Kış Soğuklarında Isınmak için Bu Kuruyemişleri Sofranızdan Eksik Etmeyin

0 216

Kış aylarının gelmesiyle birlikte vücut ısımızda buna bağlı olarak düşer ve üşümeye başlarız. Özellikle de kış soğuklarının bastırdığı şu günlerde içinizi ısıtacak, kan dolaşımınızı artıracak ve sizi sıcak tutacak kuruyemişlerle soğuklardan korunabileceğinizi biliyor muydunuz? Kış soğundan sizleri koruyan bu kuruyemişleri düzenli tüketmeniz halinde vucüt ısınız yükselecek ve soğuk havalarda üşümeyecekseniz..

sicak-tutan-kuruyemislerKan ısısını artıran, içimizin ısıtan kuruyemişlerin tüketilmesi öneriliyor. E vitamini bakımından zengin olan fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler ile yeşil yapraklı sebzeler ve kurubaklagiller ile tahinin sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, vücudu ısıtan diğer besinleri ve faydalarını şöyle sıralıyor:

ENFEKSİYON SAVAŞÇILARI…
Omega 3 yağ asitlerini içeren balık, fındık ve ceviz ile Omega 9 içerikli zeytinyağı, fındıkyağı gibi yağlar bağışıklık sistemini olumlu etkiliyor. Haftada 2-3 kez balık, 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketilmeli. Kırmızı et, karaciğer, fındık, ceviz, fıstık, süt, peynir ve baklagiller çinko zenginliği ile enfeksiyonlara karşı vücudu güçlü kılıyor.

KÜÇÜK ÇOCUKLARA EZEREK YEDİRİN
Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen kuruyemişleri boğulma tehlikesine karşı küçük çocuklara ezerek yedirmek gerekiyor. Doç. Dr. Mithat Günaydın, “Fındık, fıstık, leblebi, çekirdek gibi besin maddeleri 4-5 yaşından küçük çocuklara ezilerek verilmeli” uyarısında bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.