Lagün Nedir, Nasıl ve Nerede Oluşur?

0 46

Lagün (Denizkulağı) Nedir?

Lagün, su birikintilerinin kum veya toprağı biriktirmesi sonucu oluşan deniz veya göllerde görülen birikintilere verilen isimdir. Lagüne denizkulağı da denilmektedir. Kuvvetli rüzgarlarla birlikte dalgaların, akarsular tarafından taşınan kum, çakıl ve alüvyonların biriktirmeleri sonucu oluşan lagünler, bulundukları yerde su kütlesini ikiye bölen kıyı şeritleri oluştururlar.

Lagün Nerede ve Nasıl Oluşur? Türkiye’deki Lagünler?

Lagün oluşumu bir akarsuyun taşıyarak getirdiği moloz kum ve çakılları kıyıya yığmasıyla oluşur. Aynı zamanda denizin dalgalar ile sürükleyerek getirdiği molozlar, kum ve çakıl yığınlarını bir körfez ya da koya yığmasıyla da oluşabilir. Genel olarak lagünler dar bir yolla denizle bağlantılıdır. Bağlantılı oldukları alanın dar olması medcezir ve dalga olaylarının lagün içinde hissedilmemesinden dolayı genel olarak tekneler için barınak olarak kullanılır.

 Türkiye’de kıyı kordonlarındaki lagünlere daha çok Marmara Denizinde ve çevresinde rastlanmaktadır. Fethiye’de Ölüdeniz, Marmara’daki Terkos, Büyük Çekmece ve Küçük Çekmece gölleri ülkemizin en bilinen lagünleridir. Bu lagünler genellikle çok küçüktür. Bücürmene, Dalyan gölleri ve bu göllerin doğusundaki Tuzla ve Tuz gölleri buna örnektir.

İğneada tarafındaki Homam Gölü, Kocagöl ardından Güney Marmara kıyılarında bulunan Dalyan Gölü, Tahir Gölü, Hoyrat Gölü bu şekildedir. Lagün oluşumlarının en büyükleri üç tanedir. İkisi Marmara kıyısında biri de Karadeniz kıyısındadır. Karadeniz kıyısında olan büyük lagün Terkos Gölüdür. Marmara’daki iki büyük lagün ise Küçük Çekmece ve Büyük Çekmece gölleridir. Ayrıca İstanbul’un içme suyu ihtiyacı Terkos Gölünden sağlanmaktadır.

Fethiye Ölü Deniz de bulunan Lagün;

lagün
Crowded day on Dead Sea beach in Fethiye,Turkey
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.