Eleştiri Nedir, Niçin Eleştiri Yapılır, Sanat Eleştirisi Hakkında Bilgiler

0 1.393

Suheda isimli ziyaretçimiz tarafından gönderilmiş olan bu konumuz; ‘eleştiri, eleştirme nedir,sanat eleştirisi hakkında bilgi, niçin eleştiri yapılır?‘ konu başlıklarından oluşmaktadır ve ziyaretçilerimize eleştiri ile bilgiler sunmaktadır.

Eleştiri Nedir ve Niçin Yapılır?

Öncelikle makalemize eleştirinin tanımını yaparak başlayalım. Eleştiri, yapılan, ortaya konan bir eserin tarafsız bir biçimde ele alınıp, incelenmesi ile oluşup gelişen bir değerlendirme sürecidir.

Peki Neden Eleştiri Yapılır?

Eleştiri ile ulaşılmak istenen eleştiriye konu olan şeyin en iyi şekline kavuşturma amacıyla yapılır. Eleştiriyi kimler yapar, herkes eleştiri yapabilir mi?

Eleştiri, eğer bir uzmanlık alanına yönelikse, eleştirisini yapacak olan kimsenin de bu alanda önemli düzeyde bilgi birikiminin ve eleştirme tekniklerine hakimiyetinin olması gerekir. Zira diğer türlü yapıcı bir eleştiriden söz etmek mümkün olmayacaktır.

Şimdi konumuza, alanında uzmanlık isteyen Sanat Eleştirisi ve Eleştirmeni Nedir Nasıl olmalıdır başlıklarıyla devam edelim.

Sanat eleştirisi nedir?

Sanat eleştirisi, bir sanat araştırması ve sanata karşı duyarlı tepki verme sürecidir. Feldman(1970) bir sanat yapıtını tartışmak için bir yöntem geliştiren ilk sanat eğitmcisidir. iki çeşi sanat eleştirisi vardırdır;Öznel ve bağlam içinde eleştiri. Öznel; intrinsic olan eleştiride dikkatler tek bir sanat yapıtında gözlemlenen ve duyumsanan bilgiden anlamlar oluşturan özelliklere ilişkin ipuçları üzerinde yoğunlaşır. Bağlam içnde; extrinsik eleştiri, sanat yapıtının yapıldığı sosyo-tarihsel zamanlara ilişkin bilgileri araştır5ma yönntemidir. Bu noktada, sanat tarihi ve sanat eleştirisi yöntemleri örtüşür. Her iki yaklaşım aynı şekilde başlamakla beraber daha sonra farklılaşır. Bağlam içinde eleştiri yapan kişi, salt bakarak anlaşılmayan öykü yada sanat yapıtı hakkında ipuçlarına yönelir(Mitler, 1986).

Niçin sanat eleştirisi öğretilir?

Çağdaş eğitimin en büyük amaçlarından biri öğrencilerin iyi karar verebilmelerini sağlamak için onlarda eleştirel düşünmeyi geliştirmektir.Her çocuklar giyecek, yiyecek ve eğlence konularında karar verirler. Pek çok kişi eleştirme yapmayı ‘kusur bulma’ olarak olumsuz bir biçimde düşünür. Oysa sanat eğitiminde bu sanat yapıatını, sorular sorarakve tartışmalar yaparak olumlu bir biçimde araştırma yöntemidir. Bu bizim her zaman doğal olarak yaptığımız basit sorular sorma olayıdır. İnsanların çabuk değerlendirme eğilimlerine karşın, araştırıcı sanat eleştirisi bir sanat yapıtıyla yoğun bir biçimde ilgilenir(katz, 1995). Amaç, öğrencilerin bilgiyedayalı düşünceler üretmelerine yardımcı olmaktır. İnsanlar kimi zaman bir sanat yapıtı üzerinde sıcak tartışmalar yaparlar ki bu doğaldır, çünkü eleştiride pek çok görüşe yer vardır. Hiç kimsenin görüşü kesin olarak son değildir. Her defa sanatyapıtına yeni bir gözle bakar ve değişik şeyler görürsünüz. Sanat eleştirisi sürecinde, öğrenciler, mantıklı gerekçelerle tartışmalarda yer almayı, arkadaşlarını dinlemeyi, arkadaşlarının görüşlerine karşı hoşgörüyü öğrenecekler ve böylece sanat anlayışlarını geliştireceklerdir. Çünkü her süreç, duygularınızı, düşüncelerinizi ve yeni kavramlar geliştirmenizi sağlar. Sanat eleştirisinin amacı tanımlamalar, çözümlemeler, yorumlar ve bilgiye dayalı yargılar geliştirmektir.Sanat eleştirmeni bir sanat yapıtına nasıl bakmanız gerektiği konusunda önerilerde bulunur ve bir yapıtı daha yakından ve daha genişaçıdan görmenize yardımcı olur(Katz, 1994)

eleştiri nedir, eleştiri örnekleri, eleştiri bulmaca, eleştiri özellikleri, eleştiri türleri, eleştiri eş anlamlısı, eleştiri örneği, eleştiri örnekleri kısa,

Sevgili ziyaretçimiz Suheda’ya paylaşmış olduğu konu için teşekkür ediyoruz…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.