Ahmet Kutsi Tecer Kimdir, Eserleri Nelerdir?

0 842

Ahmet Kudsi Tecer :(d. 4 Eylül 1901 Kudüs – ö. 23 Temmuz 1967 İstanbul) Türk öğretmen, şair ve tiyatro oyun yazarı, siyasetçi.

Halk kültürü alanında çalışmaları ile tanınır. Çalışmaları, Karacaoğlan ve Yunus Emre’nin hayatına ışık tutmuştur. Ünlü halk şairi Aşık Veysel’i Türkiye’ye tanıtan, halk müziği derlemecisi Muzaffer Sarısözen’i keşfeden kişidir.

1930’larda adını şiir alanında duyuran edebiyatçının en çok bilinen eseri, Münir Ceyhan tarafından bir okul şarkısı haline getirilen Orada Bir Köy Var Uzakta adlı şiirdir.

Tecer, şairliğinin yanısıra kaynağını yerli ve milli unsurlardan alan tiyatro eserleri vermiş bir oyun yazarıdır.
VI. dönem Seyhan, VII. Dönem Şanlıurfa milletvekili olarak TBMM’de görev yapmıştır.

Yaşamı

1901’de Kudüs’te dünyaya geldi. Babası, o dünyaya geldiği sırada Kudüs Düyün-u Umumiyesi müdürü olan Abdurrahman Bey, annesi Hatice Hanım’dır. Aile, Erzincan Kemaliye’nin (Eğin) yakın Apçağa köyündendir.
Ahmet Kutsi, dört çocuklu ailenin en küçük çocuğu idi. Asıl adı Ahmet’tir. “Kudsi” adı, doğum yeri Kudüs’ten ötürü kendisine verilmiştir.

Öğrenim Yaşamı

Ahmet Kutsi Tecer, ilk öğrenimine Kudüs’te Frerler Okulu’nda başladı. Babasının tayini nedeniyle ailesinin taşındığı [[Kırklareli]’nde ilk ve ortaöğrenimini tamamladıktan sonra liseyi [[İstanbul]’da Kadıköy Sultanisi’nde ücretsiz yatılı olarak okudu. Liseden sonra iki yıllık Halkalı Ziraat Yüksek Okulu’nu bitirdi.(1922)[3] Ardından Yüksek Öğretmen Okulu imtihanını kazanarak iki yıl Darülfünun’un Felsefe Bölümü’ne devam etti.

Öğrencilik yıllarında çekirdeğini bazı Darülfünun hocaları ve öğrencilerinin oluşturduğu Dergâh dergisi çevresindeki aydın gruba katılan Tecer’în bazı şiirleri Dergah Dergisi’nde yayınlandı.
1925’te Darülfünun’daki öğrenimine ara vererek Yüksek Öğretmen Okulu bursuyla biyoloji öğrenimi için Fransa’ya gitti ancak Sorbonne Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde felsefe derslerini takip etti.

Fransa’da bulunduğu 1925-1927 yıllarında Paris Milli Kütüphanesi’nde araştırma yapma imkanı buldu. Kütüphanede Cezayir Halk Şairleri yazmalarını bularak Türk halk edebiyatının bilinmeyen bir yönünü ortaya çıkardı. Paris’teki hayatını “Paris Acıları” adlı şiirinde yansıttı.

1928 yılında yurda geri dönen Ahmet Kutsi, araştırmalarını Halk Bilgisi Derneği’nin çıkardığı Halk Bilgisi Mecmuası’nda yazılar yayımladı. 1929’da Darülfunun’dan mezun oldu.

(kaynak: vikipedia)

Ahmet Kutsi Tecer’in Eserleri

ORADA BİR KÖY VAR UZAKTA: Ahmet Kutsi Tecer; şiir; şairin en çok biline şiiridir; şair bu şiirini babasının memleketi olan Apçağa Köyü (Erzincan/Kemaliye) için yazmıştır…

 

KOÇYİĞİT KÖROĞLU: Ahmet Kutsi Tecer; tiyatro; yazarın halk edebiyatından esinlenerek ama çağdaş kalıplara uygun yazmış olduğu oyunudur; yazar bu oyunun konusunu Köroğlu hikâyelerinden seçmiştir…

 

KÖŞEBAŞI: Ahmet Kutsi Tecer; tiyatro; yazar bu eserinde bir mahallenin 24 saatlik bir dilimini canlandırır.

 

BİR PAZAR GÜNÜ: Ahmet Kutsi Tecer; tiyatro; ortaoyununundun ilham alınarak kaleme alınan bu eserde, değer çatışmaları üzerinde durulmuştur…

 

SATILIK EV: Ahmet Kutsi Tecer; tiyatro; üç perdelik bu eser, tiyatro tekniği bakımından Tecer’in en başarılı eserlerinden biridir; 29 Eylül 1961 tarihinde İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen bu eser, kitap haline getirilmemiştir…

 

KÖYLÜ TEMSİLCİLERİ: Ahmet Kutsi Tecer; inceleme; köy seyirlik oyunlarının derlemesidir…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.