Basur Hemoroid Nedir, Basur Hemoroit Nedenleri Sebepleri

0 339

Halk arasında basur veya mayasıl olarak bilinen ve tıp dilinde hemoroit olarak isimlendirilen boşaltım sistemini etkileyen anüs ve rektum boşaltım sistemininde görülen toplar damar şişmesiyle olşan bir hastalıktır.

Basur, makat bölgesindeki damarların  genişlemesi yani varisidir. Basurun başlıca nedeni kabızlıktır ve genetik sebepler taşımaktadır. Basurlu hastaların bir çoğunda uzun süren kabızlık dönemi vardır ve ailede birçok basurlu birey bulunmaktadır. Basur hastalığı toplumda çok yaygın bulunmaktadır.

Makat bölgesinde 3 ana toplar damar ağı vardır. Bir tane solda, iki tane sağda. Bunlara toplardamar yastıkları denmektedir. Kabızlık nedeni ile bunlar genişler ve iç basurlar oluşur. Zamanla bunlar makat dışına sürüklenir ve dişkılama sırasında dışarı sarkar.

Basur (hemoroid) anüsün içindeki hemoroidal toplar damarların zaman  içerisinde anormal genişleyip kırmızı ve mor torbalar tarzında dışarıya sarkması veya aşınıp delinerek dışkılama esnasında sürekli koyu ve parlak  kanamalar yapılması görülmektedir. Bazen memelerinde ani bir şekilde dolmasıyla ağrı, ödem, iltihaplanma, yaralanma ve ağrı yapmasıdır.

Basur (Hemoroit) Nedenler Ve Sebepleri Nelerdir

1- Anüs bölgesinin yeteri kadar hijyenik olmaması

2- Prostatta büyüme

3- Sürekli ve sık sık ıkınmalar

4- Alkol tüketmek, tahriş edebilen acı gıdalar yemek

5- Basurun ilk  nedeni kabızlık hastalığıdır.

6- Anüs içerisindeki hemoroidal damar duvarının yapısı doğuştan zayıf olması ve sonradan zayıflayarak torbalanması

7- Bütün gün oturmak yada ayakta durmak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.