Sigaranın Sağlık için Zararları | Sigarayı Bırakma Yöntemi | Sigaradaki Zehirli Maddeler

2 441

Sigara, her saniye her dakika binlerce kiçinin ölümüne yol açan çağımızın bu ölüm makinesini ve zararlarını yakından tanıyalım. Sigara nasıl yapılır kısaca ona değinelim ve ardından insanı her gün santim santim öldüren bu illetin nasıl ortaya çıktığını ve insanları neden bağımlı hale getirdiğini, insan vücuduna sağlığına olan etkilerini teker teker inceleyelim.  Sigara sadece sağlığımıza zarar vermemekte bunun yanında ekonomik boyutta verdiği zararlarda çok ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Bunun sonucunda aileler dağılmakta, yuvalar bozulmaktadır.Sigara Nedir, Sigaranın İnsan Sağlığına Olan Zararları ve Sigaradaki Zararlı Maddeler, Sigarayı Bırakma Yöntemleri, Yolları Nelerdir? tek tek başlıklar halince inceleyelim.

Sigara Nasıl Ortaya Çıktı ? Sigaranın Tarihi Geçmişi

Sigaranın tarihi, Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfine kadar dayanmaktadır. Amerika da yaşayan yerlilerin bir alışkanlı olan bu tütün içme, hızla keşiflerle birlikte tüm dünyaya yayılmaya başladı. 20. yy ile birlikte tütün kağıda sarılmaya başladı ve buda sigara içme oranını tüm dünyada hızlı bir şekilde yükseltti. İlk zamanlarında sigara çok ucuz bir fiyattan satılmakta idi, zararları ise ancak 2. Dünya Savaşından sonra ortaya çıkmaya başladı. Bugün ise geldiğimiz nokta sigaraya savaş açılmış binlerce kişinin ölümüne sebep olan bu illetin zararları azaltılmaya çalışılmaktadır. Bununla ilgili günümüzde pek çok dernek kurulmuş ve sigarayı bırakma kampanyaları düzenlenmektedir. Ülkemizde sigara içenlerin 35 yaş üstü nüfusumuzun yaklaşık olarak  %50’sinin sigara içtiği ülkemizde, sigaraya bağlı hastalıklar ciddi bir sorun oluşturmaktadır. 1988’de ülkemizde 15 yaş üzeri erkeklerde %62.8 kadınlarda %24.3 tüm nüfusta %43.6 sigara içimi görülmektedir. Bu araştırma sigara tiryakisini “cebinde paket taşıyan”olarak tanımlamıştır. Dünya Sağlık Örgütü ise sigara tiryakisini “düzenli olarak günde 1 adet içen” olarak tanımlamıştır. Her yıl sigaraya bağlı hastalıklardan ABD’de 300.000, Avrupa’da 400.000 kişi ölmektedir ve bu çok ciddi bir rakamdır.

Bunca zararı var olduğu bilinen sigarayı peki neden insanlar ısrarla içmeye devam ediyorlar?

İnsanlar Neden Sigara İçer ?

Yapılan araştırma sonuçlarına göre insanların sigara kullanımına başlamalarının çok çeşitli nedenleri var. Ekonomik, maddi, manevi, bunalım, stres, merak, heves, özenti gibi pek çok neden ile sigaraya başlanılmakta ancak başlanıldığı gibi kolay bırakılamamaktadır. Çünkü sigaranın hammaddesi olan tütün içerisinde binlerce zararlı maddenin yanı sıra bağışıklık sistemini kontrol eden nikotin adı verilen madde yüzündendir.  Nikotin, morfin ve kokain ölçüsünde bağımlılık yapan bir maddedir.  İçerdiği nikotin nedeniyle, sigara dünyadaki en yaygın ve en kolay yakalanılabilen ilaç bağımlılığıdır. Bu konudaki istatistikler oldukça korkutucu boyutta, zira sigara içmeyi bir kez deneyen her dört kişiden üçünün sigara tiryakisi olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) kriterlerine göre tiryakilik tanımları şöyledir:

Günlük tiryaki: Her gün en az bir sigara içen,

Ara sıra içen tiryaki: Günde birden az sigara içen,

Eski tiryaki: Geçmişte en az 6 ay günde bir adet sigara içmiş, ancak şu anda bırakmış olan,

Hafif tiryaki: Günde 10′un altında sigara içen,

Sigara içmeyen: Hiç sigara içmemiş olan bireylerdir.

Bağımlılık tanısı: Birey en az bir aydır ve düzenli biçimde sigara kullanmakta ve buna ek olarak aşağıdaki üç özellikten biri geçerli ise bağımlı tanısı alır:

• Birey, sigarayı azaltmak ya da tümüyle bırakmak için ciddi girişimlerde bulunmuş, ancak başarısız olmuştur.

• Sigarayı bırakma çabaları yoksunluk belirtilerine yol açmıştır. Bu belirtiler;  şiddetli sigara içme isteği, irritabilite (kolay uyarılma),  anksiyete (kaygı), konsantrasyon güçlüğü, huzursuzluk, baş ağrısı, sersemlik, gastrointestinal bozukluklar (kabızlık), öfke, kalp atım hızı azalması, uyku bozuklukları, iştah artması ve kilo almadır.

• Kişi, ciddi fiziksel hastalığına (örneğin, solunum ya da dolaşım sistemi yetersizliği) ve artan yakınmalarına karşın sigara içmeyi sürdürmektedir.

Bağımlı tiryakiliğin belirtileri: Bağımlı sigara tiryakisi, tipik olarak, sabah uyandıktan sonraki ilk 30 dakika içinde sigara yakar ve dumanı içine çeker. Bağımlı tiryaki, en çok günün ilk sigarasından hoşlanır ve ilk iki saat içinde daha çok sigara içer.

Nikotin bağımlılığı olanlar; sigarasız kaldıklarında, sigarayı azalttıklarında ya da bıraktıklarında fiziksel yoksunluk belirtileri gösterirler.

Şimdi Sigara ve insan sağlığı hakkında bilgiler ile makalemize devam edelim.

Sigaranın Zararları

Sigara üzerinde yapılan araştırmalara göre sigara içerisinde tespit edilen zehirli madde sayısı 4000’dir.

Bu zehirli maddelerin temel özellikleri sitotoksik(hücre öldürücü), mutajenik (hücrenin yapısını bozucu) ve karsinojenik (kanser yapıcı) maddelerdir.

İşte bu zehirli maddelerden bazıları ve özellkileri;

 

Sigaranın içindeki zehirli maddeler

 1. Angelica root extract: Kansere yol açar.
 2. Aseton: Oje temizleyicisi olarak kullanılır.
 3. Arsenik: Zehir olarak kullanılır.
 4. Asetik Asit: Asit etkisi gösterir.
 5. Benzen: Boya ve kauçuk maddelerin yapımında kullanılır.
 6. Bütan: Hafif sıvılarda bulunan zehirli bir gazdır.
 7. Fenol: Dezenfektan olarak kullanılır.
 8. Karbonmonoksit: Zehirli gazdır.
 9. Kadmiyum: Pil yapımında kullanılır.
 10. Siyanür: Öldürücü zehirdir.
 11. DDT: Yasaklanmış bir böcek zehiridir.
 12. Ethyl Furoate: Öldürücü bir maddedir.
 13. Kurşun: Yüksek miktarda alınırsa zehirlidir.
 14. Formaldehid: Kimyasal maddedir. Kadavra koruyucudur.
 15. Methoprene: Zehirli bir maddedir.Böcek zehiri olarak kullanılır.
 16. Megastigmatrienone: Kimyasal bir maddedir.
 17. Metanol: Roket yakıtı olarak kullanılır.
 18. Maltitol: Diyabetik tatlandırıcıdır.
 19. Naftalin: Zehirli maddedir. Güve ilacı olarak kullanılır.
 20. Metil isocyanate: Zehirli bir maddedir. Hindistanda 2000 kişinin ölümüne neden olmuştur.
 21. Polonyum: Kanser yapıcı radyoaktif bir maddedir.
 22. Toluene: Endüstriyel çözücüdür.

ve 3.878 toksik madde.

Sonuç sonuç olarak düzüenli sigara tüketimi sonrasında akciğerlerimiz katran (asfalt) denen maddeyle kaplanacak ve ömrümüzde ona bağlı oalrak kısalacaktır. Sigaranın içinde ortalama 44 adet zehirli madde vardır. Bunlar kanserojen maddelerdir ve en tehlikelileri arsenik, benzin, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluene, amonyak ve propilen glikoldur. Örneğin; siyanid kesinlikle öldürücü bir zehirdir.

Artık herkes sigaranın ne kadar ne kadar zararlı olduğunu biliyor. Tütünün kanserojen olduğunu duymayan, bilmeyen kalmadı. Ancak, sigaranın zararları bununla bitmiyor, her türlü kalp ve akciğer hastalığına yol açıyor, damar tıkanıklığı felce kadar götürebiliyor.

İlk nefes ile son nefes arasındaki o hayati çizgiye bakacak olursak,

Sigara içtiğiniz anda, vücudunuz etkilenmeye başlar. Nabzınız yükselir, daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. Kan dolaşımınız yavaşlar. Sigara içinde yaklaşık 3.700 zehirli madde barındıran bir karışımdır. Bunların büyük bir bölümü kanserojendir. En zararları da karbon monoksit, hidrojen siyanid ve amonyaktır ve bu zehirli kimyasal maddeler, bir nefes sigarayla kan dolaşımınıza karışır. Bunun sonucunda, astım, ciğer yangısı, göğüs ağrıları başlar. Daha sık nezle, grip ve soğuk algınlığı geçirmeye başlarsınız.

Her on üç saniyede bir kişi, sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybetmektedir. Her yıl dünyada 2.500.000 milyon kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin başlıca sebebi akciğer kanseridir, ikinci önemli sebep kalp hastalıkları ve diğer kanser türleridir.

İnsan vücudunda, hiçbir bölüm yoktur ki; sigarada bulunan kimyasal maddelerden etkilenmesin. Bu bölümde, vücudunuzda kısa bir tur yapacağız ve vücudunuzun ne halde olduğunu size göstereceğiz:

Bir sigara bağımlısı olarak, ağız kanserine yakalanma riskiniz çok yüksek. Ayrıca tütün duman diş eti hastalıklarına yol açar, diş çürümesine ve nefesinizin kötü kokmasına sebep olur. Bunların yanı sıra sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarında rastlanır. Beyne giden oksijende azalma olur bu da beyin damarlarının daralmasında neden olur. Bu durum kişiyi felce kadar götürür.

Soluk borunuzdan ve bronşlarınızdan geçen duman göğsünüze iner. Sigara dumanındaki hidrojen siyanid, bronşlarınızın çeperini yakar ve kronik öksürük ortaya çıkar. Bronşlar zayıfladıkça, bu bölgede pek çok hastalık oluşur. Akciğer salgılarında azalma olur ve bu da kronik öksürüklere yol açar. Sigara içenler, içmeyenlere on kat daha fazla akciğer kanseri olma riski taşırlar.

Sigaranın Kalbe verdiği Zararlar

Sigaranın kalbe verdiği zararlar tek kelimeyle yıkıcıdır. Nikotin kan basıncını yükseltir ve kanın daha çabuk pıhtılaşmasına sebep olur. Sigarada bulunan karbon monoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolesterol depolanır ve bu da kalp krizi riskini arttırır. Bunun yanı sıra, kan dolaşımı bozukluklarına bağlı olarak, felç, parmaklarda kangren ve iktidarsızlık, sigara içenlerde çok sıklıkla görülen hastalıklardır.

Sigaranın sindirim sistemine pek çok kötü etkisi bulunmaktadır. Sigara tüketimine bağlı olarak, midede asit salgılanması artar, mide yanmaları ve ülser başlar. Sigara bağımlılarında pankreas kanseri çok sıklıkla ortaya çıkar, büyük ölçüde ölümle sonuçlanır. Sigaranın ihtiva ettiği kanserojen maddeler, idrarla dışarı atılır ancak bu maddelerin vücuttaki varlığı mesane kanserine yol açar. Sigara yüzünden oluşan yüksek kan basıncı ise böbreklere büyük zarar verir.

Sigaranın sağlık üzerindeki kötü etkileri araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu araştırmalar göre, sigara tiryakisi erkeklerin %40’ı henüz emeklilik yaşına gelmeden hayatını kaybetmektedir. Bu oran sigara kullanmayanlarda %18’dir. Sigara kullanan kadınlarda ise rahim kanseri riski çoğalmaktadır, hamile kadınların sigara içmesi ise sakat ve ölü doğumlarla sonuçlanmaktadır.

Tüm bunlara rağmen, sigarayı bıraktığınız anda vücut kendi kendini tamir etmeye başlar. On yıl içinde vücut hiç sigara içmemiş gibi olur. Ancak, sigarayı bırakmak için kanser ya da kalp hastası olmayı beklerseniz, vücudunuzun kendini tamir etmesi için pek fazla vakti olamayacaktır. Ne yazık ki, bu hastalıklar çoğunlukla öldürücüdür. Sigarayı bırakmanız için daha iyi bir sebep olamaz. Ne Dersiniz?

Sigaraya Bağlı Hastalıklar / Sigara İçmeme Nedenleri !

a. Kanserler
Akciğer, dudak, dil, yutak, gırtlak, karaciğer, yemek borusu, mide, anüs, pankreas, mesane, rahim, meme, yumurtalık, böbrek, mesane, penis ve kan kanserleri

 b. Solunum sistemi hastalıkları
Kronik bronşit, amfizem, astma, Goodpastures, eozinofilik granülom, bronşiolitis, uyku-apne s, pnömotoraks, tüberküloz, pnömokok infeksiyonu

 c. Kalp damar hastalıkları
Aterosklerotik kalp-damar hastalıkları (renal, koroner, karotid, mezenterik, iliyak arterler ve abdominal aorta), enfarktüs, aritmiler, inme, periferik arter hastalığı, venöz tromboemboli

 

d. Sindirim sistemi hastalıkları
Peptik ülser, kanama, delinme, GÖR, kronik pankreatit, Crohn hast. kolon adenomları

 e. Kadın hastalıkları ve doğum
Erken menapoz, kemik erimesi, Erken doğum, erken membran rüptürü, düşük, düşük doğum ağırlığı, ani çocuk ölümleri, büyüme gelişme geriliği, zeka geriliği, febril konvülsiyon, davranış bozukluğu, atopik hastalıklar, akciğer gelişme bozukluğu, artmış solunumsal infeksiyonlar

 f. Erkek üreme sistemi hastalıkları
Sperm kalitesinde azalma, prostat hipertrofisi

 g. Cilt hastalıkları
Cilt buruşukluğu, psöriyazis

 h. Romatizmal hastalıklar
Osteoporoz, Romatoid artrit

i. Psikiyatrik hastalıklar
Depresyon, şizofreni

j. Endokrin hastalıklar
Hormon bozuklukları, Grave’s hastalığı, guatr

k. Böbrek hastalıkları

Glomerülonefrit

l. Ağız hastalıkları
Tat azalması, diş eti hastalıkları

m. Koku duyusu azalması

n. Katarakt 

Katranı azaltılmış, mentollü, filtreli sigaralar zararsız anlamına gelmez. Henüz zararsız bir sigara üretilmiş değildir.

SİGARANIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Sigara tiryakileri sigara içme isteklerini genellikle şöyle açıklar:

– Gergin olduğum zaman içiyorum.

– Dikkatimi toplamak için içiyorum.
– Canım sıkkın olduğu zaman içiyorum.
– Üzgün olduğum zaman içiyorum.
– Sinirli olduğum zaman yatışmak için içiyorum.

Diye geçiştirilir ancak kendileri de çok iyi bilir ki, her ne kadar kabul etmeseler de artık bu illetin birer bağımlısıdırlar.

Sigaranın Etkileri:

Koroner kalp hastalığı ve akciğer kanseri en önemli iki ölüm sebebidir. Sigara içimi ile bu hastalıklar arasında güçlü bir ilişki vardır. Sigaraya başlama yaşı, içilen sigara sayısı ve alınan nefesin derinliği önemlidir. Sigara bırakılınca hastalanma oranı da azalmaya başlar.

Akciğerlere etkileri: 

Sigara içimi hem ana hem küçük hava yollarını, akciğer yüzey hücrelerinin yapı ve fonksiyonlarını bozar, akciğerin bağışıklık sistemini değiştirir. Sigara içimiyle normal akciğer yapısı değişir (psödostratifiye silyalı epitel, yassı hücreli metaplaziye, karsinoma in situya) ve sonuçta kansere dönüşür. Sigara içenlerde kronik öksürük, balgam ve nefes darlığı olur. Sigara içimi KOAH (kronik bronşit, amfizem vb.) gelişimi için esas risk faktörüdür. Solunum yolu enfeksiyonları da sigara içenlerde daha fazladır. Ameliyat sonrası komplikasyonlar ve pnömotoraks da içenlerde daha sıktır.
1964 yılında sigara içimiyle akciğer kanseri arasında nedensel bir ilişki varlığı gösterildi. Daha sonra net ilişkiler tanımlandı. Sigara miktarı ve içilen süre riski belirlemektedir. Günde 1 paket sigara içenlerde akciğer kanserine yakalanma riski 10 kat fazlayken 2 paket içenlerde risk 25 kat artmaktadır.
Son yıllarda kadınlardaki sigara içme alışkanlığının artmasıyla kadınlarda da akciğer kanseri görülme riski artmaktadır.
Sigara akciğer kanseri dışında ağız, gırtlak, yemek borusu ve mesane kanserine de yol açar, böbrek ve pankreas kanseri gelişimine katkıda bulunur, mide ve rahim kanseri ile beraberlik gösterir.
Kalbe etkileri: Koroner kalp hastalığında en önemli 3 risk faktörü sigara, kolesterol yüksekliği ve hipertansiyondur. Erkeklerde sigara içimiyle koroner kalp hastalığı riski %60-70 artmaktadır. Kalp hastalığına bağlı ani ölüm sigara içen erkeklerde 2-4 kat daha fazladır. Kadınlarda hem oral kontraseptif (doğum kontrol hapı) hem sigara kullanımı halinde kalp hastalığı riski 10 kat artmaktadır. Yüksek tansiyonu olanlarda sigara içimi beyin kanaması riskini arttırmaktadır, dolayısıyla sigara içenlerde felç daha sık gözlenmektedir.
Mideye etkileri: Sigara içenlerde mide ve duodenum (oniki parmak barsağı) ülserleri daha sıktır. Ülserin ilaçla iyileşmesini geciktirir. Mide asit salgısını arttırır, pankreas salgısını azaltır.
Diğer etkiler: Sigara ilaç toksitesi daha çabuk oluşur ve ilaç dozları yetmez ( sigara karaciğerde ilaçları parçalayan enzimleri arttırır).

Pasif içicilik:
Sigarada, sigarayı içenlerin akciğerlerine soluduğu “anaakım dumanı”, sigaranın ucunun yanmasıyla çevreye yayılan “yanakım dumanı” mevcuttur. Sigara içmeyenlerin bu yanakım dumanına maruz kalmalarına pasif içicilik denir. Pasif maruziyetin de akciğer kanseri ve koroner kalp hastalığı yaptığına dair sağlam deliller vardır.
Kocası sigara içen kadınlarda akciğer kanserine yakalanma riski 1.2-2 kat artmıştır. Yapılan birçok çalışmada anne babası sigara içen çocuklarda pnömoni, bronşiolit ve bronşit gibi hastalıkların arttığı gösterilmiştir.
Gebelikte sigara içimi: Sigara anne karnındaki fetüsü etkiler. Hamileliğinde sigara içen anneden doğan bebek düşük doğum ağırlığındadır. Bunun nedeni, sigaranın anne bebek arasındaki kan dolaşımını bozması ve bebeğin beslenememesidir. Annenin sigara içimi düşük, fetal ölüm ve ani bebek ölümlerini arttırır. Fetüsün beyin gelişimini yavaşlatır, çocuğun uzun vadede gelişimini de bozar.

Sigaranın Vücudumuzda Yol Açtığı Zararlar

Sigaranın, vücudun çeşitli organlarında yaptığı tahribat ve kanserin yanında cilt sağlığı ve güzelliğinize de zararları vardır. İşte sigaranın zararları:

 • Ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar.
 • Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yada tütün çiğneyenlerde de ağız için kanserleri görülür.
 • Dilde, tat alma duyusunda bozulmalar olur.
 • Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür.
 • Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur.
 • Cildin yapısının bozulmasına neden olur. Leke ve kırışıklık oluşur. Selülitlere sebep olur.
 • Burunda koku alma duyusu azalır.
 • Sinüzit, farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açar.
 • Damar sertliğini hızlandırır. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına neden olur. Kalp krizi ve tansiyon yükselmesi görülür.
 • Erkeklerde iktidarsızlığın başlıca sebeplerindendir. Ayrıca mesane kanserinin önemli nedenlerindendir.
 • Akciğerlerde çeşitli hasarlara, astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur.
 • Gastrit, ülser ve reflü hastalığına sebep olur. Mide ve yemek borusu kanserine yol açar.
 • Gebelikte tüketilen sigara düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine neden olur.
 • Erken menopoz ve rahim kanserinin sebebidir.
 • Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda zayıflamaya yol açar.
 • Kemik erimesine neden olur.
 • Burger hastalığına sebep olur. Bu haslatık, el ve ayaklardan başlayarak tıkanıklığa yol açar ve uzuvların kesilmesi gerekir.
 • Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalma görülür.
 • Pankreas kanseri riski artar.
 • Hastalık, yara ve ameliyat tedavileri uzun sürer.
 • Kullanılan ilaçları etkisizleştirebilir.
 • Bütçenize yük olur, çevre kirliliğine yol açar, yangınların en önemli sebeplerindendir.
 • Çocuklarınız kanseri önleyen genlerden yoksun hayata gelir.
 • Hamilelerde %10-15 eksik kiloda doğuma ve bebek zeka eksikliğiyle doğar.
 • Çevrenizdekileri de bu zararları verirsiniz. Çocuğunuzun sigaraya başlama oranı daha fazladır.


Sigaranın Doğurganlık ve Gebelik Üstünde Etkileri

Üreme çağındaki kadınlarda sigara kullanım sıklığı yaklaşık %30’dur. Gebelikte sigara kullanım oranları %15-30 arasında bildirilmektedir. Sigara kullanımı hipofiz-hipatalamo hormon sistemini baskılar, prolaktin ve tiroksin salgılanmasını baskılar LH hormon üretimini engeller, buna bağlı olarak adet döngüsünde düzensizlikler meydana gelir. Böbreküstü bezlerini işlevlerini bozar. Sigara dumanında bulunan kotinin, kadmiyum ve benzopiren gibi maddeler insan hücrelerini etkiler. Yumurtanın yapısını bozarlar. Erkek üreme hücreleri kadınlarınkine oranla dış etkenlerden çok daha fazla etkilenir. Sigara kullanan erkeklerin spermlerinde büyük ölçüde azalma görülür. Azalma ile birlikte spermlerin hareketliliğinde de düşüş görülür. Böylece kısırlık oluşabilir. Sigara kullanımı anne kayıplarının en önemli nedenlerinden olan dış gebelik ve düşük oluşumunu 2 kat arttırır. Erken doğum riski, kullanılan sigara miktarı ile birlikte artar. Bebekte görülen yarık damak – dudak sorununun en önemli etkenidir. Sigara kullanan annelerin bebeklerinde kalp rahatsızlıkları çok daha sık görülmektedir. Gebeliği süresince sigara içmeye devam eden kadınların bebeklerinde beyin faaliyetlerinde azalma, hafıza sorunları, sigarayı hamileliklerinden kısa süre önce bırakanların çocuklarında ise sözel ifade yeteneğinde problemler bildirilmektedir.

Sigaranın Dolaşım Sistemine Etkisi

Sigara, ateroskleroz için primer risk faktörü oluşturmaktadır. Koroner kalp hastalıklarının önemli sebeplerinden birinin, ateroskleroz olduğu bilinmektedir. Sigaranın ateroskleroz ve aterosklerotik kalp hastalığına etkisi nikotine bağlanmıştır. Ayrıca nikotin, sürrenallere etki ederek adrenalin salgısını artırır. Bunun sonucu kalp hızı ve kan basıncı geçici olarak hafif yükselir. Buna bağlı olarak kalp debisi ve atım hacmi artar. Öte yandan nikotinin serumdaki serbest yağ asitlerini artırdığı bilinmektedir. Artan serbest yağ asitleri, damar duvarındaki metabolik faaliyeti etkilemekte ve aritmilere yol açmaktadır.

Ayrıca nikotin, trombositlerin agregasyon ve yapışkanlığını da artırarak tromboz oluşumunu teşvik eder. Son yıllarda sigaranın ateroskleroz üzerine kötü etkisinin nikotin yanında karbonmonoksite bağlı olduğu üzerinde durulmuştur. Karbonmonoksit hücre içinde mitokondrilerin fonksiyonunu ozar. Sonuçta, daha çok yağ asidi oluşur, ATP sentezi bozulur. Miyokardda repolarizasyon anomalileri görülür. igara bir taraftan serum lipitleri üzerine, diğer taraftan damar endoteli ve trombositler üzerine etki ederek, aterosklerozun sürecini hızlandırmaktadır. Aynı zamanda anoksi ve iletim bozukluklarına yol açmakta ve kalp hastalıklarının oluşmasında etkili olmaktadır. Sigara içen kişiler, içmeyenlere göre iki kat fazla oranda miyokard enfarktüs geçirme veya koroner kalp hastalığından ölüm riskine sahiptirler. Kalp hastalıklarından ani ölümlerde görülen farklı risk, genç yaşlarda çok daha yüksektir. Sigara içmenin yarattığı koroner kalp hastalığındaki büyük risk, aynı hastalığa neden olan yüksek kan basıncı veya yüksek kolesterolün yarattığı riskle eşit orandadır. Sigara içme alışkanlığı ile birlikte diğer risk faktörlerinin de varlığı, sigara kullanmayan sağlıklı kişilere göre risk faktörünü değişik oranlarda arttırmaktadır. Hipertansiyon ve sigara ilişkisinde kardiyovasküler morbidite ve mortaliteye atfedilen risk (%), Framingham Çalışması ile saptanmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, sigara ve hipertansiyon, kardiyovasküler mortaliteye erkeklerde %20, kadınlarda daha az olmak üzere %13 risk luşturmaktadır. Sigara içen bir kişide, eğer ikinci bir risk faktörü mevcutsa, bu durum hastalık riskini sadece tek risk faktörü mevcut olan kişiye göre binde 49 daha fazla artırmaktadır. Eğer üç risk faktörü bir arada ise, o zaman risk, binde 86’dan fazla olmaktadır.


Sigaranın Bütçeye Ekonomiye Verdiği  Zararlar

Tüm Dünyada İnsan vucudun en büyük düşmanı olan Sigara vucudun organlarına yaptığı tahribat ve kanserin yanında cilt sağlığınada zararları vardır.

Sigaranın zararları anlatmak bitmez tabiki bir çok medya kuruluşu ve gazeteler Sigaranın zararları hakkında bir sürü yayın yapmaktadır.

Hükümetin Sigara kutularına zararları hakkında bir çok resim konulmasına rağmen kullanımda azda olsa bir düşüş yaşanmıştır.

3.50 X 2 = 7.00 Tl Günlük sigaraya ayrılan bütçe 7.00 x 30 = 210 Tl Aylık sigaraya ayrılan bütçe 210.00 x 12 = 2350.00 Tl. yıllık bütçe ve bu alile fertleri 40 yıl boyunca sigara içtiğini varsayarsak 94000.00 Tl değerinde bi bütçeyi ömürleri boyunca sigaraya ayırmış olacaklar. Üstelik bu işin çıplak hesabı, yapmış olduğu hastalılar için sağlık harcamaları sigara elde uyurken verilen maddi hasarlar(yangın) dahil edilmemiş halidir.

Burunda koku alma duyusu azdır.

Sinüzit, Larenjit, farenjit ve ortakulak iltihap gibi üst solunum yolu hastalıklarına neden olur.

Damar sert iğini hızlandırır beyin ve kalpte damar tıkanıklarına sebep olur.Kalp krizi tansiyon yükselmesi görülebilir.

Erkeklerde iktidarsızlığa sebep olur ayrıca mesane kanserinin başlıca sebeplerindendir.

Akciğerlerde çeşitli hasarlara, atım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur.

Gastrit Ülser Reflü gibi hastalıkların başlıca sebepleri arasında yer alır. Mide ve yemek borusu kanserlerine yol açar.

Gebelikte tüketilen tütün ve tütün ürünleri düşük , ölü doğum, erken doğum ve bebekte gelişim geriliğine neden olur.

Erken menopoz ve rahim kanserlerinin sebeplerindendir.

Kemik erimesine neden olur.

Ağız kokusu yapar diş ve diş eti hastalıklarına neden olur.

Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. Hafıza zayıflığı, öğrenme güçlüğü ve erken bunama görülür.

Dilde tat alma duyusunda bozulmalar olur.

Göz merceğinin saydamlığının yitirilmesine yani Katarakta neden olur.

Cildin yapısının bozulmasına leke ve kırışıklarla birlikte selülite neden olur.

Parmaklarda sararmaya ve tırnak zayıflığına neden olur.

Burger hastalığına sebep olur. Bu hastalık el ve ayaklardan başlayarak tıkanıklara sebep olur ve uzuvların kesilmesi gerekir.

Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali stres gerilim ve performansta düşme, reflekslerde azalma görülür.

Pankreas kanseri riski artar.

Hastalık yara ve ameliyat tedavileri uzun sürer.

Kullanılan ilaçları etkisizleştirebilir.

Farkında olmadan bütçenize yük olur, çevre kirliliğine neden olur. ÖRN: Bir ailede 2 kişinin sigara içtiğini düşünün. Bir paket en ucuz sigara =3.50 Tl.

Çocuğunuzun sigaraya başlama oranını yükseltirsiniz

 

 

Sigaranın Beyine Zararları

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Cengiz Çokluk, sigaranın beyin damarlarının elastik yapısını bozarak baloncuk gelişimi riskini artırdığını bildirdi.Doç. Dr. Çokluk, yaptığı açıklamada, sigaranın zararlarına dikkat çekerek tüm organlara zarar veren sigaranın beynin elastik yapısını bozduğunu söyledi.Sigaranın vücuttaki tüm bölgelerdeki elastik liflerin elastikliğini bozduğunu ve yapımını azalttığını kaydeden Çokluk, bunun sonucunda beyin damarlarının elastik özelliklerini kaybettiğini belirtti.

”Beyin damarlarındaki elastik yapının kaybedilmesi sonucu damar içindeki kan basıncının da etkisiyle özellikle damarların çatallanma yerlerinde baloncuklar gelişmektedir” diyen Doç. Dr. Çokluk, sigara tiryakiliği yüksek tansiyon hastalığı ile birleştiğinde baloncuk riskinin daha da arttığını vurguladı. Beyin damarı hastalıklarının en tehlikesinin baloncuk olarak bilinen ”anevrizma” olduğunu bildiren Çokluk, beyinde oluşan baloncuğun basınç halinde patlayarak beyin kanamasına yol açtığına işaret etti. Sigara içen insanlarda içmeyenlere göre baloncuk oluşumunun daha fazla olduğunu ifade eden Çokluk, şöyle konuştu: ”Yapılan çalışmaların sonuçları göstermiştir ki sigara alışkanlığı damar duvarında baloncuk gelişimine neden olmakla kalmamakta aynı zamanda oluşmakta olan baloncukların büyüklüklerinin artmasına da neden olmaktadır. Bu baloncukların büyüklükleri cerrahi tedavinin başarısını da etkilemektedir. Küçük baloncukların ameliyatı daha kolay, büyük baloncukların tedavisi ise daha zor olmaktadır.”

Baloncuk riskinden kurtulmak için öncelikle sigaranın bırakılması gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Çokluk, yeterli miktarda C vitamini içeren meyve tüketmenin de yararlı olduğunu ifade etti

 

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

İçtiğiniz Son Sigara Olsun !
Sabahları kahvaltıdan önce sigara içmeden güne başlayamayan, her fırsatta dumanaltı olmak için binbir türlü sıkıntıya katlanan, sigarasız kaldığında adeta kişilik değiştirecek kadar kendini kaybeden bir sigara bağımlısı mısınız? O halde sağlığınızı, geleceğinizi tehlikeye atmış durumdasınız. Üstelik bunu siz de biliyorsunuz. Haydi gelin, hayatınızı kurtaracak o kesin karar doğru adım adım nasıl yaklaşacağımızı gözden geçirelim. Sigarayı vücudumuzdan değil, hayatımızdan nasıl kovabiliriz, bir düşünelim.. Sigara kullanımı genellikle ergenlikte başlar. Ülkemizde 15 yaş üzerindeki 16 milyon kişi sigara içmektedir. Ergenler genellikle özenme, arkadaş çevresinden etkilenme,bağımlılık arayışı, kimlik karmaşası gibi nedenlerle sigaraya başlarlar. Bunun yanında yaşadıkları stresle başetmede zorluk çeken gençler, sigaraya yönelmektedir. Araştırmalar sigara içen ergenlerin benlik saygısının daha düşük olduğunu göstermektedir. Depresyon yaşayan kişiler de sigaraya daha fazla yönelir. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde toplumun %43.6’sı sigara içmektedir. Bu oran erkeklerde %62.8, bayanlarda %24.3’tür.

Sigara Ciddi Zararlara Yol Açıyor:

Türkiye’de insanların %10.6’sı sigarayla ilişkili nedenlerle ölmektedir. Terörden yılda 2-3 bin, trafik kazalarından 6-7 bin, sigaraya bağlı hastalıklardan ise yılda 35 bin (günde 100 kişi ) hayatını kaybetmektedir. Sigara kullanımına bağlı ölüme yol açan hastalıklardan bazıları; kronik bronşit, amfizem, akciğer kanseri, kalp enfarktüsü, beyin damar hastalıkları, kalp damar hastalıkları, kronik tıkayıcı akciğer hastalıklarıdır. Araştırmalarda yapılan hesaplamalar gösteriyorki, günde 15 sigara içen 30 yaşındaki bir insanın normal ömrü, 5 yıl kısalmaktadır.

Sigara İçmeyenlerde Kanser Oluyor ?

Sigara içenleri yanıltan en önemli durumlardan biride sigara kullandığı halde kansere yakalanmayan pek çok insan olduğu gibi, sigara içmediği halde kanser olan pek çok insanın bulunmasıdır. Unutulmamalı ki sigara içenlerin çoğu, akciğer kanserine yakalanmasa da sigara içen bir kişinin ak­ciğer kanseri olma riski, içmeyene göre 8 kat fazladır ve akciğer kanseri olanlann % 80’i sigara içmektedir. Üstelik sigara sadece akciğer kanseri değil ağız boşluğu, gırtlak, yemek borusu, böbrek, rahim ağzı, mesane ve pankreas kanserleri ve akut lösemi riskini de arttırmaktadır. Sigara, kanser dışında mide ülseri, burger has­talığı, bağışıklık sisteminin zayıflaması, hormonların etkilenmesi sonucu kadınlarda cilt kırışıklıkları, adet düzensizlikleri, erken menapoz gibi pek çok soruna yol açabilmektedir.

Sigarayı Bırakınca Hayatınızda Neler Değişecek:
Özenti ya da stresle başetmek için başlanan sigara, bir süre sonra zevk verici olmaktan çıkar ve kişi sigarayı içmediginde ya­şadığı sıkıntıdan (yoksunluk belirtileri) kaçmak için sigara içmeye devam eder. Yoğun sigara kullanan kişiler, son sigaradan birkaç saat sonra tütün arayışı, huzursuzluk, sinirlilik, keyifsizlik, gerginlik, konsantre olamama gibi yoksunluk belirtileri yaşamaya başlar ve zamanla buna uykusuzluk, iştah artışı ve kalp atışı hızında azalma eklenir. Bu belirtiler 2-3 gün içinde en yüksek düzeye ulaşır ve 2-3 hafta sürer, iştah artışı ve kilo alma 6 ay devam edebilir. Özellikle tatlı yiyeceklere karşı aşırı istek olur. Dikkat isteyen işlerde performans bozulabilir. Bu belirtiler, yeniden sigaraya başlamanın en önemli nedenidir. Çoğu sigara tiryakisi, sigarayı istediği zaman bırakabileceğini iddia eder ama bu belirtileri ya­şayacak kadar sigaradan uzak kalmadığı halde bunun kendi ter­cihi olduğunu söyler. Oruç gibi, sigaradan uzak kalmak zorunda kaldıkları zaman, yukarıda saydığımız belirtileri yaşadıklarında ise bunu sigaraya değil, açlığa bağlarlar. Durumunu inkar etmek, her bağımlılık türünde tipik bir tutumdur.

Sigarayı Bırakma Yöntemi, Yolları:

Araştırmalar sigara içenlerin % 90’ının sigarayı bırakmak is-tediklerini fakat bunu başaramadıklarım göstermektedir. Uyandıktan hemen sonra sigara içenler, hastayken sigara içenler, sigaradan uzak duramayanlar, sabahları daha fazla sigara içenlerin ciddi derecede bağımlılığı vardır ve bu kişiler sigarayı bırakmakta zorlanırlar. Sigarayı bırakanların %70’i ilk ayda tekrar kullanmaya başlarlar. Sigarayı bırakmış olanların dörtte birinden azı, ilk girişiminde bunu başarmıştır. Sigarayı kalıcı olarak bırakanların çoğu bunu başarmadan önce  3-4 kez bırakmayı deneyip yeniden başlamışlardır. Güzel haber şu ki, sigarayı bırakmaya çalışıp  bırakamamak her şeyin sonu değildir.Neden başarısız kalındığından ders alarak bunu başarıncaya kadar tekrar tekrar gayret etmek gerekir. Araştırmaların verdiği başka iyi bir haberde de, Amerikada sigara içen kişilerin yaklaşık %45’inin sonunda sigarayı bırakabilmesidir. Demek ki en iiyisi, sigaraya hiç başlamamak. Eğer başlanmışsa bırakmak mümkün, ama geç kalmamak gerekir.

Profesyonel Yardım Alın:

Sigara bırakma programlarında en sık kullanılan yöntemler nikotin yerine koyma tedavileri (nikotin sakızları, nikotin bantları)Bupropion, psikoterapi, hipnoz ve akupunktur. Nikotin sakızları ve cilde yapıştırılan bantlar, özellikle fazla sayıda sigara kullanan kişilerin sigarayı bıraktıklarında yaşadıkları ciddi yoksunluk belirtilerini yatıştırmaya yarar. Avrupanın pek çok yerinde ve Amerika’da sigarayı bırakmak için uzun süredir kullanılan Bupropion(Zyban) isimli depresyon ilacı, Türkiyede de son zamanlarda kullanılmaya başlandı. Bu ilaç, sigara bırakıldığında ortaya çıkan huzursuzluk, sinirlilik, gerginlik, konsantra olamama, uykusuzluk ve iştah artışı gibi “depresif belirtileri”  azaltır. Yeniden sigaraya başlamanın en önemli nedeni, bu belirtilerdir ve Bupropion kullanan kişilerin uzun vadede yeniden sigaraya başlama riski, kullanmayanların yarısı kadardır. Bupropion, bir çok depresyon ilacının aksine, uyku ve iştah artışı ya da cinsel isteksizlik gibi yan etkilere neden olmamaktadır. Hipnoz olmaya yatkın kişiler ise bu metottan büyük yarar gö­rebilir. Hipnozla     sigaradan soğumak ve sigaraya karşı iradeyi güçlendirmek mümkündür.

Size Neler Düşüyor?

 • Sigarayı bırakmak için kendinizi hazırlayın!
 • Bırakmak istediğinize dair olumlu karar verin. Bunun ne kadar zor olabileceğine dair olumsuz düşünceleri engellemeye çalışın.
 • Bırakmak isteyişinizin bütün nedenlerini sıralayın. Her gece yatmadan önce bu nedenlerden birini 10 kez tekrar edin.
 • Sağlığınız ve başkalarına karşı sorumluluklarınızın yanında, güçlü kişisel nedenler geliştirin. Örneğin sigara mola­ları, safın almak için koşuşturma, ateş arama için ziyan ettiğiniz toplam zamanı vb. düşünün.
 • Kendinizi fiziksel olarak forma sokmaya başlayın: Düzen­li egzersiz yapın, daha fazla sıvı alın, yeterince dinlenin ve aşırı yorgunluktan kaçının.
 • Bırakmak için bir tarihi hedef olarak belirleyin. Doğum gününüz, evlilik yıl dönümünüz gibi özel günleri seçebi­lirsiniz. Eğer yoğun olarak iş yerinde sigara içiyorsanız, tatilde bırakın. Belirlediğiniz günü kutsal gibi kabul edin, hiçbir şeyin onu değiştirmesine izin vermeyin. Böylece bırakma gününüzü her yıl kutlayabilirsiniz.
 • Ne Bekleyeceğinizi Bilin!
 • Bırakma belirtilerinin -geçici- oldugunu bilin. Geneli sadece 2-3 hafta sürer.
 • Yeniden başlamaların çoğunlukla, bırakma belirtile hala en yoğun düzeyde ve vücudunuzun nikotine bağımlı, olduğu sigarayı bırakma dan sonraki ilk hartada meydana geldiğini bilin. Bunun geçireceğiniz en zor zaman oldugunun farkında olun ve bu kritik dönemi atlatmak için iradeniz, aileniz, arkadaşlarınız gibi bütün şahsî kaynaklarınızı kullanın.
 • Diğer yeniden başlamaların çoğunun da, sigarayı bıraktık­tan sonraki ilk 3 ay içinde oldugunu bilin. Yeniden başla­ma özellikle stresle, beklenmedik şekilde tetiktenin Bu du­rumlar. sigarayı rahatlamayla özdeşleştirdiği için, kişinin otomatik olarak sigaraya yöneldiği anlardır. Bunlar meydana gelmeden önce kendini hazırlamak zor olduğu için, oldugunda fark edebilmek önemlidir. Unutmayın, sigara bir alışkanlıktır, ama kırabileceğiniz bir alışkanlıktır.
 • Daha önce sigarayı temelli bırakmış kişilerin çoğunun. bunu ancak birkaç denemeden sonra yapabildiklerin! bi­lin. ilk denemede bırakanlardan biri olabilirsiniz, ama ‘yılmayın’ ve yeniden deneyin.
 • Başkasını Bu İşe Dahil Edin
 • Hedeflediğiniz günde sigarayı bırakabileceginize dair bir arkadaşınızla iddiaya girin. Sigara paranızı her gün bir kenara koyun ve eğer sigara içerseniz o parayı bir yere bağışlayın. (Ama sigara içerseniz. vazgeçmeyin, gücünüzü toplayıp yeniden deneyin.)
 • Eşmizin ya da bir arkadaşınsın sizinle birlikte sigarayı bırakmasını isteyin.
 • Ailenize ve arkadaşlarınza sigarayı bırakacağınızı ve bunun tarihini söyleyin. Bu, hem bırakmadan önce. hem de sonra önemli bir destek kaynağı olabilir

Bırakma Yolları:

 • Marka değiştirin, tadını kötü bulduğunuz bir markaya ge­çin.
 • Hedeflediğiniz bırakma gününden 2 hafta önce, katran ve nikotin içeriği düşük bir markaya geçin. Bu, sigara içme davranışınızı değiştirmenize yardımcı olacakür. Ancak, da­ha fazla sigara içmeyin, içinize daha sık ya da daha derin çekmeyin, parmağınızla filtrenin deliklerin! kapatmayın. Bunların hepsi aldığınız nikotin miktanni arttırır; oysa amaç vücudunuzu yavaş yavaş nikotinsizliğe hazırlamaktır.
 • Sigarayı Bırakmak İçin İpuçları
 • Her bir sigaranın sadece yarısını için.
 • Her gün ilk sigaranızı yakmayı bir saat geciktirin.
 • Günün yalnızca tek ya da çift saatlerinde içme kararı alın.
 • Önceden, o gün kaç sigara içeceğinize karar verin. Bu sayının üstündeki her sigara için istediğiniz bir yere para bağışlayın.
 • Yeme alışkanlığınızı, sigarayı azaltmanıza yardımcı ola­cak şekilde değiştirin. Örneğin süt için (çoğu kimse sütün sigarayla gitmediğin! düşünür).
 • Yemeklerinizi, sizi sigaraya yöneltmeyecek şeylerle bitirin.
 • “Kafanızı toplamak” istediğinizde sigara yerine bir bar­dak meyve suyu için.
 • Unutmayın ki sigarayı azaltmak bırakmanıza yardımcı olur, ama bunun yerini tutmaz. Günde yedi sigaraya ka­dar indiyseniz bırakma tarihini belirleme ve ona bağlı kalma zamanı gelmiş demektir.
 • “Otomatik Olarak” Sigara içmeyin
 • Gerçekten istediğiniz zaman için. Sırf alışkanlıktan dola­yı sigara yakmaya kalktığınızda, kendinizi yakalayın.
 • Kül tablalarınızı boşaltmayın. Bu, her gün kaç sigara içtiğinizi size hatırlatacak, izmaritlerin görüntü ve kokular. hoş olmayacaktır.
 • içtiğiniz her bir sigaranın farkına varın. Ters elinizi kullanarak, sigarayı farklı bir cebinize ya da her zaman koyduğunuzdan başka yerlere koyarak otomatik olarak siga-raya uzanma davranışınızı kırın.
 • Gün boyu birçok kere, hiç düşünmeden sigara içiyorsanız, her sefer bir sigara yakarken aynaya bakmaya çalı­şın. Bunu istemediğinize karar verebilirsiniz.

Sigara İçmeyi Uygunsuz Hale Getirin:

 • Sigarayı kartonla almayı bırakın. Bir paket bitmeden diğerini almayın.
 • Evde ya da işte, yanınızda sigara taşımayı bırakın. Sigaraya ulaşmanızı zorlaştırın.

Sigara İçmeyi Hoş Olmayan Bir Hale Getirin:

 • Sizin için özellikle zevk verici olmayan şartlarda sigara için. Örneğin başkalarıyla birlikte içmekten hoşlanıyorsanız bunu yalnız yapın. Sandalyenizi boş bir köşeye doğ­ru çevirin ve sadece içtiğiniz sigarayla onun olumsuz et-kilerine konsantre olun.
 • Bütün izmaritlerinizi büyük bir cam kavanoz içinde top­layarak, sigaranın pisliğini hatırlamak için saklayın.

Bırakmadan Hemen Önce:

 • Sigarasız olma egzersizleri yapın.
 • Bir daha asla sigara içmeyeceğinizi ‘düşünmeyin.’ Her seferinde, o günü de sigarasız geçirmeyi düşünerek bırakın.
 • Kendinize bugün sigara içmeyeceğinizi söyleyin ve içmeyin.
 • Uzun süre kalan sigara kokusundan kurtulmak için elbi­selerinizi! temizleyin.

Bıraktığınız Gün:

 • Bütün sigara ve kibritleri atın. Çakmakları ve kül tablala­rını saklayın.
 • Diş hekimine gidip dişlerinizi! temizleterek sigara lekelerinden kurtulun. Dişlerinizin bu şekilde ne kadar güzel gözüktüğüne dikkat edin ve onları öyle tutmayı hedefleyin.
 • Kendiniz ya da bir başkası için almak istediğiniz şeylerin listesini yapın. Maliyetlerin! sigara paket fiyatı üzerinden hesaplayın ve bu hediyeleri almak için parayı bir kenara koyun.
 • O büyük günde kendinizi çok meşgul edin. Sinemaya, spor yapmaya gidin; uzun yürüyüşler yapın ya da bisiklete binin.
 • Ailenize ve arkadaşları niza o günün sigarayı bırakma gü­nünüz olduğunu hatırlatın.
 • Onlardan ilk haftalarda yaşayacağınız zorluklarda size yardımcı olmalarım rica edin.
 • Kendinize bir mükafat ya da kutlama niyetiyle özel bir şey verin.

Bıraktıktan Hemen Sonra:

 • Evde, iş yerinde ve çevrenizde temiz, taze, sigarasız bir ortam oluşturun. Kendiniz için çiçekler alın.
 • Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç gün kütüphane, müze, tiyatro, ibadethane gibi sigara içilmesine izin veril­meyen yerlerde mümkün olduğunca çok vakit geçirin.
 • Bol su ve meyve suyu için. (Ama kafein içeren meşrubat­ta sakının)
 • Alkol ve kahve gibi sigara ile bağlantı kurduğunuz içeceklerden sakının
 • Elinizde sigara bulunmasını özlüyorsanız, anahtarlık, tespih, kalem gibi bir şeyle oynayın.
Sigaranın zararları ile ilgili daha sayfalarca şey yazılabilir söylenebilir ancak, konuyu tüm yönleriyle ele aldığımızı düşünüyorum bu yüzden sigara sizi bırakmadan siz onu bırakın ve yeni bir hayata ilk adımlarınızı atın, sağlığınızı sigarada geri alın. Tüm ziyaretçilerimize sigarasız sağlıklı günler diliyorum.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.