Photoshopta Alevli Ateşli Yazı Efekti Yapmak, photoshop Burning Effect

8 626

Photoshop kullanıcıları için yazıya alev, ateş efekti nasıl verilir bugünkü eğitimimizde sizlere onu anlatacağım. Şimdi adım adım Photoshopta Alevli Ateşli Yazı Efekti Nasıl yapılır hep beraber deneyip uygulayalım;

Adım 1

Öncelikle arka planı siyah 800×800 piksellik bir  çalışma  alanı oluşturuyoruz.

Adım 2

Yazı  Aracını  seçip yazı tipini Arial olarak ayarlıyoruz ve 250 point büyüklüğünde ”FIRE” veya ”ALEV” gibi bir yazı yazıp  Hareket  aracı  ile ortalıyoruz.Yalnız yazıyı yazdıktan sonra seçip CTRL+T kombinasyonuyla paragraf ayarlarını açıp yazı tipinin yanındaki kısmı ”Black” olarak  değiştiriyoruz  yani Arial Black yazı tipini kullanmış olduk.

Layer>Rasterize>Type’a tıklıyoruz.

1

Adım 3

”FIRE” adıyla oluşturduğumuz katmanı kopyalıyoruz.Çünkü ateş  efekti  vermek için yeni oluşturdumuz katmana  değişik  efektler  uygulayarak bunu başaracağız.

3

Adım 4

Şimdi orjinal ”FIRE” katmanına rüzgar efekti  vereceğiz. Image->Rotate Canvas->90 CW uyguluyoruz ve Filter->Stylize->Wind filtresine tıklıyoruz.Wind ve Sola doğru kutucuklarını işaretledikten sonra Tamam diyerek  efekti  veriyoruz.Ardından CTRL+F kombinasyonunu 3 kez uygulayarak bu  efekti  pekiştiriyoruz.Tekrar Image->Rotate Canvas->90 CCW seçiyoruz ve resmin son hali:

4

Adım 5

Şimdi ”FIRE” katmanına blur(bulanıklık) efekti  vereceğiz.Bunun için Filter->Blur->Gaussian Blur filtresini seçtikten sonra radius’u 3 olarak seçip Tamam diyoruz.Bunları yaptıysanız resmin şu şekilde gözükmesi gerekiyor:

4

Adım 6

Şimdi ”FIRE” katmanına siyah bir arkaplan ayarlamamız gerekiyor.Bunun için siyah olan arka planı kopyalın.”FIRE” katmanını seçip CTRL+E tuşuyla arkaplan ie ”FIRE” katmanını birleştiriyoruz.

5

Adım 7

Şimdi rüzgar  efekti  verdiğimiz katmanda kıvrımlar oluşturacağız.Arkaplanı siyah olan ‘FIRE’ katmanını seçin ve Filter->Liquify(Sıvılaştırıcı) seçiyoruz.Fırça boyutunu(Brush Size) 80, yoğunluğu(density) 11 ve basıncı(pressure) 92 olarak ayarlıyoruz.Warp Tool(Çarpıtma  Aracı)’nı seçip ”S” şeklinde kıvrımlar oluşturuyoruz.
Resmin son hali:

6

Adım 8

Şimdi biraz renk vereceğiz.Bunun için Select Image->Adjustments->Hue/Saturation seçiyoruz ve Colorize seçeneğini işaretliyoruz.Hue 40, Saturation  100  ayarlıyoruz.

7

Adım 9

Renklendirdiğimiz katmanı kopyalayıp, Tekrar Select Image->Adjustments->Hue/Saturation seçiyoruz ama bu sefer Colorize seçeneği kapalı olmalı.Hue -20 olarak ayarlıyoruz ve bu katmanın bulunduğu kısımdan Karıştırma Ayarı olarak Overlay seçiyoruz.

8

Adım 10

Şimdi en üstteki katmanı seçiyoruz ve Transparanlık ikonuna tıklıyoruz  9 Gradient Tool(Değişim aracı)  10 seçiyoruz. Üst kısımda bu  aracın  ayarlarından en sağdaki rengi f9e400 ve En soldaki rengi a36a06 şeklinde sarıdan kahverengiye doğru olacak şekilde ayarlıyoruz.İlk katmanı seçili olacak şekilde yukarıdan aşağıya doğru  aracısürüklüyoruz.Burda dikkat etmeniz gereken Katmanı Transparanlık ikonuna tıklayıp kilitlemeniz.

11

Adım 11

En üstteki katmana sağ tıklayıp Blending Options(Karıştırma Ayarları) seçiyoruz.İlk seçenek olan Drop Shadow’a tıklıyoruz.Şu ayarları oluşturun.Kullanılan renk kodu #ee6a00.

12

Adım 12

Drop Shadow’un  altındaki  Inner Shadow’a tıklayıp şu ayarları yapıyoruz.Kullanılan renk kodu #ec0606

13

ve sonuç:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.