Intel Tabanlı i5 ve i7 Yeni Nesil İşlemciler ve Arasındaki Farklar

1 578

Hızla gelişen ve değişen teknoloji karşısında pek çoklarımız bu hızlı değişimi takip etmekte  ciddi sıkıntılar yaşarız ve sistemlerimizi yenilemek istediğimizde hangisinin bizim için daha iyi olacağına bir türlü karar veremeyiz. İşte sizlere bugün bilgisayar donanım teknolojilerinden olan yeni nesil intel işlemcilerimden i5 ve i7 olrak bilinen intel’in yeni nesil işlemcileri arasındaki farkları izah etmeye çalışacağım..

intel i5 ve i7 işlemciler arasındaki farklar

 INTEL i7 ve i5 İşlemcileri Arasındaki Farklar ve Kullanılan Teknolojiler :

Anlatımıma başlamadan önce sizlerin fikir sahibi olması adına aşağıda intel i5 ve i7 işlemcilerin farklarını anlatan bir tablo sunmak istiyorum…  Aşağıdaki tabloyu inceleyerek her iki işlemci arasında ne gibi farklılıklar var görebilirsiniz…

intel i5 ve i7 işlemci karşılaştırma tablosu

Temel öğeler
İşlemci Numarası i7-2600S i5-2500S i3-2125
Piyasaya Çıktığı Tarih Q1’11 Q1’11 Q3’11
Çekirdek sayısı 4 4 2
İş Parçacığı Sayısı 8 4 4
Çalışma Hızı 2.80 GHz 2.70 GHz 3.30 GHz
Maks Turbo Frekansı 3.80 GHz 3.70 GHz
Önbellek 8.0 MB 6.0 MB 3.0 MB
Yönerge Seti 64-bit 64-bit 64-bit
Litografi 32 nm 32 nm 32 nm
Veri Yolu Türü DMI DMI DMI
Bellek Özellikleri
Maksimum Bellek Boyutu (bellek türüne bağlıdır) 32 GB 32 GB 32 GB
Bellek Türleri DDR3-1066/1333 DDR3-1066/1333 DDR3-1066/1333
Bellek Kanallarının Sayısı 2 2 2
Maksimum Bellek Bant Genişliği 21 21 21

Bu iki işlemci arasındaki farkları anlatmadan önce i7 işlemci nedir sorusunun yanıtını iyi bilmeniz gerekli. i7 işlemcide bilmeniz gereken 4 teknoloji vardır.

INTEL i7 İşlemcilerde Bulunan Teknolojiler :

INTEL HYPER-THREADİNG TEKNOLOJİSİ

Birincisi HT teknolojisidir.Bu teknoloji intelin Pentium4 işlemcilerde kullandığı teknolojidir. Tek bir çekirdek  ile iki işlemin aynı anda yapılması ile performans artışı sağlar. Bu teknolojiyi intel i7 işlemcilerle birlikte küllerinden yeniden doğurdu.i7 işlemci 4 çekirdekli bir işlemcidir.Ama bu teknoloji sayesinde i7 işlemci 8 işlemi aynı anda yapabilir.Bu muazzam bir performans artışı demektir.Yüksek performans gerektiren bir oyunla birlikte aynı anda bir grafik programını dahi rahatlıkla kullanabiliriz.Bu güne kadar binlerce işlemciye şahit oldum.Ama böylesi performanslısını hiç görmemiştim.  İ5 ile i7 işlemciler arasındaki en önemli farklardan biri bu teknolojidir.Çünkü bu teknoloji sadece i7 işlemcilerde vardır.i5 işlemcilerde yoktur.

Örnek vericek olursam bu teknolojiyi bir otobana benzatebilirsiniz.4 şeritli bir yol düşünün.Ve her şeridin ekstra emniyet şeritleri olduğunu hayal edin.4 şeridin hepsinin dolu ve trafiğin sıkışmış bir halede olduğunu farz edelim.İşte bu noktada emniyet şeritlerini trafiğe açarsak ne olur.Tabiki Intel HT teknolojisi olur.Umarım anlaşılır olmuştur.

Yani 4 yol ve artı 4 tanede emniyet şeridi var Intelin 4 çekirdekli i7 işlemcisinde.

INTEL SMART CACHE BELLEK

Evet bu teknoloji çok önemli.Bir bilgisayardan istediğimiz verimi almamız için olmazsa olmazlardan bu teknoloji.Peki nedir bu cache bellek?

İ7 işlemcinin her bir çekirdeğinde L1 VE L2 olmak üzere 1 mb lık bir cache bellek vardır.Bu bundan önceki işlemci ailelerindede mevcut olan bir cache bellek teknolojisiydi.i7 nin farkı bu L1 VE L2 ye ek olarak L3 adı altında 8 mb lık bir cache bellek daha ekli olmasıdır.L3 ün farkı ortak olarak kullanılabilir olmasıdır.yani L1 ve L2 deki alan bitince işlem yapmak için ram yerine bu ortak kullanılan L3 belleği kullanabileceğiz.Bu bize ekstra hız kazandıracaktır.

Örnek vericek olursam bu teknolojiyi 4 bireyden oluşan çekirdek bir aileye benzetelim.Ailenin her bireyinde L1 VE L2 adı altında kişisel banka hesapları olsun.Anne baba kız kardeş ve erkek kardeş  ten herhangibirinin  L1 ve L2 banka hesapları bittiğini farz edelim.Bu durumda eskiden Ram devreye giriyordu.Ve ekstara hız ve performans kaybı oluyordur.İşte bu noktada Intel  SMART CACHE i devreye soktu.Yani bu şu demek ekstra ailenin her bir bireyinin kullanabileceği 8 mb lık ortak bir hesap açtı.Artık aile bireylerinden hangisinin parası biterse bu ortak hesaptan yararlanabilecek.Ekstra ram e gitmek zorunda değiliz artık.Yani kısacası eskiden küçük uygulamalarda cache bellek devreye girerdi.Artık L3 bellek sayesinde orta seviyeye yakın uygulamalardada SMART CACHE teknolojisinden yararlanabileceğiz.

Bu teknoloji şu an için sadece i5 ve i7 işlemcilerde mevcuttur.

INTEL TURBO BOOST

İşte yine çok önemli bir teknoloji.Intel bu teknoloji sayesinde overclock yapanları sevindireceğe benziyor.Çünkü bu teknolojinin mecazi anlamı otomatik overclock sistemi.

Evet yanlış duymadınız bu teknoloji sayesinde 2.6 ghz olarak aldığınız bir işlemci kullandığınız yazılıma göre otomatik olarak performansınızı 3 ghz e kadar arttırabiliyor.

Bu artış işlemcinizin modeline göre değişiyor.

Bu değişimi tablodaki INTEL TURBO BOOST  bölüminde görebilirsiniz.1-1-4-4  diye ifade edilen artış şu şekilde anlatılmak istenmiştir.  4 çekirdek çalışırken herbir adımda 2.6 Ghz 133 Mhz  artabilir.Yine 3 çekirdek çalışırken 2.6 Ghz 133 Mhz artış gösterir.Kısacası her adımda 133 Mhz artış gösterir.Yazılımınızda 2 ve 1 çekirdekli bir işlem gücü kullanıyorsanız bu artış 4 birim birden olacaktır.Yani 2.6 ghz birden 4x(133 Mhz) ve dahada üstüne çıkabilir.Bu artışı tablodan takip etmenizde fayda var.

Örnek vermek gerekirse bir koşucu düşünün.Bu koşucuya doping ilacı verirseniz. İşlemcinzin üzerine sıvı nitrojen dökmüş gibi olursunuz. İşlemciniz anlık olarak performans artışı göserir hatta dünya rekoru bile kırabilirsiniz.İşte bu noktada INTEL TURBO BOOST  teknolojisini iyibir ayakkabı ile güçlü bir enerji içeceğine benzetebiliriz. Yani mevcut enerjinizi bu enerji içeceği vucudunuza zarar vermeden  daha üst seviyeye taşıycaktır.Ve böylece muazzam bir performans artışı sağlıyacaksınız.

INTEL QUİCK PAHT TEKNOLOJİSİ

Bu teknoloji kuzey köprüsü üzerinde duran bir veri denetleyicisi gibidir.Yani ekrankartından ve ram den gelen verileri işlemciye ileten yoldaki düzeni sağlar.

Bu yolu kuzey köprüsü üzerinden denetlerken FSB adı kullanılıyordu.Şimdi ise bu denetleyici ve verileri hizaya sokan teknoloji i7 işlemcilerle birlikte işlemcinin içine girmiş oldu.Bu tahmini yüzde onluk performans artışı sağlar.Birimi GTS  yda QPI diye geçmektedir.

Fsb ın kalkmasının nedeni bu yeni birimin kuzey köprüsü üzerindeki bu hantal yapıyı yok etmesi ve ekstra 2 yol daha eklenmesi ile mümkün olmuştur.

Örnek vericek olursam  ramden ve kran kartından gelen verileri asker olarak düşünelim.Bu askerler düzgün birşekilde kıtalarını gidecekler.Kıtalarınıda işlemci olarak farz edelim.Daha önceden bu askerleri hizaya sokmak için uzaktan düdük çalardık (kuzey köprüsünden) şimdi ise askerlerin hemen yanından bağırarak hizaya sokuyoruz.(işlmecinin içinden)  Yine daha önce tek bir kişi uzaktan düdük çalarak hizaya sokuyordu bu askerleri.Şimdi ise 3 kişi birden askerlerin tam yanı başında hizaya sokuyor.Umarım anlaşılır olmuştur.

Dip Not : ÖNEMLİ !!!

i5 750  i7 860 i7 870   p55 anakart ile çalışır.Ama i7 920 – 975 serisi  x58 anakartla çalışır.

i5 750  i7 860 i7 870   2-kanal ddr3  1333  destekler. Ama  i7 950 3-kanal ddr3  1066 destekler.

i5 750  i7 860 i7 870   95w ta çalışır. i7 950 de 130 w ta çalışır.

Önemli farklardan biri daha işlemci fanlarıdır.Yeni çikan işlemcilerin fanları ne kadar eski fanlara benzesede klips girişleri farklı olduğu için birbirlerine uymaz.Bu ayrıntı önemlidir.

Yeni çıkan i7 işlemcilerin hepsi Intel 45 nm teknolojisi ile üretilir.Hammaddesi hafniumdur.

Hafnium başlıbaşına bir başka konu olduğu için bununla ilgili haberi bir sonraki makalemde bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.