Dünyanın Bilinen En Uzun Hayvanı Bir Çeşit Solucan

0 1.413

Araştırmalara göre 1860’lı yılların ortalarında iskoçya kıyılarında bulunan ve bir çeşit solucan türü olan bu hayvan yaklaşık olarak boyu 55 olan dünyanın en uzun hayvanı olma rekorunu elinde bulundurmaktadır. Tahmin edilen bir çok hayvanın olmasına rağmen dünyanın en uzun hayvanının solucan familyasından olması herkesi şaşırtmakta..

Bu konudaki kaynaklar sınırlı olsa da 1995 Guinness Rekorlar kitabına göre 1864 yılında İskoçya kıyılarında bulunan Lineus Longissimus türü solucanın boyu 55 metre olarak ölçülmüş. Türkçe adı Bantlı  solucan olan bu tür, mavi balinanın neredeyse iki katı uzunluğa sahip.

Dünyanın En Uzun Hayvanı

Bantlı solucanlar Nemertea solucan ailesine dahildir (Nemertea adı Yunancadaki bir deniz tanrısı olan Nemertes kelimesinden gelir). Binden fazla türü vardır ve çoğu suda yaşar. Çok uzun ve incedirler, enleri yalnızca 5-10 milimetredir.
Çoğu kaynak, bantlı solucanların sadece 30 metre uzunluğa ulaştığını savunur. Fakat son bilgilere göre bu solucanların esneme oranlarının inanılmaz derecede yüksek olduğa ortaya çıkmıştır. Tamamen uzadığında birçoğunun 50 metreyi aştığı görülmüştür.

Fosil kalıntıları, bantlı solucanların 500 milyon yıldır var olduklarını göstermektedir.
Bantlı solucanların kalbi yoktur. Kan, kaslar tarafından pompalanır. Ağzı ve anüsü ayrı olan en basit organizmadır. Çoğu bantlı solucan, okyanusun derin kuytularında gizlenir ve bazıları inanılmaz derecede parlak renktedirler. Nemertealar zarar gördüklerinde kendilerini yenileyebilirler. Bantlı solucan türleri küçük parçalara bölünerek çoğalır, bu parçalardan her biri yeni bir solucan haline gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.