Prostat Kanseri Belirtisi ve Tedavisi

1 1.043

Prostat Kanseri: Bu kanser çeşidi yalnızca erkeklerde görülmekle birlikte 50 yaş ve üzeri kimselerde görülen bir kanser çeşidir. Erkeklerde ki kanser oranının %10 unu oluşturan, akciğer kanserinden sonra erkeklerde en çok rastlanan kanser çeşididir. Erken teşhis ve tedavi edilmezse mutlak ölümcüldür. Kesin olarak sebebi bilinmemekle birlikte androjenlerle (erkek hormonları) yakın ilişkisi olduğuna dair kuvvetli deliller mevcuttur. Kanserin şiddeti, kökenini aldığı hücreye benzeme oranına göredir.

Prostat Kanseri Belirtileri:

İlk olarak, Prostat büyümesinde görülen rahatsızlar gibi şikayetler baş gösterir.
Kemekler ve karaciğer ilgili belirtiler ortaya çıkabilir.
Organ yayılımı olmuşsa iştahsızlık ve halsizlik görülür.

Her 6 erkekten 1’ini etkilemektedir.

Yaş ilerledikçe prostat kanserine yakalanma ihtimali artmaktadır.
– 40 yaş altında 10 bin kişide bir
– 40-59 yaş 39 kişide bir
– 60-69 yaş 14 kişide bir

Baba, erkek kardeş ve oğulda prostat kanseri varsa ihtimal 2 misli artmaktadır.

Her 2.7 dakikada yeni bir hastaya tanı konmakta, her 19 dakikada 1 erkek bu hastalıktan ölmektedir.

Prostat kanserinin tanısında parmakla rektal muayene, kan PSA düzeyi bakılması ve ultrasonografik inceleme önemlidir. Bulgularda kanser şüphesi kuvvetli ise prostat biyopsisi yapılır.

Prostat kanserinin tanı konulduğunda hayat kurtarıcı olabilecek erken dönemlerinde bu hastalığa özgü herhangi bir şikayet yoktur. Bu nedenle 50 yaş üzerinde (yakın akrabalarda prostat kanseri var ise 40 üzerinde) yıllık düzenli prostat muayenesinin yapılması hastalığın erken dönemde yakalanabilmesi açısından çok önemlidir.

Prostat kanseri eğer prostat bezine sınırlı kalmışsa, genelde radikal prostatektomi denilen, prostatın tümünün alındığı ameliyat yapılır. Bazı hastalarda sadece yakın izlem, bazılarında radyoterapi tercih edilebilir. Kanser prostat dışına yayılmış ise, tamamen tedavi edilme olasılığı güçleşir. Bu hastalarda, hormon tedavisi veya kemoterapi uygulanır.

Özelliklere kemiklere yayılmış kanserde sırt, bel, kalça, bacak ağrıları olabilir. Tüm vücut kemik sintigrafisi çekilerek ağrıların prostat kanseri kaynaklı olup olmadığı araştırılır.

Düzenli egzersiz, kısıtlı kalori alımı, kalp sağlığı için uygun diyet (kırmızı etten kısıtlı, az yağlı gıdalar, bol sebze, meyve) prostat kanseri için koruyucudur. Dengeli beslenmek ve abartılı diyetlerden kaçınmak gerekir.

Teşhisi:

Kesin teşhis prosttan alınan biyopsi meteryali ile konulur. Yayılımı araştırmak için şüphe edilen organlarda incelenir.

Erken Teşhis ve Tedavi :

  • Cerrahi Tedavi : Açık prostat ameliyatı, kapalı prostat ameliyatıdır. Günümüzde en yaygın önerilen ameliyat olan kapalı prostat ameliyatında herhangi bir kesi yapılmadan idrar borusundan girerek ameliyat yapılmalıdır. Bu yöntemle hastalar daha çabuk iyileşmektedir. Greenlight lazerle prostat ameliyatı ise tedavide yeni bir dönüm noktası olmuştur. Kanama riski çok azdır. Hasta 24 saatte tabvurcu edilebilir.Genel anestezi alamayan hastalarda lokal anestezi ile uygulanabilir ve belkide en önemlisi cinsel fonksiyon kaybı genellikle görülmez. Ancak yüksek teknoloji gerektirdiğinden pahalı bir ameliyattır.
  • Greenlight lazerle prostat tedavisi: Lazer teknolojisi ile ağrısız ve acısız prostat kanserine maruz kalan bölge lazerler yakılarak bölge temizlenir ve hasta rahata kavuşturulur.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.