Host Taşıma TR Veritabanı Sorunu, MySql Database Türkçe Karakter Hatası Çözümü

0 990

Bir çok arkadaşımın çeşitli sebeplerle özellikle de host taşıma sonrasında mysql yedeğini  yeni hotsuna yüklemesinden sonra Türkçe karakter kodlarında ö,ç,ı,ü,ğ  harflerinde sorunlar çıktığını ve pek çok yol denemelerine rağmen sorunu çözemediklerini bu durumdan muzdarip olduklarını biliyorum birkaç gün öncesine kadar bende bunlardan biriydim. Sabırlı araştırmalar sonunda bu sorunun çözümünü buldum.. Mysql veritabanına sahip siteleriniz için wordpress, smf, vbulletin, drupal, joomla, phpbb, ipb ve diğerleri için bu karakter hatasına yol açan durumu ve çözümü nasıl yapacağınızı birazdan anlatacağım ama bunun öncesinde phpMyAdmin ve mysql  karakter kodlaması hakkında dikkat edilmesi gereken bir durumu anlatalım.

Eğer phpMy Admin giriş yaptığınızda karakter karşılaştırma (Collation) kod yapısını değiştirmemiş iseniz  standart olarak latin1_swedsih_ci  karakter grubuna ait olduğunu göreceksiniz ve bu kod grubunda Türkçe karakter desteği olmadığı için phpMy Admin?den alanan yedekler standart kodlama ne ise o dil üzerinden kodlanacağı için eğer bu karşılaştırma (collation) ayarını standart olarak latin1_swedsih_ci  olarak  seçili iken veya başka Türkçe karakterlerini desteklemeyen bir dil seçili olarak yedeklemiş iseniz  daha sonra bu yedeği taşıdığınız hotsunuza veya başka bir alana aktarmak taşımak istediğinizde Türkçe karakterlerde hata olduğunu göreceksiniz. İşte bu noktada sorun yaşamamak için ayarlarımızı en başında yapmamız gerekiyor. Karşılaştırma grubu (collation) yazan kısmın yanından dil karakter grubunu Türkçe dil desteği olan bir dil kodlaması seçerseniz karakterlerinizde sorun yaşamayacaksınız. Türkçe karakter destekleyen diller; latin5,utf8_turkish_ci, utf8_general_ci, Windows -1254?tür. Sorunsuz bir şekilde yedek almak istiyorsanız birçok dil desteği sunan utf8_general_ci, karakter setini seçmeniz tavsiye olunur.

 

Eğer yukarda anlatılan durumu yapmadan yedek almış iseniz bunun çözümü için ise şu adımları yapacağız..

Öncelikle eğer veritabanımız 50 mb?tan büyük ise büyük tabloları tekil olarak indirip tablo isimleriyle kaydedelim bilgisayarımıza..gzip ile indirilmiş .sql uzantılı dosyamızı winrar programı ile klasöre çıkart diyelim? .sql uzantılı veritabanı (database) yedeğimizi Notepad++ programı ile açalım. (bilgisayarnızda NotePad++ yoksa buradanhttp://sourceforge.net/projects/notepad-plus/files/ son sürümünü temin edebilirsiniz.)

Başarılı şekilde açtıktan sonra aşağıda doğru inerek Türkçe karakterlerde gördüğümüz hatalı harfi seçelim ve Araştır Menusunden (CTRL+H)  ile açalım değiştir sekmesi açılacaktır Aranan deger kısmına hatalı karakter kodu yeni değer yazan kısma ise Türkçe karakteri yazıp aşağıda resimde gördüğünüz şekilde işaretleyip Tümünü Değiştir butonuna basınız tüm sayfadaki hataları düzeltecektir.

Diğer 5-6 çeşit Türkçe krakter içinde aynı işlemi yapınız ve 2-3 dakika içinde karakter hatalarını düzeltmiş olacaksınız.

Daha sonra CTRL + S ile dosyayı kaydet deyip PhpMy Admin den veritabını içini boşaltarak içeri aktar deyip veritabanınızı Türkçe olarak kullanmaya devam edebilrisiniz?

Videolu anlatım için burdan yapılan işlemleri izleyebiliriniz?

Videolu anlatım : http://video.bilgihanesi.com/videos/2/mysql-host-tasimada-database-turkce-karakter-sorunu

Umarım faydalı olmuştur. Hepinize kolay gelsin..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.