Tek Taş Yüzük Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

1 488

Yüzük bayanların en önemli aksesuarlarından biridir ve kalite bir bayanın vazgeçilmezidir. Bu sebeple bugün siz değerli ziyaretçilerimize pırlanta yüzük seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları anlatacağız.

Tek taş pırlanta yüzük alırken taşın kalitesini anlamak için ağırlığına, parlaklığına, rengine ve kesimine bakmak gerekir.

Pırlantanın ağırlığı karat birimiyle ölçülür. Ağırlık taşın büyüklüğü arttıkça daha pahalı hale gelir.
tek taş pırlantaPırlanta nasıl bir taştır?

Örneğin toplam ağırlığı 0,70 karat olan 7 tane pırlanta ile aynı ağırlıktaki tek taşın fiyatı farklıdır.

Tek taşın parlaklığı, elmasın iç kısmının ne kadar kusurlu olduğunu işaret eder ve

parlaklık derecesi farklı harflerle gösterilir.

Kusursuz taşlar çok nadir bulunur ve çok pahalıdır. VVS1, VVS2, VS1 ve VS2 parlaklığındaki taşlar çok az iç kusura sahip olduğundan tercih edilmeli.

Pırlantanın rengi de fiyatını oldukça etkiler. En kaliteli pırlantalar ekstra beyaz (renksiz) görünümlüdür. Pırlantada renk belirginleştikçe değeri düşer.

D, E ve F ölçüsünde renkli taşlar neredeyse renksiz, mükemmel kalitededir. Renkliliği K, L, M ve Z’ye kadar giden taşlar oldukça düşük kalitede ve ekonomik fiyatlıdır.

Pırlantanın kesimi ışığı nasıl yansıtacağını belirler. Yuvarlak, prenses, oval, damla, kalp vb. kesim çeşitleri vardır ancak en yüksek parlaklığı yuvarlak kesim sağlar. Taş ne kadar iyi kesilmişse değeri o ölçüde artar.

1 yorum
  1. EROL BYRKTR diyor

    Pırlantaların fiyatı da uçuk, makul bir kar peşinde değiller, siz anlamıyorsanız, bunu fark ettiklerinde size ucuz bir pırlantalı yüzüğü çok pahalıya satmış olabilirler, bu konuda uyanık olmak çok önemli dikkat ediniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.