Rüyada Deniz Görmek, Balık Görmek, Denizde Yüzmek Ne Anlama Gelir ?

0 5.000

Rüyada Deniz Görmek, Balık Görmek, Denizde Yüzmek Ne Anlama Gelir ? Rüyada Deniz ve Deniz ile İlgili şeyler Görmek Nasıl Yorumlanmalı, Rüya Tabiri Hakkında Bilgiler

rüyada deniz görmekEn sık gördüğümüz rüyalardan biriside deniz, deniz canlıları ve deniz ile ilgili rüyalardır. Peki rüyada deniz ve deniz ile ilgili bir şeyler görüldüğünde bunları nasıl yorumlamalıyız, rüya tabirleri nasıl yapılmalıdır? Bu konumuzda merak edilen bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Rüyada denizin içinde denizde olmaması gereken hayvanlar yani denizde nefes alamayacak kedi köpek gibi hayvanlar görmek hayallerinizin çok büyük olacağına ve bu hayalleri gerçekleştirmek için çok fazla inancınız olacağına işarettir. Rüyada kuşların denize düştüğünü görmek başınızın üstünde dolananların size zarar veremeden suyun içine dalacaklarının işaretidir. Rüyada deniz görmek arzuların gerçekleşmesine, mala, işe, sanata; bitimsiz ihtirasa, tehlikeli iş ve dünya münasebetlerine işaret eder. Rüyada denize girmek devlet yönetimine yakınlık peyda etmeye işarettir. Rüyada denizin ortasında yatmak devlet hizmeti görmeye delalettir. Rüyada deniz suyundan içmek mülke, uzun ömre ve kuvvete, ilim ve edep öğrenmeye işarettir. Rüyada denizde yıkanmak günahlardan arınmaya ve günahsız bir ömür geçirmek için çaba harcayacağınıza işarettir. Rüyada denizden su almak Allah Teala’dan gelecek ihsana ulaşmanın habercisidir. Rüyada denizi uzaktan şöyle bir görmek sıkıntıya düşmeye, onu dolasıya seyretmek kalp huzuruna işarettir. Denize işemek hatalı bir davranışta bulunmaya ve nimete nankörlük etmeye işaret eder.

Rüyada denizi geçmek mal ve mülke işarettir. Eğer rüyanızda deniz suyunun azalması yahut çekilmesini gördüyseniz devlet hazinesinin durumuna ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya geleceksiniz demektir. Denizin üzerinde suya batmadan durmak devletten gelecek bir iyiliğe işaret eder. Bulanık deniz suyunu tiksinerek içmek hüzün ve kedere delalet eder. Denizi baştan sona yarmak esenliğe ulaşacağınızın habercisidir. Denizde rahat bir şekilde yüzmek maddi ve manevi başarıya ulaşacağınızın göstergesidir. Rüyada denizde boğulduğunuzu gördüyseniz birinin şehit olmasına yahut günaha batmaya işaret eder. Denizin derinliklerine inip sonra çıktığını görmek dünya nimetlerine, onun derinliklerinden ince vs. çıkarmak rızka işaret eder. Denizden su avuçlayıp bir kaba yahut gemi, tekne vs. içene koymak uzun ömürlü çocuğun geleceğinin göstergesidir. Çalkantılı deniz cehenneme, ıstırap ve fitneye işaret eder. Denizde abdest almak yahut yıkanmak herkes için hayra ve güzel gelişmelere yorulur. Okyanuslar zahiri ve batıni ilimlerde ilerlemeye işarettir. Deniz zikrullaha, tesbih ve tehlile; suyu tatlı ve berrak, hafif dalgalı deniz mümine, acı sulu, dalgalı ve kasvetli deniz kafire işaret eder. Denizde tövbe etmek yemin etmeye, kafir için imana, günahkar için tövbeye. İnsanın içini daraltmayan, boğulma tehlikesi olmayan deniz görmek beklenenlerin gerçekleşmesine ve hoşnutluklara işaret eder. Masmavi engin deniz, insanın yaşamına anlam katacak olgunlaşmasını sağlayacak uzun bir yoldur. Dalgalı bir deniz mutluluğun sıkıntıların atlatılmasından sonra gerçekleşeceğini belirtir. Denizde yüzdüğünü gören kişi peş peşe yolculuklara çıkar demektir.

Uzaktaki dalgaları dinlemek, yalnız bir hayatınız olacağı ve hayallerinizi gerçekleştiremeyeceğiniz anlamına gelir. Sakin deniz, mutluluk ve başarı işaretidir. Masmavi, engin deniz, kişinin hayatına anlam katacak, olgunlaşmasını sağlayacak uzun bir yoldur. Denizde fırtına hayatın tamamen değişeceğine, birbirini izleyecek olaylardan sonra huzura kavuşacağına işaret eder. Rüyasında tekneyle denize açılan kimsenin hayat tarzında değişmeler olur. Deniz köpük köpük ise mirastır. Denizin rengi güzel değilse iyi sayılmaz. Deniz kıyısında durduğunu ve güzel suya baktığını gören kimse aşık olur. Denize düştüğünü gören kimse, beklenmedik bir olay sonunda umduğundan fazla para alır. Danyal Aleyhisselama göre; Rüyada deniz görmek, mutlaka bir devlet büyüğü ile tabir olunur. Denizi saf, sakin, düzgün ve dalgasız olarak görmek, adaletli bir başkana, dalgalı ve çırpıntılı görmek, zalim bir başkana işarettir. Denizden su içtiğini gören, devlet büyüklerinden hayır ve menfaat görür. Bütün denizin suyunu içip bitirdiğini gören, büyük bir makama nail olur ve hayır ve iyilik görür. Denizin üzerinde gezindiğini gören, yolculuğa çıkar. Keder ve sıkıntıdan kurtulur. Kendisi ile gideceği yer arasında denizin engel olduğunu gören, eğer yolcu ise yolundan kalır; yahut hükümet tarafından işlerinde bir engel çıkarılır. Suyu tuzlu veya acı ve bulanık bir denizde veya gölde battığını gören, şiddetli bir sıkıntı içine düşer. Denizde yüzmek için uğraştığını gören, bir işe girerek bununla uğraşır; bir rivayete göre tutuklanır ve mahkemelerde uğraşır. Suyun altında kaldığını gören öldürülür.

Denizin üzerinde durduğunu görmek, ümit etmediği bir mevkie geleceğine, yüzüp sahile çıktığını görmek, hasta ise iyileşmeye, fakir ise zenginliğe, keder ve sıkıntısı varsa feraha çıkmaya, bulanık ve çamurlu denizde battığını görmek, musibete, böyle bir denizde yüzmeye çalışmak zor bir işi tamamlamaya, yüzerek gözden kaybolmak ölüme, denizde boğularak öldüğünü görmek, şehit olarak ölmeye delalet eder. Ibni Sirin’e göre; Rüyasında denize girip dibine kadar battığını ve kumlara gömüldüğünü gören, hükümetten bir kötülük görür. Rüyasında denize girip yüzemediğini gören hapis olur. Rüyada denizde boğulmak üzere iken kendisini kurtaran kimse olmadığını ve sahili de göremediğini gören, hükümet tarafından bir musibete uğrar. Denizde boğulduğunu, sonra kurtulduğunu gören, dünya islerinde derdi çok olur ve başı beladan kurtulmaz. Denizi uzaktan gören, bir şey ümit eder fakat onu elde edemez. Denizin üzerinde yürüdüğünü ve ayaklarının ıslanmadığını gören, cehennem ateşinden kurtulur ve dünyada sevilen bir kişi olur.

Denizden sıcak su içtiğini gören, musibete ve sıkıntıya düşer. Eğer içtiği su kötü kokulu ve tadı da fena ise, düşmanının kendisine üstün geleceğine, bir rivayete göre de hükümet tarafından işinde zorluğa düşeceğine delalet eder. Cabir’ül-Magrîbî’ye göre; Rüyada denizin kuruduğunu görmek, devlet başkanının ölümüne veya siyasi kudretinin azalmasına, denizi bir damla kalmayıncaya kadar içtiğini görmek, rüya sahibinin islerinde başarıya ulaşacağına; deniz hayvanlarından birinin kendisiyle konuştuğunu görmek, hükümetin sırlarını açıklayacağına; denizin dalgalanıp karıştığını ve havanın karardığını görmek, isyana, yalanın çoğalmasına; denizden yenilecek bir şey çıkardığını görmek, helal rızk edineceğine; denizden tuzlu su içtiğini görmek, haram mal kazanacağına; denizden tatlı su içtiğini görmek, helal mal edineceğine; denizden maden veya kıymetli bir mücevher çıkardığını görmek, hayır ve menfaate; çıkardığı şey çirkin ise düşmana karşı üstünlüğüne; rüya sahibi ilim adamı ise ilminin artmasına, denizden kötü bir şey çıkardığını görmek, düşmanın memleketi istilasına delalet eder. Cafer-i Sadik ‘a göre; Rüyada deniz görmek altı şekilde tabir olunur: Mülk ve devlet başkanı, büyük kimseler, alim, ilim, mal, iş.

Denize düştüğünü ve bazen batıp bazen çıktığını ve ellerini hareket ettirerek yüzdüğünü gören, devlette bir makama sahip olur. Denize girdiğini ve hemen çıktığını gören dünyada hep din ve ibadetle meşgul olur. Bir rivayete göre boğulma görmek, selametle yolculuğa işarettir. Denizin üzerinde ayakları üzerinde durduğunu gören, hükümet tarafından bir nimete kavuşur. Denizin yerden kalktığını görmek, zalim bir hükümet başkanının ölümü demektir. Denizin küçülüp bir göl haline geldiğini görmek, hükümet başkanının değişeceğine ve halkın onun elinden kurtulacaklarına; denize girip daldığını görmek, hasta ise hastalığının artacağına; denizden çıktığını görmek, hastalıktan iyileşeceğine; denizde yüzdüğünü görmek, keder ve sıkıntıya düşeceğine, yahut hastalanmaya; yüzmeden çıktığını görmek, keder ve sıkıntıdan kurtulmaya ve şifaya; denizi yürüyerek karşı sahile çıktığını görmek, kurtuluşa ve sıkıntıdan uzaklaşmaya delalet eder.

Denizin bütün suyunu içtiğini görse, o kimse dünyaya sahip ve ömrü uzun olur. Deniz suyundan içip kandığını gören kimse mülke nail olarak zengin, uzun ömürlü ve kuvvetli olur. Denizden su almak istediğini gören kimse, almak istediği su miktarınca devlet hizmetinde bulunmayı arzu eder ve o nispette buna muvaffak olur. Denizden su alıp bir kaba doldurduğunu gören kimse çok mal biriktirir. Yahut, Allah o kimseye öyle bir devlet verir ki, o devlet sayesinde denizden daha kuvvetli ve geniş bir mal yığar. Bazı tabirciler demişlerdir ki, denizden içilen su, içildiği miktarca ilim ve edep öğrenmektir. Rüyada denizi geçtiğini gören, düşmanın malından ganimet alır. Rüyada bir kimse denizin suyunun bir şehre girdiğini ve oranın halkına zarar verdiğini görse, o şehre devlet başkanı girer ve halk da devlet başkanı tarafından mal ve maişete işarettirler. Denizde yıkandığını gören kimse, günahlarından kurtulur. Denizi uzaktan görüp, ona karışmadığını gören kimse, arzu ettiği bir şeye yaklaşır. Rüyada denizden su içtiğini görenin ortağı varsa ondan ayrılır.

Denize işediğini gören kimse hata ve günaha girer. Rüyasında denizi uzaktan gören, sıkıntı ve fitne görür. Denizin suyunun azaldığını, hatta kıyı ve kenarlarının susuz kaldığını görmek, devlet başkanı tarafından o yere yahut hazineye gelecek belaya, yahut o şehirlerde kıtlığın çıkacağına işarettir. Rüyada kendisin denizin kenarında gören dalgıç, ölür. Eğer hasta ise Allah ona şifa ihsan eder. Bir kimse denizi bir bastan diğer bir başa yardığını görse, üzüntü ve kederi kalkar ve selamette olur. Denizin suyundan içtiğini görene hüzün ve keder isabet eder. Denizde yüzdüğünü gören kimse, içinde bulunduğu bir işten çıkmaya çalışır. Bu işten çıkması için çekeceği zahmet, yüzmedeki çektiği zahmet kadardır. Bu işin kolaylığı ise denizden sahile olan uzaklığı ve yakınlığı nisbetincedir. Kişi rüyasında eğer yüzerek denizden çıkarsa o isin içinden de çıkar. Denizde yüzdüğünü ve batarak kaybolduğunu gören kimsenin ömrünün bitmesine ve helak olmasına işarettir. Denizde suyun kendisini örttüğünü ve orada öldüğünü gören kimse, şehit olarak ölür. Denize dalıp su üzerine batıp çıktığını buna rağmen ölmediğini gören kimse dünya meşgalelerine dalar, bazen de o, dünyanın nimetlerine işarettir ve bazı kere de günah isler.

Rüyada mal arzusundan dolayı inci çıkarmak için denize daldığını gören, çıkardığı inci veya başka şey miktarı mala sahip olur. Denizden avucuyla su alıp deniz üzerinde bulunan bir gemiye koyduğunu ve onu doldurduğunu görenin uzun ömürlü bir çocuğu olur. Denizden su alıp içtiğini gören, içtiği su kadar mala işarettir, yahut aynı miktarda ilim ve irfana sahip olur. içtiği su bulanık ise o kimseye korku isabet eder. Denizde yıkandığını ve abdest aldığını gören hasta ise Allah şifa verir, borçlu ise borcunu öder, sıkıntı varsa sıkıntısı kalkar, korktuğu şeylerden emin olur. Hapiste ise hapisten kurtarır ve iyilikler karşısına çıkar. Denizde su üzerinde gezdiğini görse iyi niyet ve itikadının sağlam olduğuna işarettir. Bazen de deniz rüyası, ızdırap veren ve helak eden bir fitneye işarettir. Bazen de bir kimseyi deniz içerisinde görmek, eğer o kimse ölmüşse, cehennemde olmasına alamettir, eğer hasta ise hastalığı artar, denize battığını görse o hastalığından ölür. Bazı tabirciler, deniz üzerinde yürümesi, gizli bir şeyin su yüzüne çıkmasına bazıları da tehlike ve tevekküle işaret eder, demişlerdir. Rüyada Atlas

Okyanusunu görmek, ömrünün uzunluğuna işaret ettiği gibi, okyanusta yolculuk yaptığını görmek bu hayatı şu an olduğundan biraz daha sefa içinde yaşayacağınızın göstergesidir. Deniz, yolculuğa, savaşa ve savaş da elde edilecek mala işaret eder. Denizin tatlısı, mü ‘mine, acısı da inançsız birisine işaret eder. Deniz bazı kere de gökten yağan yağmur manasına gelir. Denizde o denizdeki dalgalardan daha küçük bir tekne veya gemide mahsur kalmak tehlike ve işarettir. Denizde yalnız kaldığını ve çıkış noktasının olmadığını hissetmek korkuya, bağırmaya ve maksadın geç hasıl olmasına, bazen üzüntü ve kederin gitmesine, bazen de ölümüne işarettir. Denizde yıkandığını ve temizlendiğini görmek pisliklerden temizlenmeye de işarettir. Bu rüya inançsız için imana, günahkar için tövbeye ve yemine delildir. Denizde çıplak birini görmek kötü ahlaklı kadın ve erkeğe, hile, gayz ve gazap sahibi kimselere de işarettir. Bazen de hapse işarettir.

Denizde uzun bir çalışma sonucu deniz mahsulleri yerine çer çöp çıkarmak, haddi ve nihayeti olmayan mesleğe, kalesi olmayan şehre, cemaati terk edip yalnız bayram namazlarında bulunmaya, şehvet ve arzusunun ve gönlünün istediği şeyleri yemekten kendisini men eden hastalık manasına gelir. Denizin güzel bir şekilde fazlalaştığını görse, o sırada insanların yağmura ihtiyaçları varsa yağmur yağar ve o yağmurdan faydalanırlar. Denizin taşıp dalgalarının birbirine vurduğunu gören kimse yolculuğunda korkuya ve şiddete düşer. Bazen de deniz, dünyaya ve dünyanın garip hallerine işarettir. Deniz rüyaları genellikle iyiye yorumlanır. Masmavi engin denizde açıldığını görmek ve huzur içinde olmak insanın yaşamına anlam katacak olgunlaşmasını sağlayacak uzun bir yoldur. Dalgalı bir denizde sağlam bir gemiyle açıldığını görmek mutluluğun bazı sorunlardan sonra geleceğine işaret eder. Denizde yüzdüğünü ve yorulmadığını gören kişi arka arkaya yolculuk yapar.

Deniz ile ilgili rüya tabirleri, yorumlarımızı sizden gelen sorular doğrultusunda cevaplandırmaya çalıştık merak ettiğiniz rüya yorumları tabirleri için bize konu aşağısında bulunan cevap butonu kullanarak iletebilirsiniz.

rüyada denizde yüzmek, rüyada gemi görmek, rüyada balık görmek, rüyada dalgalı deniz görmek, rüyada deniz görmek, denize girmek, rüyada havuz görmek, rüyada deniz görmek ihya

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.