Güneş Çarpması Nedir, Güneş Çarpmasında Yapılması Gerekenler

0 360
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıcaklar da etkisini iyiden iyiye göstermeye başladı ve buna bağlı olarak sıcak ve güneş çarpma vakâlarında da ciddi artışlar olmaya başladı. Bugün sizlere güneş çarpması ve sıcak havalarda nasıl davranılmalı neler yapılmalı bunlar hakkında bilgiler vereceğiz.
Öncelikle güneş çarpması nedir nasıl oluşur kısaca bu konu hakkında bilgi verelim..

Güneş Çarpması

Güneş çarpması doğrudan gün ışığı altında uzun süreli kalanlarda görülen bir sağlık sorunudur. Gün ışığını alan vücudun ısı  dengesi bozulur ve çeşitli yan etkilerle kendini gösteren güneş çarpması meydana gelir.Güneş çarpan kişi, hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, sıkı giysiler gevşetilmeli, soğuk su ve soğutucularla soğutulmaya çalışılmalı. Kesinlikle içmesi için sıvı verilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeli.

Güneş çarpmasının belirtileri;

 • Yaz aylarında fazlaca güneş altında kalan kişilerde
 • Şiddetli baş ağrısı,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Yüksek ateş
 • Gibi bulgular güneş çarpmasından şüphelenmemiz için yeterlidir.

Güneş çarpması durumunda ilk yardım;

 • Her şeyden önce hasta serin bir yere taşınmalıdır.
 • Vücudunu sıkan giysiler mutlaka gevşetilmelidir.
 • Başa, kasıklara ve koltuk altına soğuk kompres uygulanmalıdır. (eğer ateş aşırı yüksekse ve düşürülemiyorsa bütün vücuda ıslak uygulanması çok yerinde olacaktır.)
 • Hastanın havadar bir yerde olması da önemlidir.
 • Hastanın bilinci yerindeyse içecek bir şeyler verilmeli ve kaybedilen su ve tuzlar yerine konmalı.
 • Hasta kusuyorsa başı yana çevrilmeli.

Güneş çarpması durumunda bunları yapmayın;

 • Hastanın bilinci yerinde değilse içecek vermeyin.
 • Alkol koklatmayın.
 • Alkollü ve gazlı içecekler vermeyin.
 • Katı yiyecek çok tehlikeli sonuçlar doğuracaktır. Kesinlikle hastaya yiece vermeyin.

Çocukların güneş çarpmasından korunması için neler yapılmalıdır?

 • Sabah 10:00 ile öğleden sonra 16:00 arasında çocuklarınızı doğrudan güneş ışığında bırakmayınız.
 • Çocuğunuza gölge kuralını öğretin “gölgen senden küçükse güneş altında kalma” telkinini sık sık işleyin.
 • Koruyucu giysilere önem verin.
 • Koruyucu krem olarak kaliteli malzemeler kullanın.
 • Su ve beyaz kum gün ışığını yansıtan faktörlerdir. Kumsallarda iken korunmaya ayrıca önem verin.
Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde aşırı sıcaklık nedeniyle güneş çarpması, sıcak bitkinliği, sıcak krampları, isilik gibi rahatsızlıklar da baş gösteriyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Mustafa Aksoy, güneş çarpan bir kişinin hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınması ve kesinlikle içmesi için sıvı verilmemesi gerektiğini söylüyor. Aksoy, güneş yanıklarına karşı da yoğurt, diş macunu gibi maddelerin sürülmemesi konusunda uyarıyor.

Aşırı sıcaklardan en fazla dört yaşından küçük çocuklar, yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, aşırı kilolular, açık alanda çalışanlar, kronik hastalığı (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar, sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullanan kişiler, sokak çocukları ve evsizler etkileniyor.

Aşırı sıcaklarda genellikle güneş yanıkları, sıcak bitkinliği, sıcak krampları, güneş çarpması gibi rahatsızlıklarla karşılaşılıyor. Güneş ileriki yıllarda da sağlığa ciddi zararlar veriyor. Uzun süre maruz kalındığında ciltte erken yaşlanma, gözde katarakt gelişimi, deri kanseri ve güneş lekeleri gözlemleniyor.

Güneş veya sıcak çarpması: Güneş veya sıcak çarpması acil olarak tedavi edilmezse kalıcı hasara veya ölüme neden olur. Kişinin ateşi 39,4 derecenin üzerindedir. Deri kuru, kırmızı ve sıcaktır. Terleme yoktur. Bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, göz çukurlarının belirginleşmesi ve görme niteliğinin bozulması ile komaya kadar gidebilen şuur bulanıklığı veya kaybı vardır. İlkyardımda, kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, sıkı giysiler gevşetilmeli, soğuk su ve soğutucularla soğutulmaya çalışılmalı. Kesinlikle içmesi için sıvı verilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeli.

Sıcak bitkinliği: Güneş çarpmasından daha hafif şekilde olup hayati tehlike yoktur. Daha sıklıkla yaşlılarda, yüksek tansiyonu olanlarda ve güneş altında çalışanlarda görülür. Aşırı terleme, yorgunluk, halsizlik, bayılma hissi, nabız hızlanması, ateş yükselmesi belirtileri ile kendisini gösterir. Deri soğuk ve nemlidir. Serin bir yerde istirahate alınan hastanın giysileri gevşetilip, sırt üstü yatırılarak bacakları yükseltilir. Islak havlu veya bezle serinletilmeye çalışılır. Bol miktarda sıvı verilir. Özellikle tuzlu ayran içirilir. Bir saat içinde kişinin genel durumu düzelmezse sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Sıcak krampları: Aşırı aktivite sonucunda terlemeye bağlı olarak vücutta hızlı bir su ve tuz kaybı meydana gelir. Genellikle karın, bacak ve kol kaslarının fiziksel aktivite sırasında ağrılı spazmlarıyla meydana gelir. Sıcak krampları için tıbbi tedaviye gerek yoktur. Kişinin yaptığı aktivite durdurulmalı, sakin ve serin bir yerde oturtulmalıdır. Meyve suyu veya mineralli içecekler içirilmelidir. Kramp meydana geldikten sonra en az birkaç saat fiziksel aktivitede bulunulmamalı, bir saat içerisinde geçmezse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Güneş yanıkları: Uzun süreli güneş ışığına maruz kalmakla meydana gelir. Etkilenen kişide ateş, su toplaması ve şiddetli ağrı varsa veya bir yaşından küçükse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Güneş yanığından korunmak için güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalı, güneş yanığı olan yerler soğuk su ile silinmeli, etkilenmiş bölgelere nemlendirici tıbbi losyon sürülmeli. Yağ, salça, yoğurt ve diş macunu gibi maddeler kesinlikle sürülmemeli.

Sıcak döküntüsü (İsilik): 
Sıcak ve nemli havalarda aşırı terlemeye bağlı olarak derinin tahrişidir. Her yaşta görülmekle birlikte sıklıkla bebeklerde görülür. Küçük kızarıklıklar şeklindedir. Sıklıkla boyun, göğüs, dirsek iç yüzü gibi kıvrım yerlerinde görülür. Kızarık bölgeler kuru tutulmalı, daha serin ve daha az nemli ortam sağlanmalıdır.

VÜCUT ISISININ YÜKSELMEMESİ İÇİN SIK SIK DUŞ ALMALI

Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücutta daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemeli.

Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmeli.

Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda bırakılmamalı.

Yemekler pişirilirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalı.

Susuzluk hissi olmasa dahi her gün en az 21–14 su bardağı sıvı tüketilmeli.

Spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalı.

Bu yazımı dikkatli bir şekilde okuyarak bu sıcak yaz günlerinde sıcak ve ya güneş çarpmasında zor durumda kalmaktan kurtulun.Sıcak ve ya güneş çarpması geçiren birine yardım edebilirsiniz.

Lütfen sıcak havalarda özellikle de güneş ışınlarının en etkili olduğu saatler olan saat 11.00 ile 17.00 arası işiniz olmadığı sürece güneşte sıcak ortamlarda bulunmamaya özen gösterin ve sağlığınız için gerekli önlemleri almayı ihmal etmeyin..

güneş çarpması ilk yardım, sıcak çarpması, güneş çarpması belirtileri, çocuklarda güneş çarpması,
güneş çarpması izle, güneş çarpması tedavisi, güneş çarpması filmi izle, güneş çarpması nedir, sıcak çarpması belirtileri,
sıcak çarpması nedir, çocuklarda sıcak çarpması, sıcak çarpması ppt, sıcak çarpması nedir belirtileri özellikleri, güneş çarpması, sıcak çarpması tedavi, sıcak çarpması sağlık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.