Sağlıklı Bir Yaşam Hayat için Egzersizin Önemi

0 358

Sağlıklı bir yaşama sahip olabilmemiz için ille de  bir spor salonuna yazılmamız gerekmiyor. Aslında kendi imkanlarımızla doğru egzersizleri yaparak sağlığımızı koruyabiliriz. Mesela dans kursuna katılmak, kısa mesafeli yerlere araba ile değil yürüyerek gitmek, asansör değil merdiven kullanmak; tüm bunlarda vücudumuz için birer egzersiz. Spor merkezinde, açık havada yada evde; yer hiç fark etmez. Ayrıca evimizde kendimizce hareket ve spor yapabileceğimiz alan ve araçlar temin ederek günlük yapmamız gereken egzersizleri de yerine getirebiliriz.

Düzenli bir egzersiz alışkanlığının vücudumuza faydası nelerdir?

-Egzersiz, her şeyden önce kendimizi iyi hissetmemize yardimci olur.. -Egzersiz, kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler ve saglikli bir kiloda kalmamızı sağlar. -Düzenli yapılan egzersiz tansiyonu düzenler. -stresi azaltrır vekendimizi iyi hissetmemizi sağlar. -Egzersiz kan dolaşımını düzenler,damar tıkanıklığı hastalıkları ve kalp krizi geçirme riskini azaltır. -Egzersiz bağırsak hareketlerini düzenler ve iyi sıvı alımıyla birlikte kabızlık sorununa çare olur.

– Kişinin yapacağı egzersizin yaşına ,kondüsyonuna ve sağlık şartlarına uygun olmalı olması gereklidir.Özellikle belli bir yaşın üzerinde egzersiz yapanların ve yeni başlayanların dikkat etmesi gereklidir. Ailesinde kalp hastalığı hikayesi bulunan, sigara içen, kolesterol, tansiyon, şeker problemi olan, fazla kilo veya stresli bir yaşam tarzı bulunan bireyler bu sayılanlardan biri veya bir kaçına sahipse muhakkak bir spor hekimi kontrolünden geçtikten sonra spora başlamalarında fayda bulunmaktadır.

Hangi egzersizin ne sıklıkta ne kadar süreyle yapılmasını önerirsiniz?

Yürüyüş başta olmak üzere koşu,yüzme ve tenis en çok önerdiğimiz sportif aktivitelerdir.Haftada en az 3-4 gün yapılmalıdır.En az yarım saat ideali 45 dakika sürmelidir .Bu süre içerisinde egzersiz herhangi bir kesintiye uğramamalıdırAçlıkta veyahafif bir yemeği takiben iki saat sonra yapılmalıdır. Sağlıklı kişilerde, kalp ve akciğer sağlığı için yürüyüş ile kalbin hızı “hedef nabız sayısı” na ulaşmalıdır. Öncelikle maksimal kalp hızı bulunur. Maksimal kalp hızı 220 sabit sayısından kişinin yaşı çıkartılarak hesaplanır. Hedef nabız sayısı, maksimal kalp hızının % 50-75 i kadar olmalıdır. Nabız saymak için boynun her iki tarafındaki atardamarlardan (Şah damarı , Karotid arter) birine işaret ve orta parmaklarınızla hafifçe bastırmanız, 10 saniye sayarak bu rakamı 6 ile çarpmanız gerekir.Hedef nabız sayısına ulaşmak için acele edilmemeli zaman içerisinde ilerleme sağlanarak 6 ay içerisinde hedefe ulaşılmalıdır.

Çok sıcak ,çok nemli ve aşırı güneşte egzersiz yapılması sakıncalıdır.Egzersize ısınma hareketleri ile yavaş başlanmalı ve yavaş sonlandırılmalıdır.Göğüste rahatsızlık ,kol,boyun ve sırt ağrısı ve aşırı yorgunlukta doktora başvurulmalıdır.

Kaliteli ve üretken bir yaşam sürmek ve hastalıklardan korunmak için spora ideal olarak çocukluk yıllarında başlamak gerekir. Ancak spora başlamak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmayız. 70 yaşında eklem sertliği ve kemik erimesi olan, hiç egzersiz yapmamış ev hanımlarına bile ilaç tedavisinin yanında tedavi olarak egzersiz yapılması önerilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.