Facebookta Mesajlaşma Paralı mı Oluyor? | Facebook Paralı Dönem mi Başlıyor?

0 253

Dünyanın en ünlü ve en çok kullanıcıya sahip sosyal paylaşım sitesi facebook’ta yeni bir dönem mi başlıyor? Facebook anlık mesajlaşma aracı olarakta oldukça yaygın bir kullanıma sahip olduğu için facebook bu imkandan yeterince gelir elde edemediğini düşünmüş olacak ki yabancılar arası mesajlaşmaya 1 dolar gibi bir ödeme yapılmasını düşünüyor.

Facebookta Mesajlaşmak Paralı mı oluyor?
Facebookta Mesajlaşmak Paralı mı oluyor?

Facebook, sosyal medya kanalı olduğu kadar, özel mesajlaşma için de biçilmiş kaftan. Özellikle sosyal ağın son zamanlarda üzerine büyük emek harcadığı “Messenger”ı günümüzde milyonları birbirine bağlıyor.

Ancak Facebook, tüm bu mesajlaşmanın aslında yeterince aktif kullanılmadığını iddia ediyor. Firma tarafından başlatılan yeni bir deneme programı, an itibariyle arkadaşolmayan insanların birbirlerine gönderecekleri mesajlar için 1 dolar ödemelerini öngörüyor. Sebebiyse bir hayli ilginç…

Facebook’a göre şu anda kullanılan sistem içerisinde, arkadaşınız olmayan kişiler tarafından gönderilen bazı mesajlar “Diğer” kutusuna düşüyor ve yüksek ihtimalle gözden kaçıyor. Buradaki en büyük sorunsa aslında yine Facebook tarafından kaynaklı zira bir kişiye gönderilen mesajınGelen Kutusu’na mı yoksa “Diğer” kısmına mı düşeceği tamamen arkadaş tarafından gönderilen ya da arkadaşın arkadaşı tarafından gönderilen mesajların, kendi içerisinde algoritmik bir şekilde hesaplanması sonucu belirleniyor. Pek tabi kullanılan algoritma aynı zamanda bir de kimlik açıklama ve tanımlama işlemi üzerinde hatırı sayılır derece vakit harcıyor.

Facebook ise mesaj atan kişinin özellikle bir konferans esnasında ya da bir iş için başvurusu için atacağı mesajlarda, olası bir ödemenin çok daha mantıklı olacağını dile getirmiş durumda. Peki, bu açık ara bir “spam” alarmı mı? İstemediğimiz insanlar para ödeyerek bize sonsuza kadar mesaj atabilecekler mi? Şimdilik Facebook’un bu durumu yeni bir pazar yaratmak için harika bir girişim olarak mı, yoksa sadece mesajlaşma servislerini daha iyi hale getirme girişimi olarak mı gördüğü tam bir muamma. Zira denemeye katılan kişi sayısı çok az. Ama durum resmileşirse, Facebook’un bir kez daha kullanıcıların öfkesini üzerine çekeceğini tahmin etmek güç değil.

Kaynak: chip.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.