Hamile Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler | Hamileler Hangi Besinlerden Uzak Durmalı?

2 296

Bebek sahibi olmak, her evli çiftin ve aile olmanın en önemli yanıdır. Ancak bebek sahibi olmak kadar sağlıklı bir bebek sahibi olmakta çok önemlidir. Bunun için özellikle anne adayları ve hamilelerin, gebelik dönemlerin de dikkat etmeleri gereken önemli hususlar vardır. Özellikle yeme içme ve besin tüketimi konusunda hamile bayanlar yediklerine içtiklerine bebeklerinin sağlığı için çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Özellikle besin konusunda dikkat edilmezse bebeklerinde kalıtımsal bozukluklar ve çeşitli hastalıklar ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Hamile Bayanların Tüketirken Dikkat Etmesi Gereken Besinler;

  • CIVA ORANI YÜKSEK BALIKLAR

Aslında balık bebeğinizin beyin gelişimi için faydalı ve yemeniz gereken bir besindir. Ne var ki, bazı balıklar yüksek oranda cıva barındır ve bunlar bebeğinizin sinir sistemini kötü yönde etkiler. Kılıç balığı, kiremit balığı, marlin gibi yüksek dozda cıva bulunduran balıklardan kaçınmanız gerekirken sardalye, ton balığı, uskumru gibi balıkları yiyebilirsiniz.

  • ÇİĞ YİYECEKLER

Pişmemiş veya az pişmiş et, bağırsak enfeksiyonuna yol açabilecek ve fetüse zarar verebilecek bakteriler bulundurabilir. Etin dışında yumurtanın da iyi pişirilmiş olmasına ve çiğ yumurtadan yamılmış mayonez tüketmemeye dikkat etmeniz gerekir.

  • PEYNİR ÇEŞİTLERİ

Yumuşak ve küflü peynirler içinde listeria gibi bakteriler bulundurabilir ve bu bakteriler kimi zaman düşüğe veya ölü doğuma sebep olabilir. Özellikle brie, kamamber, keçi peyniri ve yeterince pastörize edilmemiş koyun peynirlerinden uzak durulmalıdır.

  • SAKATAT

Örneğin ciğer, yüksek oranda A vitamini barındırır ve A vitaminin fazlası bebeğe zararlıdır. Bunun dışında salam, sucuk, sosis gibi yiyecekler içlerinde parazit bulundurabilir.

  • KAFEİN VE ALKOL (!)

Hamilelik süresince aldığınız kafein oranına dikkat etmeniz gerekir. Uzmanlar ölçülü oranda alınan kafeinin çok fazla zarar taşımayacağını söylerken, yüksek orandaki kafeinin düşüğe sebep olabileceği konusunda uyarıyorlar. Alkol ise bebeğin gelişimini doğrudan etkilediği için kesinlikle uzak durulması gereken bir içecek.

Tüm bunlardan uzak durarak karnınızdaki o ufaklığın zarar görmesini engelleyebilirsiniz.Hamilelikte bilmeden yavrunuza zarar veremkten kurtulun.

hamileler ne yemeli, hamile olanlara yasak besinler, hamile kadınlar nasıl beslenmeli, hamile bayanlara yasak yiyecekler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.