İnsan Ömrünü Uzatan Yiyecekler, Sağlığa iyi Gelen Besinler

0 549

Bilim adamları ve Sağlık uzmanlarının yapmış oldukları araştırmalar sonucunda insan ömrünü uzatan ve insan sağlığını koruyan yiyecekleri gıda ve besinleri şu şekilde sıraladılar.  Badem, kahve, çay (yeşil-siyah), tarçın, patates, sebze çorbası ve zeytin yağı uzun ve sağlıklı bir ömür için insanların hayatlarında eksik etmemeleri gereken temel besinler olarak açıklandı.

Buna göre badem, kahve, tarçın, patates, sebze  çorbası, zeytinyağı ve çay Amerikan kanser  Araştırmaları Enstitüsü (AICR), tarafından 20007 yılında yapılan araştırmalar sonucunda sağlıklı  bir hayat için, vücudun kanser, kalp  krizi, alzheimer ve    Diyabet gibi ciddi rahatsızlıklara karşı koruyan besinleri gıdaların  listesini açıkladı.

Badem

Badem, günlük  bir çay fincanın yarısını dolduracak miktarda, yani 30 gr ile vücut gerekli direnç besinini  badem ile giderilebilmektedir.. Omega-3 asitli  yağlar  açısından oldukça zengin bir besin olan badem, kandaki kötü kolestrol  (LDL) oranını Yüzde 4.4 oranında düşürüyor. Badem böylece damar  tıkanıklıklarını önleyerek, dolaşım sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlıyor kalbi  koruyor.

Kahve
Günde iki fincan  kahve,  özellikle orta yaşlardan sonra görülen parkinson ve Tip-2 diyabete karşı vücudu koruyor. Kahvede bulunan kafein maddesi, diyabete yakalanma riskini yüzde 35 azaltıyor. Ayrıca ağrı  kesici özelliği de bulunuyor. Ancak kahveyi  mutlaka kalsiyum  deposu  olan sütle için. Böylece Kafeinin kemikelerinizi  zayıflatmasını engellemiş olursunuz.

Tarçın
Her yemekten sonra içinde bir miktar tarçın  bulunan bir tatlı yemeyi unutmayın. Tatlı yemek istemiyorsanız, küçük bir çay kaşığı dolusu tarçını doğrudan suya ekleyerek içebilirsiniz. Tarçın kan  şekerini düzenliyor, ayrıca sinir sistemini  rahatlatıyor. Öte yandan köri baharatının  içinde bulunan Tumerik adlı maddenin eklem  iltihabını ve romatizmayı  önlediğini unutmayın.

Patates
Antioksidanlar yönünden çok zengin. Amerikan tarım  Dairesi’ne göre en yararlı 100 besin  arasında 17. sırada yer alıyor. Akciğer kanseri,  diyabet ve kalp krizine karşı koruyor. Ancak patatesi  kızartmak yerine, yağsız bir şekilde haşladıktan veya fırında pişirdikten sonra yemeyi tercih edin.

Sebze çorbası
Doyurucu ancak kalorisiz bir yiyecek  olduğu için özellikle kilo vermek isteyenlerin bir numaralı tercihi. Ayrıca, özellikle sebze çorbası sodyum  bakımından zengin. Bir kase sebze çorbasında  500 miligram sodyum bulunuyor. Sodyum, sinir sistemi  ve kasların  düzenli olarak çalışmasını sağlıyor. Ayrıca vücuttaki sıvı  miktarının dengesini düzenliyor. Ancak günde 1500 miligramdan fazla sodyum tansiyon  ve kalp rahatsızlıkları konusunda tam bir ters etki yaratıyor.

ömrü uzatan yiyecekler, besinler, gıdalar, zeytin, çay, patates, badem, sebze çorbası, tarçın

Zeytinyağı
zeytinyağı kanser riskini azaltıyor. Günde 25 ml. zeytinyağı alanların  idrarlarında, hücrelere zarar  veren ‘8oxodG’ adlı maddenin seviyesinin azaldığını ort Aya çıkardı. Zeytinyağı kanserin yanı sıra iyi kolesterol (HDL) oranın artmasını sağlayarak kalbi koruyor, 1 çorba kaşığı zeytin  yağında 120 kalori  bulunuyor. Bu nedenle günde 6 çorba kaşığını geçmeyin.

Çay
Siyah veya yeşil  olsun, çayın  her türü kanser riskinin azaltılmasında etkili bir rol oynuyor. Çay, kadınlarda rahim  kanserine yakalanma riskini yüzde 50 azaltıyor. Göğüs  kanseri içinse bu oran yüzde 60’a kadar çıkıyor. Çay ayrıca Alzheimer  ve kalp krizine karşı vücudu koruyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.