3G Yerini 4G’ye Bırakıyor, Cepte internet hızı 4G Teknolojisi

0 288

Teknolojinin hızına yetişmekte zorlandığımız   günümüzde artık her geçen gün yeni teknolojiler ve gelişimler ile biraz daha şaşırıyoruz. Cep telefonlarında devrim olarak adlandırılan 3G teknolojisi daha tamamen hayatımıza girememişken şimdi uzak doğu ülkelerinde kullanılmaya başlayan ve 3G’den çok daha hızlı olan 4G teknoloji önümüzdeki bi kaç yıl içinde hayatımızın vaz geçilmezlerinden olmaya hazırlanıyor. 4G internet hızıyla neredeyse internette hız problemimiz kalmayacak çok hızlı internet pek yakında hayatımızın bir parçası olacak.

3G’nin tersine çok büyük altyapı maliyeti gerektirmeyen ve 3G’den 10 kat daha hızlı internet bağlantısına imkan sunan 4G teknolojisi önümüzdeki 3 yıl içinde bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlayacak. LTE (Long Term Evolution) olarak da bilinen 4G mobil iletişim teknolojisi özellikle henüz kablolu ya da kablosuz bir internet altyapısı bulunmayan gelişmekte olan ülkeler için büyük bir fırsat sunuyor. Çok düşük maliyetlerle yüksek hızda internet bağlantısı imkanı sunan bu teknoloji için mevcut altyapısını dönüştürmek zorunda olan ülkelerin 4G’ye geçişi ise biraz zaman alabilir.

3G’den çok daha hızlı, çok daha ucuz ve çok daha geniş kitlelere hitap eden 4G ile ilgili çalışmalar ülkemizde de sessizce devam ediyor. 4G teknolojisini destekleyen cihazların üreticileri yavaş yavaş yerli firmalarla anlaşmalar yapmaya başladılar. Operatörler de konuyu yakından takip ediyorlar. İlk etapta hayata geçirelecek olan 4G projelerini, 3G’nin yetersiz kaldığı bölgelerde göreceğiz. Özellikle büyük şehirlerin iş merkezlerinde çok sayıda kullanıcı yüzünden yetersiz kalan 3G’ye destek olarak 4G kullanılmaya başlayacak.

4G konusunda liderliği şu anda Japonya ve Güney Kore çekiyor. ABI araştırma şirketinin yayınladığı bir rapora göre, 2013 yılında dünyadaki 4G abone sayısı 32,6 milyon kişiye ulaşacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.