2012 Yılı Kurbanlık Fiyatları, Kurban Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 473

Kurban Bayramına sayılı günler kaldığı şu günlerde, halkımız da dini sorumluk olan kurban ibadetini   gerçekleştirmek için kurbanlık pazarlarına akın etmeye başladı.

2012 yılı için en çok merak edilen hususlardan birisi de bu sene Kurban Fiyatlarının Nasıl olacağı, hangi ilde büyük baş ve küçük baş kurbanlar ne kadar ediyor, siz değerli ziyaretçilerimiz için araştırdık..

İşte 2012 Yılı için Kurban Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve İllere Göre Kurbanlık Fiyatları;

Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, et fiyatları geçen yıla göre yüzde 10 artmasına rağmen, canlı hayvan fiyatlarının aynı kaldığını belirterek, ”Piyasaya bu yıl fazla hayvan sürüleceğinden dolayı fiyatlar aynı kaldı. Ürün fazlasından dolayı fiyatın geçen yıl ile aynı kalacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Yücesan, iç pazarda çok fazla yetişkin hayvan olduğu için ithalata ihtiyaç duyulmadığına işaret ederek, ithalatın yapılması halinde fiyatların çok daha aşağılara düşeceğini söyledi.

Emin Et Yönetim Kurulu Başkanı Emin Arslan da perakende canlı dana kilo fiyatının 12-14 lira, kurbanlık koç kilo fiyatının 14-16 lira aralığında bulunduğunu kaydetti.

 

Kurban Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar, Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 Kurban Alımında Sorulan, Kurbanlık ile ilgili merak edilen hususlar:

Kurbanlık alırken;

1-) Kurban satın alırken, (Bayram günü kesmesi vacib olan kurbanı almaya) diye niyet etmeli. Bunu keserken, tekrar niyet etmesi şart değildir. Bu aldığı hayvanı kurban etmesi de şart değildir; fakat keseceğinin kıymeti bundan az olmamalı. Satın alırken, hiç niyet etmese de olur; fakat bunu keserken veya kesecek olanı vekil ederken, niyet etmesi gerekir.

2-) Bazı yerlerde kurbanlık hayvan alırken satıcı, (Hayvanı kesip et haline getirdikten sonra kilosunu şu fiyattan veriyorum. Sen hayvanı seç, bayramda gelirsin, eti kaç kilo gelirse, parasını verirsin) diyor. Canlı olarak tartıp satanlar da vardır. Bu şekilde alış veriş haramdır; fakat haram işlenerek alınmış olan hayvanı kesince, kurban yine sahih olur. Canlı olarak tartıp, (Bu hayvana şu kadar para vereceksin) denirse, o zaman alış veriş de sahih olur.

3-) Üç ortak, farklı para verip, 980 liraya bir inek alsa, ortağın ikisi 420’şer lira, üçüncü ortak da 140 lira verse, üçüncüye düşen para, yedide birden az olmadığı için caiz olur. Her ortak, verdiği para kadar pay alır. 420 lira veren iki ortak, üçer pay, 140 lira veren de bir pay alır. Biri 140, ikincisi 280, üçüncüsü de, 560 lira verseydi, birinci ortak, bir hisse, ikincisi iki hisse, üçüncüsü de, 4 hisse alırdı.

4-) Eşit para verip, 3 kişi, 3 koyun alsa, kesmeden önce, (Şu senin, şu onun, şu da benim) diye paylaşmak caizdir.

5-) Başkasının hayvanını ondan habersiz, onun için kurban etmek caizdir. Başkasının hayvanını, ondan izinsiz, kendi için kurban eden, sonra kıymetini öderse caiz olur. Sahibi kıymetini kabul etmeyip, kesilmiş hayvanı alırsa, sahibi için kurban edilmiş olur.

6-) İki kişinin kurbanı karışırsa, her birinin kendinin sanarak kestiği, kendi kurbanı olur. Yedikten sonra helalleşirse, yine sahih olur.

7-) Emanet olarak bırakılan hayvanı kurban etmek, caiz değildir.

8- ) Allah rızası için niyet ettikten sonra, ayrıca çoluk çocuk çok et yesin diye semiz koyun almayı niyetine karıştırmamalı, semiz alırken sadece sevabını düşünmeli.

9-) Herkes, beslediği kendi hayvanını kurban edebilir. Nisaba malik olan birisine bir koyun hediye edilse, o da bunu kurban olarak kesse, vacib kurban yerine gelir. Kurbanı parayla alma şartı yoktur.

10-) Kurbanı veresiye veya kredi kartıyla almak caizdir.

11-) Kurban rayiçten çok pahalıysa, rayice uygunu bulunamazsa, kurban alıp kesmek gerekmez.

12-) İki kurbanlıktan biri diğerini öldürmüşse, sahibine ödetilemez.

13-) Kurban alan, niyetini değiştirip, akika veya adak olarak kesebilir.

14-) Necaset yiyen hayvanın etinin temiz olması için, deve 40, sığır 20, davar 10, tavuk 3, serçe 1 gün hapsedilir. Bir başka kavilde ise, deve ile sığır 10, koyun 4, tavuk 3 gün hapsedilir.

15-) Başkasının koyununu gasp eden, çalan, kıymetini sonradan öderse, kurban etmesi caiz olur, çünkü, kıymeti ödenince, gasp ettiği zaman mülkü olur. Gasp günahına ayrıca tevbe gerekir.

16-) Borcu olmayan fakir, kurban keserse, çok sevap olur. Borcu varsa, önce borcunu vermelidir; çünkü borç ödemek farzdır. Kurban nisabına malik olmayan fakir, kendi malı olan hayvanını kurban etmeyi niyet ederse veya kurban niyeti olmayarak, hayvanı bayramda satın alıp, sonra kurban etmeyi niyet ederse yahut kurban niyeti ile bayramdan önce satın alırsa, bunları kesmesi vacip olmaz. Keserse, nafile olur ve etinden yiyebilir ve fakirlere verdiği et, sadaka olur.

17-) Fakirin kurbanı bayramdan önce doğurursa, bir kavle göre, bayramda yavrusunu da anasıyla beraber kesmek gerekir. Zenginin kurbanı bayramdan önce doğurursa, yavrusunu kesmesi gerekmez.

Kurban Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ise;

  • Dişi kurbanlık alıcıları, Kurbanlıklarınızın gebe olmadığına emin olunuz. Kurbanlıklardan çok iyi anlamayan vatandaşlar, dişi kurbanlıkların gebe olup olmadıklarını anlayamayabilirler. Bunu anlamanın en kolay yolu, bir veterine kurbanlığınızı muayene ettirmenizdir. Kurbanlıkların gebelik muayeneleri ultrason cihazları ile yapılmaktadır. Bu şekilde kurbanlıklarınızın gebe olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
  • Başka bir husus kurbanlığınızın sağlıklı olmasıdır. Aldığınız kurbanlığın ayaklarında veya vücudunda herhangi bir sakatlık olmadığını kontrol ediniz. Ağzında yaralar olup olmadığını, gözünde ve burnunda akıntı olmadığına emin olunuz. Ayaklarının da yaralı olup olmadığını kontrol ediniz. Kurbanlıkların kamyonlara yüklenmesi sırasında dikkatsiz davranılması sonucu ayaklarında yaralar hatta kırıklar oluşabilmektedir. Bunlara dikkat edilmelidir.
  • Aldığınız kurbanlığın kulaklarının küpeli olmasına ve kimli kartının bulunmasına dikkat ediniz. Kimliksiz ve küpesiz hayvanları almayınız.
  • Kurbanlığınızın dişlerinde de eksik olmadığından emin olmalısınız.
  • Küçükbaş kurbanlıkların en az 1 yaşınıbüyükbaş kurbanlıkların ise en az 2 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

 İllere Göre 2012 Kurbanlık Fiyatları :

Ankara Kurbanlık Fiyatları :
2012 Yılı Ankara Kurbanlık Koyun Fiyatı Koyun (tane) 500 – 800 TL Canlı Kilo: 15-17 TL
2012 Yılı Ankara Kurbanlık Büyükbaş / Tosun Fiyatı Canlı tosun (tane) 2500 – 8500 TL Canlı Kilo: 11-13 TL
İstanbul Kurbanlık Fiyatları:
2012 Yılı İstanbul Kurbanlık Koyun Fiyatı Koyun (tane) 600 – 800 TL Canlı Kilo: 10-14 TL 2012 Yılı İstanbul Kurbanlık Büyükbaş / Tosun Fiyatı Canlı tosun (tane) 5000 – 7000 TL Canlı Kilo: 10-13 TL
Bursa Kurbanlık Fiyatları:
2012 Yılı Bursa Kurbanlık Koyun Fiyatı Koyun (tane) 500 – 800 TL Canlı Kilo: 9,5-10 TL 2012 Yılı Bursa Kurbanlık Büyükbaş / Tosun Fiyatı Canlı tosun (tane) 2700 – 7000 TL Canlı Kilo: 12-15 TL
İzmir Kurbanlık Fiyatları:
2012 Yılı İzmir Kurbanlık Koyun Fiyatı Koyun (tane) 400 – 750 TL Canlı Kilo: 13-15 TL 2012 Yılı İzmir Kurbanlık Büyükbaş / Tosun Fiyatı Canlı tosun (tane) 3000 – 9000 TL Canlı Kilo: 9-10 TL
Konya Kurbanlık Fiyatları:
2012 Yılı Konya Kurbanlık Koyun Fiyatı Koyun (tane) 600 – 1000 TL Canlı Kilo: 13-15 TL 2012 Yılı Konya Kurbanlık Büyükbaş / Tosun Fiyatı Canlı tosun (tane) 2500 – 7000 TL Canlı Kilo: 11-13 TL

Anahtar Kelimeler: 2012 yılı kurban fiyatları, 2012 yılı küçük baş kurbanlık, büyük baş kurban fiyatları, illere göre kurban fiyatları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.