30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır, Tarihi, Resimleri, E-Kartları

0 1.490

30 Ağustos Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ulusal bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve birçok vatandaş, Ankara’da Anıtkabir’i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk’e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar.

30 Ağustos Zafer Bayramı Resimleri, E-kartları

kaynak: tr.wikipedia.org dan alınıp derlenmiştir.

30 ağustos zafer bayramı, zafer bayramı resimleri, zafer bayramı neden kutlanır, zafer bayramı nedir, zafer bayramı 2012, kurtuluş savaşı, 30 ağustos zafer bayramı nedir, 30 ağustos zafer bayramı tarihi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.