Pürüzsüz Lekesiz Bir Cilt için, Cilt Bakımı için 5 Önemli Uyarı

0 402

Özellikle bayanlar başta olmak üzere hepimiz pürüzsüz güzel, bakımlı bir cilde sahip olmayı isteriz. Pürüzsüz bakımlı güzel bir cilt için neler yapılmalı, ne yapılabilir, bakımlı cildin sırları nelerdir bugün sizlere güzel ve pürüzsüz bir cilt için 5 önemli hususu açıklamaya çalışacağım..

!  Nemlendirici kullanın, sigarayı terk edin, yüzünüzü ılık suyla yıkayın.
Özellikle sıcak havalarda vücudunuz kendisini dengede tutabilmek ve vücut ısısını orantılayabilmek için en az 11,5 litre ter üretebiliyor. Ee doğal olarak bu işlemler sırasında vücut sağlıklı olabilmek adına sürekli yeni cilt hücreleri üretiyor ve dakikada 50 bin eski hücreyi atıyor.
Ayrıca, cildiniz mikroplara karşı bir savunma oluşturup organlarınızı da koruyor. Cildiniz dokunma duyunuz için bir kanal görevi görüyor.
Ancak, buna rağmen birçok insan cilt bakımına için çok fazla zaman ayırmıyor. Günde birkaç dakika ayırarak cildinize güzel bir şekilde bakabilirsiniz. Böylece cildiniz hem iyi görünür, hem de daha iyi olur.

Aşağıda cilt bakımında en sık yapılan 5 hataya yer verilmiştir: ( Bu hataları tekrarlamaktan uzak durmanız cildinize gereken bakımı yapmak anlamına gelmektedir.)

1. Güneş kremi kullanmamak: Ultraviyole ışınlar evinizden çıktığınız andan itibaren ve hatta arabanızda cildinizde hasara neden olabiliyor.
Dermatologlar, güneşin cildinizi tahriş etmemesi için sadece plajda değil, normal hayatımızda her gün güneş kremi kullanmanızı öneriyorlar.
Güneşin ışınları cildinizin derinlerine girerek, DNA’nıza zarar verir, kolajenleri yok eder, A vitamini gibi gerekli besinlerin dış katmanını tüketir.
Hatta, çocukluktan kalan birkaç ciddi güneş yanığı ileriki yıllarda cilt kanseri gelişme riskini artırıyor. Bu nedenle aileler, çocuklarının güneş yanığı olmaması için dikkat etmeliler.
Yıllar geçtikçe, UV radyasyonu kırışıklıklara, cildin solmasına ve lekeler oluşmasına neden oluyor. UVA ve UVB ışınlarını engelleyen en az 45 faktör güneş kremi kullanmalısınız.
Bu krem UVB ışınlarının yüzde 99’unu önleyebilir. Güneş kremi kullanmayı düzenli olarak uygulayın.

2. Sigara içme: Michigan Üniversitesi’ndeki bir araştırmada, araştırmacılar sigara içmeyle cilt hasarı arasında doğrudan bir bağlantı buldular.
Katılımcılar ne kadar uzun süre ve sıklıkta sigara içerse hasar o kadar kötü oluyor. Cilt hasarı özellikle 65 yaş ve üstü katılımcılarda görülürken, genç içiciler de yavaş yavaş etkileniyor.
Sigara içmek cilde birkaç şekilde zarar veriyor. Öncelikle, cildi yumuşak ve esnek tutan bir protein olan kolajen üretimini engelliyor. İkinci olarak, sigara cilde yakın olan kan damarlarını darlaştırılıyor. Kolajensiz ve oksijensiz kalan cilt kırışıyor ve sert bir görünüm kazanıyor.

3. Nemlendiriciyi unutmak: Arkeologlar, Roma dönemine ait tarihi eserleri arasında günümüz nemlendiricilerine benzer bir madde bulunduğunu keşfettiler. Krem hayvan yağı ve nişasta içeriyordu. Bu karışım çok yağlı olmadan cildi nemlendiriyor.
Bugün, koyun yağının yerini cildi yağlamaya, yağı içeride tutmaya yardımcı olan nemlendiriciler, yumuşatıcılar aldı. Duştan çıkınca hemen nemlendirici uygulayarak, kuru cildin yanında egzema ve dermatit gibi ciddi cilt sorunlarıyla mücadele edebilirsiniz.
Nemlendirmek, daha soğuk iklimlerde bilhassa önemlidir. Çünkü kuru hava ve rüzgar cildin nemini çeker ve çatlamasına, pul pul olmasına yol açar.

4. Sert bir temizleme yöntemi kullanmak: Marketlerde satılan sayısız temizleyici ürün, cildiniz üzerinde tahrişe neden olabilir. Sabunlar, vücudunuzu yağdan ve kirden arındırır ve daha güçlü olan sabunlar cildinizi kurutabilir ve kaşındırabilir.
Çok fazla yüz temizleme ters etki yapar. Dermatologlar, sabun içermeyen, kokusuz ve yumuşak temizleyicileri öneriyorlar. Ayrıca, sıcak su ve kuru kış havası cildiniz için kötü bir karışımdır. Cildinizin kurumasına ve kaşınmasına yol açar.
Uzmanlar, kısa süren ve ılık suyla duş almanızı öneriyorlar. Temiz bir cilde sahip olmak, iyi bir cilt bakımının parçasıdır.

5. Yatmadan önce makyajı temizlememek: Makyaj malzemeleri, alüminyum tozu içerdiği için yüzünüze metalik bir parlaklık veriyor.
Ancak, her gece yatmadan temizlemezseniz makyaj cildinize zarar verir. Makyaj yağı ve kiri hapsediyor, gece boyunca gözeneklerin kapanmasına neden oluyor.
Ayrıca, makyaj uzun sürede cildinizi tahriş eden maddeler içerebiliyor. Yüzünüzdeki makyajı silmek, cildi temizlemenin ilk adımıdır.

Unutmayın cildiniz sizin en değerli hediyeniz.. Ona iyi bakın ki, o da size iyi baksın.. 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.