Radtografi ve Rayoskopi Nedir, Nerelerde Kullanılır, Röntgeni kim ve ne zaman icat etti?

0 652

Radyografi ve Radyoskopi X ışınları diye bilinen tıp alanında röntgen olarak kullanılmakta olan yararlı uygulamalara verilen isimdir.. Şöyleki 1895 yılında Alman bilgini Wilhelm Röntgen tarafından keşfedilen X (röntgen) ışınları, ışık dalgalarından daha kısa olan elektromagnetik dalgalardır. Göze görünmeyen bu ışınlar, fotoğraf levhalarını etkileyebilir ve nesnelerin içinden geçerek onların yapısını ortaya koyabilir. Bu nedenle X ışınları bugün sanayide ve tıpta geniş ölçüde kullanılır. Özellikle tıpta insan yapısı içinde yer alan değişimleri yani hastalıkları bulmada insanlığı çok büyük hizmet sağlamktadır radyografi ve radyoskopi.

GÖRÜNMEYENİ GÖRMEK:

X ışınlarından yararlanma ilkesi nispeten basittir. Çok yoğun bir ışın demeti incelenecek nesneye yöneltilir; ışınlar karşılaştıkları bölgelerin kalınlığına ve yoğunluğuna göre, nesneden az veya çok geçer. Nesnenin öte tarafından çıkan ışınlar bir fotoğraf filmini (radyografi) veya flüor*ışıl bir ekranı etkileyerek (radyoskopi) görüntü sağlar. Sanayide radyografi madenlerin yapısının incelenmesine ve fabrikadan çıkan eşyadaki en ufak kusurların yakalanmasına olanak verir. Bazı müze laboratuvarlarında tabloların ekspertizinde de kullanılır.

röntgen, x ışınları

ASIL FAYDA TIP ALANINDA :

X ışınlarının tıpta kullanılması (radyoloji), bazı hastalıkların teşhisini ve organizma içindeki berelerin araştırılmasını geniş ölçüde kolaylaştırır. Radyografi sayesinde organ*lardaki ve kemiklerdeki anormallikler (verem, kalpte biçim bozukluğu, kanser, zatülcenp, omurga çarpıklığı) saptanabilir. Radyoskopi solunum hareketlerinin izlenmesine ve öksü*rüğün etkisiyle akciğer dokusunda meydana gelen değişimlerin saptan*masına olanak verir. Bununla birlikte, bütün bunlar, bir hastaya çok sık uygulanmaması gereken araştırma yöntemleridir, çünkü çok şiddetli dozda veya çok sık kullanıldığı takdirde bu ışınlar hasta için tehlikeli olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.