işleyecek.

-Tahmin edildiği gibi ekran 4 inç. Retina Display 1136 x 640 piksel 19: 6 ekran oranı.

-LTE, yani süper hızlı veri transferi sağlayan teknoloji doğrulandı (Samsung ile kavga iyice kızışabilir).

-Yeni kamera. Yüzde 40 daha hızlı fotoğraf çekimi. 8 mega piksel sensör. 3264×2448 çözünürlük. 5 katmanlı lens. f/2.4 lens yuvası. Eski modele göre yüzde 25 daha küçük. Dinamik düşük ışık moduna sahip. Mükemmel lens hizalama özellği.

-225 saat bekleme, 8 saat 3G konuşma süresi.

-Ekran daha az parlayacak

-Ekran yüzde 44 daha fazla renk doygunluğuna sahip olacak.

-Uygulamalar 5 tane yan yana görülmekte.

-7.6 mm kalınlık 112 gr yüzde 18 daha ince yüzde 20 daha hafif

-30-pin dock girişi kullanan iPhone’a Bluetooth özelliği de geldi.

-iPhone 5, iOS 6 ile sayısız yeni içerik ve uygulamaya sahip. Bunlardan bir tanesi şehirlerin üzerinde uçabileceğiniz, uçarken kamera açılarını değiştirebileceğiniz kamera uygulaması.

-E-posta için ‘VIPs’ adlı yeni bir içerik mevcut. VIP olarak işaretlediğiniz kişilerden gelecek olan mailler mail kutunuzda ayrı olarak depolanacak.

-Bir diğer yeni içerik, ‘Passbook.’ Bu içerikle sinema veya uçak biletlerinizi, hediye kuponlarınızı hiç unutmayacağınız tek bir yerde toplayabileceksiniz.

-Sıradaki yenilik ‘Shared Photo Stream.’ Fotoğraf albümünüze girerek, tek bir tuşla arkadaşlarınızla paylaşım yapabileceksiniz.

Yeni iphone 5’in en temek özellikleri bu şekilde tanıtıldı. Peki hepinizin merak ettiği bir diğer konu olan yeni iphone satış fiyatı ve ne zaman Türkiye’de satışa sunulacağı hakkında ise edinilen bilgi şu şekilde;

Beklenen cihazın fiyatı ve çıkış tarihi açıklandı. iPhone 5, Turkcell, Vodafone ve Avea’ya ne zaman gelecek? Fiyatı ne kadar olacak?

Apple’ın merakla beklenen yeni cihazı 12 Eylül akşamı tanıtıldı. Çıkış tarihi ve fiyatı fa belli oldu. Merakla beklediğimiz ve iPhone 4S çıkmadan önce de adını bol bol andığımız Apple iPhone 5’in özelliklerinden sonra çıkış tarihi ve fiyatı da resmi olarak açıklandı.

Cihaz ilk aşamada ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya, Hong Kong ve Singapur’da 21 Eylül’de piyasada olacak.

İkinci parti ise piyasaya 28 Eylül’de sürülecek, fakat bu ülkeler arasında da daha önceki cihazlarda olduğu gibi Türkiye bulunmuyor.

iPhone 5, Türkiye’ye ne zaman gelecek şimdilik belli değil. Ülkemizin operatörleri Turkcell, Vodafone ve Avea cihazı anlaşmalı olarak birbirleriyle aynı anda satmaya başlayacaklar. TeknoKulis olarak tahminimiz bu sürenin (daha önce ki cihazlara dayanarak) Kasım’ı bulacağı yönünde. Bekleyip göreceğiz.

iPhone 5 Fiyatı

iPhone 5 operatörler ile anlaşmalı olarak satılacak. 2 yıllık kontrat şartı bulunan iPhone 5’in 16 GB modeli 199 dolara, 32 GB modeli 299 dolara, 64 GB modeli ise 399 dolara piyasaya sunulacak.

Ayrıca artık iPhone 4S, iki yıllık kontrat karşılığında 99 dolara, iPhone 4 ise ücretsiz olarak alınabilecek.

Cihazın ülkemize geleceği fiyatlar ise 16 GB’lık model için 1000 TL civarı, 32 GB’lık model için 1200 TL civarı, 64 GB’lık model için ise 1400 TL civarı olacağı tahmin ediliyor. Tabii buna bir de yapacağınız kontratı ekleyeceksiniz..

iPhone 5’in İlk Görüntüsü, Resmi, Yeni iPhone 5’in Görünüşü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.