İslamda Aile ve Çocuk Terbiyesi ve Önemi

0 531

Birey olarak en küçüklerimiz, aile bağının en güzel meyveleri olan çocuklarımızın bizler için önemi pek büyüktür. Onları ne kadar iyi terbiye edersek, bizlere ülkelerine olacak yararları o denli fazla olacaktır. Bugünkü yazımızda İslamda çocuk terbiyesinin önemini anlatacağım.

Çocuk, anne babanın yanında ilahi bir emanettir. Çocukların temiz kalbleri kıymetli bir cevher gibidir. Mum gibi, her şekli alabilir. Küçük iken, hiçbir şekle girmemiştir. Temiz bir toprak gibidir. Temiz toprağa hangi tohum ekilirse, onun meyvesi hasıl olur. Çocuklara iman, Kuran ve Allahü tealanın emirleri öğretilir ve yapmaya alıştırılırsa, din ve dünya saadetine ererler. Bu saadette anaları, babaları ve hocaları da ortak olur. Eğer bunlar öğretilmez ve alıştırılmaz ise, bedbaht olurlar. Çocuğun yapacağı her fenalığın günahı, ana, baba ve hocalarına da verilir. Şu gerçekte unutulmamalıdır ki çocuk terbiyesi, çocuk doğmadan başlar. Helal lokmayla beslemek, terbiyede ilk adımdır.

Annenin hamileyken yediği, dinlediği, yaptığı her şey çocuk üzerinde etkilidir. Doğduktan sonar güzel isim vermek, görgü kurallarını yeri geldikçe öğretmek, yaş seviyesine göre dini öğretilerde bulunmak gerekir.
Çocuğun terbiyesinde anne baba, fikir ve davranış birliği içinde olmalıdır. Annenin izin verdiği bir konuda babanın yasak koyması, çocuğu çelişki ve güvensizlik içerisinde bırakacaktır.
Vazife ve sorumluluk duygusunu küçük yaşlarda kazanmasını sağlamak; ancak onun çocuk olduğunu unutmadan, zorla değil, sevdirerek bunu başarmak gerekir. Onun dine saygısı, özgüveni için görev bilincinin yerleşmesi önemlidir.
Çocuğun ilk tanıdığı kişiler, anne ve babasıdır. Onlara; doğru sözlü ve mert olmayı, sabırlı ve kanaatkar olmayı, sözünde durmayı , kandırmamayı, kalp kırmamayı davranışlarımızla örnek olarak öğretebiliriz ancak.
Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflerde şöyle buyuruyor:

“Hiçbir baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir hediye vermiş olamaz” (Tirmizi, “Birr”, 33)

“Hepiniz bir sürünün çobanı gibisiniz. Çoban sürüsünü koruduğu gibi, siz deevlerinizde ve emirleriniz altında olanları Cehennem ateşinden korumalısınız! Onlara Müslümanlığı öğretmelisiniz! Öğretmez iseniz mesul olacaksınız”

“Çok Müslüman evladı, babaları yüzünden Veyl ismindeki Cehenneme gideceklerdir. Çünkü, bunların babaları, yalnız para kazanmak ve keyf sürmek hırsına düşüp ve yalnız dünya işleri arkasında koşup, evlatlarına Müslümanlığı ve Kuran-ı Kerimi öğretmediler. Ben böyle babalardan uzağım. Onlar da, benden uzaktır. Çocuklarına dinlerini öğretmeyenler, Cehenneme gideceklerdir.”

Çocuklarına Kuran-ı Kerimi öğretenlere veya Kuran-ı Kerim hocasına gönderenlere, öğretilen Kuran’ın her harfi için, 10 kere Kabe-i muazzama ziyareti sevabı verilir ve kıyamet günü, başına devlet tacı konulur. Bütün insanlar görüp imrenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.