By-pass (Kalp Ameliyatı) Nedir Kimler By-Pass Ameliyatı olur

0 609

By-Pass, tıp dünyasında kalpte tıkanan damarları açmak ve onlara köprüler oluşturarak kalbin tekrar eskisi gibi sağlıklı çalışmasını sağlamak amacıyla yapılan bir kalp ameliyatıdır. Bu cerrahi operasyonda kalpteki tıkanan veya sorunlu damarlar tespit edilir ve o bölgedeki damarlara köprüler oluşturularak (by-pass) damarların tekrardan sağlıklı bir biçimde çalışmaları amaçlanır.

By-Pass ameliyatı kalbinde damar tıkanıklığı olanlar için yapılabilir. Kalbinizde düzensizlik hissediyorsanız kalp damalarlarınızda tıkanıklık olabilir, yaşınızda 45 geçmiş ise düzenli olarak kalp grafikleri ile kalp damarlarınızın sağlığını kontrol ettirmelsiniz.

By-pass’ın türkçe  karşılığı köprülemedir. Bu  ameliyat vücudun atardamarların tıkayıcı hastalıklarda yapılan cerrahi bir iyileştirme yöntemidir. Belirli yerlerde daralma veya tıkanma oluşmuşsa veya buna  bağlı olarak beslediği bölgelede kanı akışını taşıyamayan atardamarda tıkalı olan bölgenin ilerisinde vücudun başka bölgesinden hazırlanan damar yardımıyla köprü oluşturup kan ihtiyacının karşılanması için yapılan işlemdir.

Günümüzde koroner damar hastalıklarının görülme olasığına paralel olarak bir çok veya yaygın bir şekilde uygulanmakta olan ameliyatlardan dolayı by-pass ameliyatı  duyulunca akla  önce koroner damarlara yönelik bir ameliyat glemektedir. Koroner by-pass ameliyatı kalbi beslemekte olan atardamarlara koroner damar adı verilmektedir. Bu  damarların daralması yada tıkanması söz konusu olduğunda koroner by-pass ameliyatı adı verilmektedir.

By-pass Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Bu ameliyatta yapılacak cerrahi müdahaleye, yapılacak olan by-pass sayısına, aynı cerrahi müdahalede kalbe başka cerrahi müdahale yapılacak mı yapılmayacak mı ve önce herhangi bir kalp ameliyatı olunmuş mu  durumlara göre süresi değişiklik göstermektedir.

bypass, kalp ameliyatı, by-pass nedir kimler by-pass yaptırabilir

Hangi Damarlara By-pass Ameliyatı Yapılır

Bir insanın kalbini 3 adet  koroner damarla bunlarda çıkan dallar beslemektedir. Bu  damarların dal sayısı, çapı ve beslemiş olduğu alanların genişliği insandan insana  değişiklik göstermektedir. Koroner damarın çapı insan  kalbinde genelde 1 ile 2.5 mm civarıdadır. Koroner anjiyografide tespi edilen kişinin damar miktarına göre genel olarak 1 mm üzerinde çapı bulunan damarların hemen hemen hepsine by-pass ameliyatı uygulanabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.