Dengeli ve Sağlıklı Beslenmenin Önemi | Karbonhidrat, Mineral, Protein, Yağ-şeker

2 536

Sağlığımız bizi biz yapan en önemli hazinemizdir. Öyle ki pek çoğumuz her hangi bir rahatsızlığımız, hastalığımız ortaya çıkana dek pek sağlığımızı sanki hiç bozulmayacakmış gibi göz ardı ederiz. ama gün gelirde elden gidecek olursa yanarım yanarım bunca zaman sağlığıma beslenmeme  neden dikkat etmediğime yanarım gibisinden söylenmeye başlarız. Oysa birazcık dengeli ve sağlıklı beslenme hakkında bilgi sahibi olmuş olsak iş işten geçtiğinde pişman olmamıza gerek bile kalmayacak.

İşte bugün sizlere uzun ömürlü, sağlıklı dinç ve huzurlu bir yaşam için dengeli ve sağlık beslenmenin önemi nedir, Besin piramidine göre hangi besinler ne kadar tüketilmeli onlara cevap vermeye çalışacağım..

Öncelikle beslenme piramidi Nedir ? Onu açıklayalım.

Beslenme piramidi, 5 ana besin grubunu içerir. Piramit en altta yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken karbonhidratlarla başlar ve daha az tüketilmesi gereken gıdalara doğru gider. Bu besin grupları karbonhidratlar, mineraller, proteinler, yağ ve şekerdir.Beslenme piramidi gıdaların doğru seçimi için rehberiniz olmalıdır.

 

Beslenme Piramidi;

Karbonhidratlar:Alt grupta yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken gıdalardır. Karbonhidratlar pirinç, bulgur, makarna gibi tahıllardır.

Mineraller: Sağlıklı yaşam için gereklidir. Mineraller (kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko vb.) sebze    ve meyvelerde bulunur, hücre korunması ve sağlıklı diş, kemik, cilt yapısı için önemlidir. Mineraller   ayrıca kalp ritmi, kan basıncı, vücuttaki sıvı dengesi gibi daha birçok düzenleyici fonksiyonlarda rol oynar.

Proteinler: Vücudun en etkili kalori yakıcı bölümü olan kas dokusunu güçlendirmek açısından çok önemlidir. Protein ette, süt ürünlerinde ve daha az olarak hububat  ürünlerinde bulunmaktadır.

Yağ-şeker:  Yağ ve şeker, çok az tüketilmesi gereken gıdalardır fakat A, D, E ve K vitaminleri gibi vücudumuz için önemli vitaminleri taşıma görevi yaptıklarından dolayı sağlığımız için yenilmesi de çok önemlidir. Sıvı ve katı yağlar, şeker ve tatlılar bu grupta yer alır.

Yemek yeme alışkanlığımız zihinsel ve bedensel faaliyetlerimizi etkileyen unsurlardan biridir. Sağlıksız beslenme düşünme ve kavrama yeteneğinin azalmasına ve hafıza kayıplarına neden olur. Günde 8 saat uyuduğunuz halde kendinizi yorgun hissediyor, bedensel, zihinsel faaliyetlerinizde çabuk yoruluyor, hafıza ve düşüncenizde azalma görüyorsanız mutlaka yemek yeme alışkanlığınızı gözden geçirin ve aşağıdaki önerilerimize bir göz atın.

Yaş Gruplarına Göre Dengeli ve Sağlıklı Beslenme;

https://www.bilgihanesi.com/yas-gruplarina-gore-saglikli-ve-dengeli-beslenmenin-onemi-p1540/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.