Dizanteri Nedir, Çeşitleri, Belirtileri ve Tedavisi

0 813

Dizanteri Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir, Korunma Yolları ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Dizanteri, insanda sık ve kanlı ishal, genellikle şiddetli karın ağrısı, gerekmediği halde dışkılama isteği duyma, bağırsak yaraları, hayvanda makattan kan ya da kanlı dışkı gelmesi gibi belirtiler gösteren hastalıklara verilen genel isimdir.
Patol. Dizanteri belirtileri amipli dizenteride, basili dizanteride ve kanamalı rektokolitte görülür.

Dizanteri çeşitleri

Amipli dizanteri ya da bağırsak amibiazı

Sıcak ülkelerde çok sık olarak görülen yerleşik bir hastalıktır. Bazen nedeni bilinmeyen akut bir nöbetle başlar. Tedavi edilmezse süreğenleşebilir. Başlıca karmaşası karaciğer apsesidir, ama başka organlarda da apse yapabilir. Teşhis taze dışkının incelenmesiyle konur: muayene sonucunda minuta, hatta hemotofaj biçiminde dizanteri amibi (Entamoeba histolytica) bulunur. Bağırsak ambiazı, gerekirse bir antibiyotik (tetrasiklin, spiramisin, paromomisin) eklenerek metradomidazol ile yapılır.

Basili dizanteri

Shigella cinsinden bir enterbakteriden ileri gelir. Dışkı yayılmasını kolaylaştıran kötü sağlık koşulları yüzünden gelişmekte olan ülkelerde yerleşik olarak çok sık görülür. Kolistin ya da trimetoprim-sülfametaksazol içeren bir antibiyotik tedavisi iyileşmeyi çabuklaştırır.

Dizanteri Belirtileri

• Sık ve kanlı ishaldir
• İştahsızlık
• Şiddetli karın ağrısı
• Ateş
• Bulantı
• Kusma

Dizanterinin Nedenleri

En büyük nedeni kirli su ve iyi yıkanmamış yiyeceklerdir. Bu nedenle su, el ve gıda temizliğine özen göstermek gerekir.

Dizanteri Tedavisi

Antibiyotik tedavisi uygulanır. Özellikle yaşlılarda, küçük çocuklarda ve bebeklerde sıvı ve mineral kaybının telafi edilmesi hayati önem taşır. Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde mutlaka doktorunuza danışın.

Dizanteriye yol açabilen bulaşıcı hastalıklar

Sığır ve domuz vebası, şarbon, leptospiroz, salmonelloz, geviş getirenlerde bağırsak zehirlenmeleri.
Asalakların yol açtığı dizanterilerin en çok görülenleri köpekte ankilostomiyaz, geviş getirenlerde koksidiyozlardır. Maden ya da bitki zehirlenmelerinin bir çoğu da (civa, kuduzböceği, sultanotu, sütleğen, kartallı eğrelti, acı çiğdem vb.) dizanteri belirtisi yaratır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.