Photoshop CS5 Extended Yeni Özellikleri, Son Sürüm Özellikleri

0 1.494

Bildiğiniz gibi resim düzenleme programlarının en iyileri arasında olan photoshop her geçen yıl kalitesini zirveye doğru taşımakta. Nisan ayı son çeyreğinde piyasaya sürülen CS5 serisi ile birlikte photoshop’ta da büyük yenilikler kullanıcılarını bekliyor. Bu makalemizde sizlere bu yeni özelliklerin neler olduğunu videolu anlatımlar ile türkçe olarak anltacağım.. Dikkat çeken en yeni özellikler “Content Aware ” ve Kukla Çarpıtma (Puppet Warp) araçları photoshopçuların işlerini çok kolaylaştıracak araçlar.. Şimdi gelin bu yeni özellikleri videolu olarak tanıyalım..

Adobe Photoshop CS5 Extended Yeni özellikleri

CS5 ile gelen en önemli ve ilk göze çarpan özellik olarak fotoğrafta istemediğiniz nesneleri kaldırmayı sağlayan ve bir anlamda içeriğe duyarlı onarım ve doldurma diyebileceğimiz “Content Aware” özelliğini sayabiliriz. Bu özellik ile resimdeki bir objeyi kaldırdığınızda kaldırılan nesnenin yeri otomatik olarak uygun şekilde dolduruluyor. Sanki fotoğrafta kaldırdığınız obje hiç yokmuş gibi oluyor. Ayrıca farklı fırçaları gerçekçi renklerle kullanma gibi yeni boyama teknikleri ile sıradan imajlarınızı yağlıboya tablolarına dönüştürmeniz de mümkün. Yeni HDR tonlama aracı ile fotoğraflarınıza muhteşem HDR efektleri verebilirsiniz.

Adobe Photoshop CS5 – Adobe Repouss (Kalıp) Özellikleri

Adobe Photoshop CS3 ile başlayan Photoshop’ un 3 Boyut serüveni CS5 ile bambaşka bir boyut kazandı. Adobe Repouss özellikleri ile yazıları, seçimleri, yolları ve maskeleri 3 boyutlu nesneler haline dönüştürebiliriz. Dönüştürdüğümüz nesnelere 3D paneli yardımıyla müdahalede bulunabiliriz

Adobe Photoshop CS5 – Alan Derinliği Animasyonu

Kolay gölge oluşturma, görüntü tabanlı ışıklar ve cam ve krom gibi malzemelerle 3D nesneleri ve tasarımları geliştirin. Alan derinliği için mesafeyi ayarlayarak 3D sahnenizdeki farklı odak noktalarını keşfedin.

Photoshop CS5 – Kukla Çarpıtma (Puppet Warp)

Photoshop CS5’teki yeni araçlardan biri olan “Puppet Warp” veya “Kukla eğrisi” ile imajdaki herhangi bir objenin biçimini kukla iplerine benzer bir sistemle değiştirebilirsiniz.

Kuklaları hareket ettirme mantığını daha önce duymuşsunuzdur. Bağlı olan herhangi bir parçanın ipini çektiğinizde o kuklanın o bölgesi hareket eder. Photoshop CS5’in Puppet Warp aracı da bu işi görüyor. Yapmanız gereken ise oldukça basit. İmajdaki herhangi bir objeyi bu araç ile işaretliyorsunuz ve daha sonra dilediğiniz yöne çekerek yönünü veya biçimini değiştirebiliyorsunuz.

Araç , imaj üzerinde bir tür grid oluşturuyor ve bu grid üzerinde de kontrol noktaları bulunuyor. Sonrasında ise bu kontrol noktaları kullanılarak bir filin hortumu veya kişilerin kolları gibi belirli nesneler fotoğrafa birebir uyacak şekilde yeninden biçimlendirilebiliyor.

Photoshop CS5 – Fotoğrafçılar için Yenilikler

Camera Raw 6 ile birlikte gelen Grain efekti ile bir zamanlar filmli makinalarla çekim yapmış fotoğrafçıların, dijital fotoğraflarda arayıpta bulmadığı ‘gren tadını’ elde edebilmesi çok hoş. Lens hatalarını otomatik düzeltme, hassas kenarlar gibi bir çok özelliği izleyebilirsiniz. Videoda anlatılan tüm konular ise şöyle:

Fotoğrafçılar için neler yeni?

 • Camera Raw 6.0
 • Camera Raw Grain efekti
 • Ototmatik Lens Correction
 • İçerik Duyarlı Dolgu (Content Aware) teknolojisi
 • HDR Geliştirme (Remove Ghost Effect)
 • Hassas Kenarlar (Refine Edge (Smart Radius)
 • Kukla Çarpıtma (Puppet Warp)
 • Mixer Brush Aracı
 • Kullanıcılardan gelen istekler üzerine geliştirmeler: JDI (Just Do It)

Photoshop CS5 – Tasarımcılar için Yenilikler

Photoshop CS5 gerçek renklerle oluşturulmuşçasına imajlar yaratabileceğiniz yeni boyama araçları içeriyor. Fırça simülasyonları ve gerçekçi renkler ile imajlarınıza yağlıboya tablosu görünümü kazandırabilirsiniz.

Photoshop CS5’teki yeni boyama araçları isteğe göre değiştirilebilen fırçaları içeriyor. Fırça kıllarının sayısı ve uzunluğu, boyanın doygunluk seviyesi ve renk seviyesi de ayarlanabiliyor. Bunlara ek olarak gerçekçi renklerin simülasyonunu yapabiliyor: Renkler tıpkı bir tuval üzerindeki gibi sulandırılabiliyor veya birbirleriyle karıştırılabiliyor. Ayrıca sulandırma, karıştırma derecesi, yoğunluk ve renk akıtma gibi birçok farklı seçenek bulunmakta.

Tasarımcılar için neler yeni?

 • Mini Bridge
 • Hassas kenarlar (Refine Edge)
 • Yansıma renklerini azaltma (Decontaminate Colors)
 • İçerik Bilinçli Dolgu (Content Aware Fill)
 • Mixer Brush aracı
 • HDR Geliştirme (Remove ghost effect)

Adobe Photoshop CS5 – Kullanıcılardan Gelen Talepler Doğrultusunda Yapılan Yenilikler

Adobe, CS5 ile birlikte özellikle Amerika’daki NAPP gibi popüler kullanıcı gruplarından günlük işleri kolaylaştırmaya yönelik gelen istek ve önerileri değerlendirdi. Küçük ama sık sık yapılan günlük işleri çok kolaylaştıran bu özelliklere JDI (Just Do It) ismini verdi. Bu videoda bu JDI özelliklerden örnekler bulabilirsiniz.

Adobe Photoshop CS5 – İçerik Bilinçli Boşluk Doldurma (Content-Aware)

Content Aware içeriğe duyarlı onarım özelliği, “Patch Match” adlı yeni bir tekniği temel alıyor. Adobe geliştiricileri, imajların çevresindeki yüzeylerin kalıp tekniğini kullanarak değiştirilmesi üzerinde zaten uzun zamandır çalışıyordu. Photoshop CS4’te ise bu teknolojinin ilk adımları olarak “Content Aware Scaling” adı altında bulunuyordu.

Otomatik Boşluk Doldurma Nasıl Yapılıyor?
İçeriğe duyarlı onarımın iki türlü kullanım fonksiyonu bulunuyor: Birincisi Blending Options, diğeri ise Spot Healing Brush. Fotoğraftaki istenmeyen bir objeyi kaldırmak için önce Content Aware seçiliyor, ardından onarım veya seçim aracıyla obje seçiliyor ve böylece seçilen bölüm kayboluyor. Silinen alan ise yüzey yapısı, renkler ve ışıklandırma gibi arkaplan ve çevre yapıları baz alınarak dolduruluyor. Kısacası imajlarda bu tür önemli değişiklikler zahmetsizce ve çabucak yapılabiliyor

Adobe Photoshop CS5 – Karmaşık Seçimlerde Yapılan Yenilikler

Photoshop ile çalışırken hemen hemen her işlemin başında seçim yapmak gelir. Bu yüzden Photoshop’un her yeni versiyonda seçimle ilgili geliştirmeler yapılmaktadır. Photoshop CS5 ile birlikte ise en iyi ve en detaylı seçimleri yapmak artık oldukça kolaylaştı.

Photoshop’un Refine Edge komutu ile artık modellerin saçlarını arka plandan ayırabilir, çok ince ve detaylı seçimleri çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Aslında Refine Edge komutu önceki versiyonlarda da Photoshop’ta vardı. Ancak yeni gelen Edge Detection seçenekleri ile detaylı seçimleri yapabilirsiniz.

Adobe Photoshop CS5 – HDR Tekniği Geliştirmeleri

Photoshop CS5’te HDR konusunda önemli değişiklikler bulunuyor. Yeni “HDR Tonlama” özelliği ile sıradan fotoğraflarınıza etkileyici HDR efektleri katmanız mümkün. Böylece normalde HDR fotoğraflarında bulunan Tonemapping özelliklerinin taklitlerini bilgisayarınızda oluşturabilirsiniz.

HDR Pro:
Photoshop CS5’te HDR Dialog’larının iyileştirilmesi sayesinde hem arayüz hem de renk, ışık ve gölge kontrolleri daha kolay sağlanıyor. Örneğin aynı manzaranın farklı pozlamalarla yapılmış çekimleri, bulanıklık ve imaj farklılıklarının düzeltilebileceği HDR imajlarına dönüştürülebiliyor. Dolayısıyla ilk olarak kaynak imajın içeriği alınıyor ve hayalet fenomeni olarak adlandırılan bu özellik ile diğer imajlardaki istenmeyen obje hareketleri otomatik olarak kaldırılıyor.

HDR Tonlama:
“HDR Tonlama”, herhangi bir fotoğraf ile HDR görünümlü imajlar oluşturma olanağı sunuyor. Bu yeni özellik yardımıyla imajlardaki yüksek karşıtlık veya pozlama gibi renk, ışık efektleri ve ton detayları ayarlanabiliyor. Ayrıca yapılan ayarlamaları kaydetmek ve sonrasında birden fazla fotoğrafa aynı anda çabucak uygulamak da mümkün.

Adobe Photoshop CS5 – Otomatik Mercek Düzeltme

Fotoğrafçılar için kullandıkları fotoğraf makinelerinin lenslerinden kaynaklan geometrik bozulma (distortion), kromatik sapma (chromatic aberration) ve vignetting. hatalarını düzeltme özellikleri çok güzel.

Adobe Photoshop CS5 – Detayları Korumak

Photoshop ile çektiğimiz fotoğraflarda belki de en sık yaptığımız işlemdir: netlik kazandırmak yani keskinleştirmek.

Keskinleştirme işlemini Photoshop’ta yapabileceğimiz birçok yöntem bulunmakta. Bunlardan birisi de Sharpen Tool’dur. Photoshop CS5 versiyonunda keskinleştirme işleminin çok önemli bir işlem olduğunu bildiği için bu araç üzerinde baya çalışmış ve bizim için çok başarılı bir sonuca ulaştırmış.

Artık Sharpen Tool ile keskinleştirme işlemi yaparken korkusuzca çalışabilir ve detayları çok kolay bir biçimde ortaya çıkartabiliriz.

Adobe Photoshop CS5 – Gelişmiş Raw Görüntü İşleme

Özellikle karanlık yerlerde çekim yaparken ve flaş patlatmanız imkansızsa ISO değerlerini yükseltmeniz gerekir. Bu durumda fotoğraf üzerinde hoş olmayan bir tozlanma ve noktalanma oluştur. Bu durumda en azından JPEG yerine RAW formatında çekim yapmanız bu plugini kullanmanız halinde işinize yarar.
Eklenti tozları resimde oluşan kirliliği kolayca yok eder. Özellikle flash kullanılmayan konserler gece gezileri tabiat gözlemleri müze ziyaretlerinde çok önemlidir.

Adobe Photoshop CS5 Sistem Gereksinimleri

Windows İşletim Sistemleri için

 • Windows XP (Service Pack 3) Vista (Service Pack 2) veya Windows 7
 • Intel Pentium 4 veya AMD Athlon 64 işlemci
 • 1 GB RAM
 • 1 GB disk alanı
 • 1024×768 veya daha yüksek ekran çözünürlüğü
 • 256 MB ekran kartı (Shader Model 3.0 destekli önerilir)
 • QuickTime 7.6.2
 • DVD sürücü

Macintosh İşletim Sistemleri içinAdobe Photoshop CS5 Türkçe Yama

 • Mac OS X 10.5.7
 • Çok çekirdekli Intel işlemci
 • 1 GB RAM
 • 2 GB disk alanı
 • 1024×768 veya daha yüksek ekran çözünürlüğü
 • 256 MB ekran kartı (Shader Model 3.0 destekli önerilir)
 • QuickTime 7.6.2
 • DVD sürücü

Adobe Photoshop CS5 Türkçe Yama

Sitemizin ana misyonu olan dil paketi hazırlama konusundada CS5 için çalışmalar başlatılmıştır. Adobe photoshop CS5 Türkçe Yama dil eklentisi hazırlandığında sizlere bu sayfadan ve ayrıca duyuru yapılacaktır. Photoshop CS5 TR yama eklentisine sitemiz üzerinden ulaşmanız mümkün olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.