Fitre Nedir? 2012 Yılı Fitre Miktarı Ne Kadar? Fitre Nasıl Hesaplanır?

2 393

Fitre Nedir? Fitre Kim Tarafından Kimlere, Ne Zaman Verilir?

Fitre; Ramazan ayı içerisinde, zaruri sebeplerden dolayı oruçlarını tutamayan müslümanların vermiş olduğu bir çeşit malın zekatı niteliğinde bir ibadettir.

Temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip olan Müslümanların Ramazan ayında fakirlere verdikleri sadakaya “fıtır“ sadakası denir. Başın ve bedenin zekatı olarak da bilinir. Buna “fitre“ de denilir.

Dinimizce zengin sayılan bütün Müslümanların, fıtır sadakalarını vermeleri vaciptir.

Fitre, evdeki kişi sayısınca verilir. Ramazan bayramından önce bir bebek doğsa evin reisinin onun için de fitre vermesi gerekir. Dinimizde zengin olan kimsenin, hem kendisinin, hem de erginlik çağına gelmemiş olan çocuklarının fitrelerini vermesi vaciptir.

Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadaka olduğu için fitrenin bayramdan önce verilmesi en güzel davranıştır. Çünkü fitre vermenin amacı, fakirlerin bayram hazırlığı yapabilmelerini ve bayramı neşe ile karşılamalarını sağlamaktır. Fitre, bayram günü veya daha sonra gecikmeli olarak da verilebilir. Fitre verirken niyet etmek önemlidir.

Veren kişinin, fitreyi ALLAH rızası için verdiğini gölünden geçirmesi yeterlidir.

Bunu fakire verirken Bu fitredir demek gerekmez. Fitreyi edeple vermeli, karşıdakini incitecek davranışlarda bulunmamalıdır.

Fitre Kim Tarafından Kimlere Ne Zaman Verilir?

Fitre, hali vakti yerinde olan temel ihtiyaçlarından fazla malı olan müslumanlar tarafından, bir fakire yani geçimini sağlamakta güçlük çeken hali vakti yerinde olmayan kişilere ramazan ayında ihtiyaçlarını karşılaması için verilen bir zekat benzeri ibadettir. Birden az fitre verilmez ancak birden çok fitre verilebilir. Zekat kimlere veriliyorsa fitre de onlara verilir.

2012 Yılı için Diyanet Fitre Miktarı Ne Kadardır?

Diyanet işleri başkanlığı tarafından 2012 yılı için belirlenen fitre miktarı ; 2012 Ramazan ayı için geçerli asgari Fitre Miktarı  8.50- TL (Sekiz Lira 50 Kuruş) olarak belirlenmiştir.

Fitre Nasıl Hesaplanır?

 

fitre nedir, fitre nasıl hesaplanır, fitre ne zaman verilir, fitre 2012, fitre miktarı 2012, fitre miktarı,
fitre diyanet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.