Çok Makyaj Yapmak Sivilceye Neden Olur mu? Makyajla Yüzdeki İzleri Kapatmak

0 498

Sivilce özellikle gençlik dönemi olan 14-28 yaşları arasında sık sık yüzlerimizde istemediğimiz zamanlarda çıkan ve yüzümüzde görüntü kirliliğine yol açan bir olaydır. Pek çok genç kız ve kadın yüzündeki bu sivilce izlerini kapatmak için abartılı makyajlar yapar ve cildinin daha kötü bir duruma gelmesine yok açar.

makyaj sivilce yapar mı?
makyaj sivilce yapar mı?

Bugün sizlere bu yazımızda yüzdeki sivilceleri makyaj ile kapatmanın sakıncalarından makyaj ile yüzdeki izleri kapatmak doğru bir hareket midir? bu konular hakkında bilgiler vereceğiz..

Sivilceleri olan çoğu insan genç kız ve yetişkin kadın makyaj yaparak izleri kapatmaya çalışır. Sivilcelerini kapatarak kendilerini daha iyi hissederler ama ciltte daha fazla sivilce oluşturmak için ortam yarattıklarının farkında olmazlar. Doğru uygulanmadığında makyaj sivilceye neden olur.

Yüzünüzün Sivilcelenmemesi için aşağıdaki tavsiyelere uyun;

  • Makyajlı uyumayın

Makyajı temizlemeden uyumak yüzünüzü sivilcelerin işgal etmesine neden olabilir. Çünkü makyaj cildinizdeki gözenekleri tıkar ve cildin nefes almasını engeller. Bu nedenle uyumadan önce mutlaka uygun temizlik ürünleriyle makyajınızı temizlemeyi ihmal etmeyin.

  • Uygun makyaj ürünü kullanın 

Sivilce tedavisine gözenek tıkanmalarını azaltarak başlamalısınız. Bazı makyaj ürünleri cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Tıkanan gözenekler de bir süre sonar sivilceye dönüşür. Makyajınızın sivilceye neden olmasını istemiyorsanız, gözenekleri tıkamayan ürünleri tercih etmelisiniz.

  • Makyaj fırçanızı sık sık temizleyin

Sivilce tedavisinde başlıca hedef sivilceye neden olan bakterileri azaltmaktır. Allıklar ve makyaj uygulama malzemeleri ise bakteriler için çok çekici ortamlardır. Haftada birkaç kez antibakteriyel maddelerle malzemelerinizi yıkayın. Her uygulamadan sonra alkolle ovuşturun. Yapabildiğiniz kadar tek kullanımlık aplikatörler kullanmaya çalışın ve her kullanımdan sonra onları atın.

  •  Sivilceli ciltlere nasıl makyaj yapılmalı?

 

  • Pudra bazlı makyaj malzemelerini seçin

Sıvı malzemeler daha güzel bir sonuç verse de çoğu yağ bazlıdır. Cildiniz sivilce oluşumuna yatkınsa yağ bazlı ürünler uygun seçim olmayabilir. Bu nedenle pudralı makyaj ürünlerini tercih etmelisiniz. Pudraların fazla yağı çekme özelliği olduğunu unutmayın.

  • Kullandığınız markayı değiştirin

Kullandığınız makyaj malzemesi çok kaliteli olabilir ama bu cildinizin onu kabul edeceği anlamına gelmez. Birkaç gün üst üste makyaj yaptığınızda sivilceleriniz kötüye gitmeye başlıyorsa başka bir markayı deneyebilirsiniz. Deneme yanılma yöntemiyle cildiniz için en uygun markaları bulabilirsiniz.

  • Mümkün olduğunca makyaj yapmayın

Haftada en az birkaç gün cildinize nefes aldırmak için makyaj yapmayın. Temizlenmesine ve iyileşmesine zaman verin.

Unutmayın güzel görünmek adına sahip olduğunuz güzellikten de mahrum kalabilirsiniz..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.