Kanser Nedir, Belirtileri Nelerdir, Etki Eden Faktörler, Sebepleri

0 369

Günümüzün önemli hastalık çeşitlerinden olan kanser bir çok farklı türde oluşabilen ve bi kısmının tedavisinin mümkün olduğu ve yakın zamanda tedavisi tamamen mümkün olacak hücresel bozukluk hastalığıdır. Kanserin Detaylı Tanımı, kansere yol açan sebepeler, nedenleri gibi başlıkları teker teker incelemek gerekirse;

Geniş anlamda Kanser : Vücudumuzun en küçük yapı taşları hücrelerdir ve bu hücreler de DNA ile şifrelenmiş bir yapı gibidirler ancak bazen çeşitli nedenlerle bu hücrelerde bozulmalar farklılıklar gözlemlerin ve bunun sonuncunda da hücrelerin farklılışması normal farklı şekilde büyüyüp çoğalması sonucunda oluşan hücresel bozukluğa  KANSER denir. Günde yaklaşık olarak vücudumuzda(DNAda) 10000 mutasyon (değişim) olmaktadır ancak bu değişimler hücrelerimizin anormal seyri dışında olmadığı için biz kanser olmayız ve immün sistemimizin her milisaniyede vücudumuzun taraması ve kanserli kansere sebep olabilecek hücreleri (zayıf olanları) yok etmektedir.
Yani kanser hücre bozulmasından sonra sürekli çoğalarak etrafındaki dokuları da tahrip eder ve böylece vücut sistemimizin bozulmasına yol açar.

Kansere Yol Açan Sebepler ;
Hücre bölünmesi sırasında bozuk hücreler DNA mıza etki ederek Dna replikosyonunu hatalı şekilde olması sonucu kodlarımızda bozukluklara yol açarak hücreleri farklılaştırmaktadır.  DNA replikasyon anormalisine sebep olduğu sanılan bir çok faktör mevcuttur ve bunlara  predispozan (hazırlayıcı) faktörler denir. Hücre bölünmesi, doku tamiri ve yenilenmesi amacıyla yapılır. Doku tamiri ve yenilenmesini hızlandıran tüm etmenler aslında bir kanser hazırlayıcısı olabilir.

Kanserin Temel Sebepleri, Kansere Neden Olan Şeyler, Kanserin Nedenleri ?

Kanserin hücrede meydana gelen bozuklar sonucunda oluştuğunu yukarda belirtmiştik ve bu bozukluklara doğal veya dışardan müdahale ile yapılacak olan nedenlerden dolayı meydana gelecek durumlarda kanser oluşumuda ortaya çıkacaktır, kanserin bilinen başlıca sebepeleri,

1) Rötgen, radyoaktif madde yayan maddeler, X-ışınları, gama ışınları, radyoaktif maddelerden yayılan partikül radyasyonları ve ultraviyole ışınları gibi  iyonize edici radyasyonlar kansere zemin hazırlamaktadır. Bu radyasyonların etkisi altında doku hücrelerinde oluşan iyonlar yüksek derecede reaktif olduklarından DNA zincirlerini kopararak mutasyona sebep olmaktadır.
2) Bazı kimyasal maddelerin mutasyon potansiyeli yüksektir.  Mutasyona neden olan kimyasal maddelerekanserojenler denir. Anilin boya türevleri, sigara dumanındaki çok sayıdaki kimyasal, metilmetakrilat, asbest, silika tozları, kömür ve alçı tozu bunlara örnektir. Günümüzde toplumda en büyük sayıda kansere neden olan kanserojenler sigara dumanında bulunmaktadır.
3) Fiziksel olarak tahriş edici maddeler de kansere neden olmaktadır. Dokuda oluşan harabiyet hızlı bir mitoz faaliyetiyle tahrip olan hücrelerin yerine yani hücreler oluşturur. Mitoz ne kadar fazla ve hızlı olursa mutasyon riski o kadar artar. Bu tür fiziksel etmenler arasında (dudak ısırma, saçla oynama, ben (nevus) koparma), yara kabuklarıyla oynama, bazı tahriş edici gıdaların aşırı ve sık tüketimi sayılabilir.

4) Bir çok ailede kansere yakalanmaya karşı güçlü bir kalıtsal eğilim vardır. Bu olay belki de bir çok kanser tipinde kanserin oluşmasından önce birden fazla mutasyona ihtiyaç olduğu gerçeğininden kaynaklanmaktadır. Kansere özellikle yatkınlığı olan bu ailelerin kalıtsal genomlarında bir veya daha fazla mutasyona uğramış gen bulunmaktadır. Bu yüzden böyle şahıslarda kanser büyümeye başlamadan önce çok daha az sayıda ilave mutasyon olması, kanseri başlatmak için yeterlidir.

Kanserin Başlıca Belirtileri ;
Kanserin belli başlı bazı önemli belirtileri mevcuttur aşagıdaki belirtilerin bazılarını veya çogunlugunu taşıdıgınızı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir sağlık luruluşuna gidip check-up sağlık kontrolu yaptırmasınzda büyük fayda olacaktır. Kanser Belirtileri ;

 • Vücudun herhangi bir yerinde nedensiz bir şişlik (Vücudun herhangi bir yerinde görülen ve ele gelen şişlik veya sertlikler)
 • Ses kısıklığı veya belirli bir sebebi olmayan öksürük, uzun süre geçmeyen öksürük
 • Göğüs ağrısı
 • Yutma güçlüğü ve hazım bozuklukları
 • Kol ve omuz ağrısı
 • Kemik ağrısı
 • Kilo kaybı, ani zayıflama veya iştahsızlık
 • Başağrısı
 • Sarılık
 • İyileşmeyen yaralar
 • Dışkılama alışkanlıklarında değişiklik (İshal veya kabızlık)
 • Vücut deliklerinden kan veya anormal sıvı gelmesi (Makat veya rahimden gelen anormal kanama veya akıntılar),
 • Ben ve siğillerde görülen anormal değişmeler, koyulaşma.

Kanser konusu önemli ve ciddi bir konudur eğer yukarıda belirtilen durumların sizde de var olduğundan şüphe ediyorsanız hemen bir uzman hekime başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Kanserle mücadelede erken tanı ve teşhis çok önemlidir. Bu belirtilerden herhangi biri veya birkaçı, iki haftadan fazla devam ederse ve ailede kanserli hasta varsa, hemen kanser konusunda uzman bir hekime başvurmak gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.